אלכוהול

השמפניות הטובות ביותר

ברוט ריזרב של בית השמפניה בילקאר־סלמון נבחרה למספר 1 בטעימת "כלכליסט", אך גם כל אחת מהשמפניות האחרות שנבדקו תשמח את חוגגי השנה החדשה

עמית יריב 13:3329.12.10

"אני שותה שמפניה רק כשאני שמחה", מצוטטת לילי בולינג'ר, בעלת בית השמפניה הנושא את שמה, "או כשאני עצובה. לפעמים אני שותה שמפניה כשאני לבד, וכשיש לי אורחים בכלל אין שאלה. כשאני לא רעבה אני טועמת שמפניה, וכשאני רעבה - אני שותה אותה. חוץ מזה, אני לא נוגעת בשמפניה. חוץ מאשר כשאני צמאה". יותר מכל משקה אחר מעוררת השמפניה אסוציאציות של חגיגה, של ניצחון ושל יוקרה.

 

כדי לעשות סדר במגוון כינס "כלכליסט" קבוצת טועמים מגוונת, בעלי רמות ידע שונות, מקצועות שונים וטווח גילים בין 21 ל־55. נטעמו רק שמפניות מסוג ברוט NV (נון וינטג', עשויות מממסך ענבים שאינם מאותה שנת בציר), שהן הנפוצות ביותר. הטועמים דירגו את שלוש השמפניות הטובות ביותר, אך גם בקרב שבעה בתי השמפניה האחרים שמתוצרתם טעמנו לא נמצאה ולו שמפניה רעה אחת. (המחירים לבקבוקי 750 מ"ל).

 

מקום ראשון: בילקאר סלמון ברוט ריזרב. 414 שקל מקום ראשון: בילקאר סלמון ברוט ריזרב. 414 שקל

מקום 1: Billecart-Salmon ברוט רזרב

ארומות עשירות של אגס ואשכולית אדומה תוקפות את האף, והבועות עדינות אך מורגשות היטב, ויוצרות מחרוזת נעימה לעין על שפת הכוס. ריח נעים של לחם לבן טרי. אחת מכוכבות הטעימה. מחיר: 414 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? בילקאר־סלמון ברוט רוזה. הפינו נואר שבממסך (בלנד) עבר תהליך ייצור של יין אדום, והתוצאה עשירה ונעימה (662 שקל).

 

מקום 2: Veuve Clicquot ברוט ילו לייבל

בארב ניקול פונסרדין קליקו לקחה את היקב המנומנם שהוריש לה בעלה והפכה אותו לאימפריה של שמפניה. לא צריך להיות מומחה כדי לזהות את התווית הצהובה־כתומה, ולא צריך להיות מומחה כדי להתפעל משמפניה מורכבת ואלגנטית. באף עולים פירות טרופיים, שמרים ודבש, ובפה סיומת ארוכה ומרשימה ביותר. מחיר: 390 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? וו קליקו גראנד דאם 1998. שמפניית וינטג' שמראה מה יודעות שמפניות כאלה לעשות: עושר הטעמים, המורכבות והבגרות הופכים את הגראנד דאם לשמפניה יוצאת דופן באיכותה, בעלת יכולת התיישנות כמעט בלתי מוגבלת (כ־1,050 שקל).

 

מקום 3: Louis Roederer ברוט פרמייר

אחת השמפניות הכבדות יותר בטעימה שערכנו. תשתלב היטב כיין מלווה לארוחה של ממש, ותוסיף ממד של אלגנטיות. באף - שמרים, דבש, מעט ציפורן והרבה תפוח. תמורה מצוינת לכסף. מחיר: 270 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? לואי רודרר קריסטל ברוט 2002. שמפניה מסוגננת ואלגנטית, שהחלה כמהדורה מיוחדת עבור הצאר אלכסנדר השני. עמוקה ועשירה בארומות ובטעמים, מרקם משיי ועשיר עם רמז לפרחים ולקקאו (1,950 שקל).

 

מקום שני: וו קליקו ברוט יילו לייבל. 390 שקל מקום שני: וו קליקו ברוט יילו לייבל. 390 שקל

 

הסגניות שלא דורגו

 

דראפייה (Drappier) קארט ד'אור ברוט. השמפניה הזולה ביותר מבין אלה שנבדקו, אבל היא בהחלט עשויה היטב, קלילה ואלגנטית, גם אם לא מורכבת יתר על המידה. באף עולים אשכוליות וליים, עם מעט פרחוניות. שמפניה לקבלת הפנים, שתבטיח שהאורחים יהיו מרוצים מהחיים. מחיר: 199 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? דראפייה רוזה ברוט NV. גרסת הרוזה של שמפניית הברוט מוסיפה עומק הנובע מתהליך הייצור, ותוספת של טרופיות מסוימת לשמפניה. חפשו כאן אפרסק ולחם טרי לצד האשכולית (270 שקל).

 

מואה אה שנדו (Moët & Chandon) ברוט אימפריאל. שמפניה קלאסית: רעננות, אלגנטיות, בועות קלילות וטעמי הדרים עדינים לצד ארומות מרומזות של שמרים. מתאימה למי שמקפיד גם על המיתוג וגם על האיכות. עסקה מצוינת. מחיר: 229 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? מואה אה שנדו רוזה וינטג' 2000. שמפניית הרוזה מעניקה מורכבות נוספת, והיישון עושה לשמפניה הזו רק טוב (420 שקל).

 

מקום שלישי: לואי רודרר ברוט פרמייר. 270 שקל מקום שלישי: לואי רודרר ברוט פרמייר. 270 שקל

לנסון (Lanson) ברוט בלאק לייבל. שמפניה מצוינת, שיכולה להתאים גם במקום יין לארוחה קלה. הבועות אלגנטיות ועדינות אך מורגשות בהחלט, הארומות עשירות ומזכירות לחם קלוי, פירות טרופיים והדרים. הרושם הכללי הוא של יין חגיגי ויוקרתי. מחיר: 239 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? לנסון ברוט רוזה. כל מה שטוב בלנסון, בתוספת העושר והמורכבות של הרוזה - שמפניה בצבע אפרסק מקסים, אלגנטית ונפלאה (329 שקל).

 

לורן פרייה (Laurent-Perrier) ברוט. צבע קש בהיר, עם ארומות של פרי הדר וגויאבה, לצד ניחוחות קלים של לחם קלוי. שמפניה מקסימה ואלגנטית, שלא ממהרת לשום מקום, ומתאימה מאוד לקבלת פנים או למנות ראשונות. מחיר: 305 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? לורן פרייה קווה רוזה ברוט. צבע סלמון עז, ארומות תות שדה וטעם שמזכיר למה אנחנו אוהבים כל כך שמפניה. לשתות כאפריטיף, עם הארוחה או במקום הארוחה (530 שקל).

 

פומרי (Pommery) ברוט רויאל (כשר). שמפניה קלילה, המתאימה במיוחד כאפריטיף, לשעת ההתכנסות. הבועות עדינות, הארומות רעננות ומרמזות על אשכולית וליים. מתאימה למי שמחפש מבעבע כשר ולא רוצה להתפשר. מחיר: 335 שקל.

ואם מוכנים להשקיע? פומרי גראן קרו וינטג' 2000. לא כשרה, אבל מורכבת ועשירה יותר (380 שקל).

 

בולינג'ר (Bollinger) ספיישל קווה. כמצופה מהשמפניה החביבה על ג'יימס בונד, הבולינג'ר מתאפיינת בטעמים עשירים ומעושנים מעט, ובארומות טרופיות־משהו שמזכירות אננס וגויאבה. הבועות מורגשות היטב, וחוויית הלגימה עשירה ועתירת אופי. מחיר: 400 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? בולינג'ר גרנד אנה 2000 - מיטב הכרמים של בית בולינג'ר חוברים לשמפניה מורכבת, זו שמזמין בונד ב"קזינו רויאל" (696 שקל).

 

מואה אה שנדו רוזה וינטג' 2000. 420 שקל מואה אה שנדו רוזה וינטג' 2000. 420 שקל

 

רינאר (Ruinart) ברוט רוזה. בית רינאר הוא אחד מבתי השמפניה האלגנטיים והייחודיים ביותר. אפילו הבקבוק שונה בצורתו. הרוזה של רינאר מתאפיין בעושר של פרי (בעיקר תות, אפרסק ומלון) לצד בועות אלגנטיות וצבע מרשים. מחיר: כ־550 שקל.

 

ואם מוכנים להשקיע? דום רינאר בלאן דה בלאן 1996. שמפניה עשירה ועמוקה, 100% שרדונה מכרמי הגראן קרו של בית השמפניה בלבד. ארומות חזקות של לחם קלוי, אגוזים וחמאה לצד רמז של פרי הדר ומלון. כשבאמת מגיע לכם פרס (כ־1,600 שקל).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x