פנאי

תערוכה וארוחה: מוזיאונים ומסעדות לכל המשפחה

אחרי ביקור משפחתי בתערוכה הכוללת גם הפעלה, הילדים יהיו רעבים ועייפים. "כלכליסט" בחר את המקומות הכי ידידותיים לילדים, הצמודים למוזיאונים

גלי וולוצקי ותמר וילרפורט 11:4028.09.10

כדי למשוך חובבי אמנות צעירים למוזיאונים הבינו המוסדות שהם צריכים לעניין את הילדים גם באמצעות הצגות וסדנאות. במרבית המקרים הם גם מאפשרים כניסה חופשית עד גיל 5. וכמובן בסופו של כל בילוי משפחתי חייב לבוא פתרון גם למצוקת הרעב. "כלכליסט" ממפה את המוזיאונים המציגים תערוכות לכל המשפחה, ואת המסעדות הממוקמות לצדם, המציעות תפריטים ואווירה שמתאימה גם לילדים.

 

תל אביב

מוזיאון תל אביב לאמנות מוזיאון תל אביב לאמנות

 

מוזיאון תל אביב לאמנות. נוסף על ההצגות, המתקיימות בעיקר בשבתות בבוקר ומיועדות לבני 3–7, המוזיאון מציע מדריך מיוחד לילדים, המאפשר להם לסייר לבד בין אוספי הקבע. המדריך כולל מסך מגע המציע חוויה אינטראקטיבית והפעלות הקשורות לעבודות. הילד מקיש את המספר הנמצא ליד התמונה, שומע הסבר ומקבל הוראות להפעלה. התערוכה "בתנועה מתמדת עם אלכסנדר קולדר" מציעה למידה חווייתית של עבודות האמן האמריקאי אלכסנדר קולדר.

 

לאחר שמשוטטים בין העבודות, המשלבות דו־ממד ותלת־ממד, ציור ופיסול, הילדים מצטרפים לסדנאות בניית מוביילים ופסלים, משחק מחשב, עבודה בחוטי מתכת ועוד. פרטים: שד' שאול המלך 27 תל אביב. 42 שקל למבוגר, חינם עד גיל 18. 10 שקלים למדריך לילדים. 50–65 שקל להצגה. טל': 03-6077020. אתר: www.tamuseum.com.

 

המסעדה הקרובה: חדר האוכל. המסעדה הקז'ואלית נראית כאילו נוצרה במיוחד למנוחה והפוגה אחרי בוקר עמוס פעילות במוזיאון. התפריט הכל־ישראלי מציע מנות שההורים ייהנו לאכול, ובתפריט הילדים מופיעות הקלאסיקות הילדותיות הרגילות. בנוסף, מציעים כאן דפי צביעה וגזירה לילדים שחושקים בעוד קצת פעילות אמנותית. אפשרות נוספת היא לאפשר להם להשתובב ברחבה הסגורה של המשכן לאמנויות הבמה, בעוד אתם סועדים במרפסת המסעדה. 

 

חדר האוכל. סינטה צלויה חדר האוכל. סינטה צלויה

 

מה אוכלים: פסטה לאבנה צאן (46 שקל), בקלאווה פילה בס (58 שקל), סינטה צלויה (36 שקל), קרם חומוס (32 שקל), סלק ממולא (36 שקל), קרם חצילים (18 שקל). לילדים: שניצל עוף או קציצות בקר עם פירה, צ'יפס, אורז או פתיתים (32 שקל), פסטה ברוטב עגבניות (18 שקל), תירס חם (9 שקלים). 

 

פרטים: שד' שאול המלך 23 תל אביב. טל': 03-6966188. 

 

ירושלים

 

מוזיאון ישראל. בספריית אגף הנוער של המוזיאון קיים אוסף של יותר מ־7,500 ספרי ילדים מאוירים מהארץ ומהעולם, ובהם גם ספרים עתיקים ונדירים. נוסף על אפשרות העיון בספרים, בספרייה מוצגות תערוכות מתחלפות של יצירות איור מקוריות. בימים אלה מוצגים האיורים שזכו בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן יצחק לשנת תש"ע 2010: המאיירת עפרה עמית על איוריה לספר "כנפיים"; אורית ברגמן על הספר "הקטר"; לנה גוברמן על הספר "ברחוב ירמיהו" ועוד. בספרייה מתקיימות גם שעות סיפור והדרכות חווייתיות. בחצר הפעילה באגף הנוער נערכות סדנאות אמנים בעקבות יצירות במוזיאון: ציור בצבעי שמן ברוח המאות ה־17 עד ה־19, ציור בנוף בהשראת זרם האימפרסיוניסטים, רישום בעקבות אמנים ישראלים ופיסול בחומרים שונים. פרטים: דרך רופין 11 ירושלים. 48 שקל למבוגר, חינם בימי שלישי ושבת. 24 שקל לבני 5–17. טל': 02-6708811. אתר: www.imjnet.org.il.

 

מוזיאון ישראל בירושלים מוזיאון ישראל בירושלים

 

המסעדה הקרובה: מודרן. המסעדה שנפתחה כחלק מחידוש המוזיאון ממוקמת בכניסה, אך פועלת גם בלי קשר לשעות הפעילות שלו. העיצוב מבוסס על מוטיבים מיצירתו של מונדריאן, והמטבח מגיש מנות בסגנון ירושלמי מסורתי ותפריט יין ענק. המסעדה כשרה בכשרות OU. 

 

מה אוכלים: קבב טלה על טאבולה עם טחינה (72 שקל), אנטרקוט על צלחת סיזלר עם קרם חצילים ופירה תפוחי אדמה (98 שקל), ועוגת סולת ירושלמית עם גלידת טחינה ודבש תמרים (32 שקל). לילדים: שניצלונים עם צ'יפס (32 שקל), פסטה עם רוטב עגבניות (33 שקל). פרטים: דרך רופין 11 ירושלים. טל': 02-6480862. 

 

מסעדת מודרן. מוזיאון ישראל, ירושלים מסעדת מודרן. מוזיאון ישראל, ירושלים צילום: חיים צח

 

חולון

 

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס ומוזיאון העיצוב. שני המוזיאונים החדשים ביותר בעיר נמצאים במרחק של חמש דקות זה מזה. במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס נפתחו בשבוע שעבר שתי תערוכות המתאימות לכל המשפחה: "שונרא" מציגה כ־1,000 איורים מתוך כ־3,000 איורי חתולים של המעצב התעשייתי יעקב קאופמן. בתערוכה הוא בודק מה הופך חתול לכזה. התערוכה השנייה היא "The Missing Link" של אורן משקובסקי, מיש וג'י.פי ויין, יוצרי אנימציה, קומיקס וקולנוע, המשחזרים את תהליך היצירה של חוברת הקומיקס החדשה שלהם - "Duck and Cover 2". במוזיאון יתקיימו מפגשים עם היוצרים (ב־29 בספטמבר וב־5 באוקטובר) וסדנאות לילדים בשבתות ב־16 באוקטובר וב־13 בנובמבר.

 

מוזיאון העיצוב ייפתח מחדש ב־14 באוקטובר עם התערוכה "אופנה מכאנית", הבוחנת את המושג "הוט קוטור". בימי שלישי אחר הצהריים מתקיימות במוזיאון סדנאות, ובהן "יצירתיים בלילה", מחווה למעצב האיטלקי ברונו מונרי, שכחלק משיטותיו לפיתוח היצירתיות המציא תרגילים המשלבים משחק, טכנולוגיה, כתיבת סיפורים ועוד.

 

אידלסון 10. מוזיאון העיצוב בחולון אידלסון 10. מוזיאון העיצוב בחולון צילום: אוראל כהן

 

פרטים: המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס: ויצמן 61 חולון. 10 שקלים למבוגר, 5 שקלים לבני 5–10. סדנאות בתשלום נוסף. טל': 03-6521849. אתר: www.cartoon.org.il. מוזיאון העיצוב: פנחס אילון 8 חולון. 35 שקל למבוגר, 20 שקל לבני 5–10, 30 שקל לבני 11–17. 45 שקל לכניסה למוזיאון וסדנה. טל': 073-2151500. אתר: www.dmh.org.il.

 

המסעדה הקרובה: אידלסון 10. הסניף החמישי והחדש של הרשת, הממוקם במוזיאון העיצוב, מגיש את התפריט המוכר, הכולל מנות קלילות כמו כריכים וסלטים, לצד העוגות הנהדרות והמאפים המפתים. 

 

מה אוכלים: קיש פטריות, כרישה או מנגולד עם סלט ירוק (45 שקל), כריך רוסטביף או גבינת עזים עם סלט ירוק (47–49 שקל). מהשבוע הבא יוגשו גם ארוחות בוקר עשירות (51 שקל). לילדים: כריכונים עם סלמי או טונה (12 שקל).

 

פרטים: פנחס אילון 8 חולון. טל': 1-599-510210.  

 

חיפה

 

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית. בשבתות, בחגים ובחופשת הקיץ מקיימת המחלקה לחינוך של מוזיאוני חיפה, הכוללת גם את המוזיאון הימי, מוזיאון חיפה לאמנות ומוזיאון העיר, סדנאות ואירועים מיוחדים. בסדנאות — ציור, אוריגמי ושפה, כיאה למוזיאון שאופיו זר. במוזיאון פועל גם קולנוע המקרין ממיטב הסרטים בהפצת רשת בתי הקולנוע לב.

 

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, חיפה מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, חיפה צילום: אלכס פרלמן

 

פרטים: שד' הנשיא 89 חיפה. 20 שקל לכרטיס. פעילויות נוספות בתשלום. טל': 04-9115955. אתר: www.tmja.org.il.

 

המסעדה הקרובה: קפה נטו. הקפה, שאינו קשור לרשת באותו השם, הוא מוסד חיפאי ותיק ואהוב המשמש כמקום מפגש לתושבי השכונה ולעובדי האזור. הוא נמצא במרחק של טיול רגלי קצר מהמוזיאון, ומציע שפע מנות ביתיות שיתאימו גם להורים וגם לילדים.   

 

קפה נטו. בקרבת מוזיאון טיקוטין בחיפה קפה נטו. בקרבת מוזיאון טיקוטין בחיפה צילום: דורון גולן

 

מה אוכלים: קציצות כרובית עם אורז וסלט וטחינה ביתית (45 שקל), פאי תפוחים (29 שקל). לילדים: טוסט גבינות (42 שקל), לביבות בטטה (45 שקל). פרטים: שד' מוריה 11 חיפה. טל': 04-8383866.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x