סגור
כנס שוק ההון - אביגדור ליברמן
(צילום: סיני דוד, אוראל כהן)

כנס שוק ההון
ליברמן: "נתניהו יקים מדינה פלסטינית וימכור את ביטחון ישראל"

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אמר את הדברים בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם; לדבריו, ראש הממשלה יוביל לבחירות בין יוני לספטמבר על הנושא הסעודי "ויתחייב להכשיר להם את תוכנית הגרעין שלהם"

"להערכתי מה שמנחה את נתניהו היום זו המורשת שלו, הלגאסי שלו. הוא לא רוצה להיכנס להיסטוריה כמי שאחראי לאסון הגדול ביותר בתולדות ישראל". כך אמר ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר מפלגת ישראל ביתנו בשיחה עם צבי זרחיה, כלכליסט, בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם.
במענה לשאלת זרחיה ששאל האם ההחלטות של ראש הממשלה בנימין נתניהו מושפעות מהנעשה במשפט שלו ענה ליברמן כי "קבלת ההחלטות שלו היא פוליטית בלבד. כל השיקולים, כל מה שמנחה אותו זה רק שיקולים פוליטיים והישרדות אישית והשאלה של המורשת שלו – כל השאר לא מעניין".
ליברמן המשיך וביקר את ראש הממשלה ואמר כי הוא מצפה שנתניהו ייקח את האחריות על המחדל: "אחרי מלחמת לבנון השנייה הוא דיבר על אחריות, הוא הסביר למה ראש ממשלה אחראי גם בשגרה וגם בזמן מלחמה על מה שקורה. אז קודם כל אני מצפה שייקח את האחריות כמו שהוא דיבר על זה בוועדת וינוגרד ועל דוכן הכנסת – נאה דורש נאה מקיים".
בשיחה העריך ליברמן כי בכדי להתחמק מכך שהמחדל החמור ביותר בתולדות ישראל יהיה המורשת ההיסטורית שלו, הוא "ישים את כל הז'יטונים" על הסיפור הסעודי, ולפי ליברמן "בדרך הוא ימכור את ביטחונה של מדינת ישראל".
לפי ליברמן, "ברור שנתניהו יתחייב בפני הסעודים על הקמה של מדינה פלסטינית, הוא יתחייב להכשיר להם את תוכנית הגרעין שלהם. תוכנית הגרעין הסעודית תכניס את כל המזרח התיכון למירוץ גרעיני מטורף בהסכמת נתניהו. הוא מבין שסמוטריץ' ובן גביר לא ייתנו לו ולכן הוא מתכוון להעביר את הנושא הסעודי יחד עם לפיד וגנץ. זה לא במקרה שבמוצאי שבת האחרון שראש המל"ל צחי הנגבי אמר שלוח הזמנים להסכם עם הסעודים זה מאי-יוני. על זה הוא יפרק ממשלה ויילך לבחירות, הוא רוצה שהבחירות יהיו על ההסכם עם הסעודים ולא על מחדל השביעי באוקטובר. זה הדרך שלו לברוח מהשביעי באוקטובר. הוא כמו צ'מברליין שחזר ואמר הבאתי לכם שלום, נתניהו יגיד הבאתי לכם הסכם עם סעודיה. אני מקווה מאוד שאנשים לא יקנו את הלוקשים שלו".
ליברמן העריך בראיון כי "נתניהו בחודשים שבין יוני לספטמבר יוביל בעצמו לבחירות על הנושא של ההסכם עם הסעודים".
במענה לשאלת צבי זרחיה האם הוא מתחרט שלא נכנס לממשלת החירום ענה ליברמן: "לא, צריך להבין שנתניהו כל הזמן מנסה להנדס את התודעה. למה הוא כל הזמן חוזר על הביטוי ניצחון מוחלט, ניצחון מוחלט? כי הוא רוצה לברוח מכל המחדל הזה. אז הוא אומר ניצחון מוחלט למרות שרוב האנשים לא מרוצים מהתוצאות שהושגו במלחמה".
ליברמן כינה בראיון את השר בני גנץ שנכנס לממשלת החירום בכינוי "בחור טוב ונסתפק בזה". עוד הוסיף כי כשהוא קורא את המסמך של גדי איזנקוט שאומר שלא מתקבלות החלטות, לא השגנו ביטחון אישי, לא ביטחון לאומי ושוחקים את ההישגים אז מה הטעם לשבת ולתת לזה לגיטימציה".
בנושא הגיוס ביקר ליברמן את מתווה הגיוס של המחנה הממלכתי, "מתווה ישראלי" ואמר שמדובר במתווה להכשיר את ההשתמטות ודיל פוליטי עם ש"ס ויהדות התורה. "אני מגיש את החוק שלנו בנושא הגיוס והוא הכי פשוט – כל צעיר בן 18 יתייצב בבקו"ם וצה"ל יחליט אם הוא הולך לצבא או לשירות אזרחי".
בכל הקשור למצב בצפון ולמציאות הביטחונית אמר שר הביטחון לשעבר כי "אנחנו התחלנו הבוקר עם צמד המילים המצמרר הותר לפרסום. שני קציני צה"ל נהרגו, שבעה נפצעו קשה, ירי בקריית שמונה, ירי בצפון וירי באשקלון. הקבינט איבד את הצפון. לראשונה אנחנו חיים במציאות בה יש 70 אלף פליטים במדינת ישראל, הצפון ריק. הכי גרוע זה שחצי מהם לא מתכוונים לחזור. הממשלה ויתרה על הגליל, ראשי רשויות בצפון לא יודעים אם תיפתח שנת הלימודים בספטמבר. מפונים מעדיפים לעבור למרכז הארץ ולהתחיל שם את שנת הלימודים. העסקים סגורים, כל הצימרים והחקלאות – שום דבר לא קיים. הממשלה ויתרה על הצפון ולא מדברת עם התושבים ולא קמה מנהלת הצפון בגלל ריבים פרסונליים".
בנושא עסקת החטופים שמתנהל עליה מו"מ בימים אלה אמר ליברמן כי "אצלנו כולם מומחים אוניברסליים. יש שכבה של מומחים, זה אותם מומחים לקורונה, משבר כלכלי, חטופים. הצוות של ניצן אלון זה צוות נהדר של מאות אנשים ערכיים והכי טובים. הם נגישים לכל המודיעין וצריך לתת להם גיבוי. כל הדיונים הבלתי פוסקים ברדיו ובטלוויזיה מרחיקים את החזרת החטופים".