סגור
ועידת התחזיות 2023 - יובל דיסקין
(סיני דוד)

ועידת התחזיות
יובל דיסקין: "יש פוטנציאל ששומר חומות יהיה אירוע שיחזור על עצמו"

ראש השב"כ לשעבר, מבעלי סיימוטיב טכנולוגיות ואופורה אמר בוועידת התחזיות של כלכליסט והפניקס: "אני מסתכל על היחסים הפנימיים בין יהודים וערבים, חרדים וחילונים, אשכנזים וספרדים - מהלכים שיקרו בתוך הקו הירוק ישפיעו גם על רצועת עזה ויהודה ושומרון. יש לזה פוטנציאל להדליק פה סדרה של סכסוכים אלימים שיכולים לסכן את המדינה"

"אני חושב שאני פסימי לקראת 2023 ואני לא חושב שהדברים שקורים במדינת ישראל ומגמות עולמיות הם דברים טובים. אני מקווה שמתוך התהליך המשברי יתעוררו כוחות חיוביים מתוך מדינת ישראל ואולי תהיה התחלה של שינוי, לפחות לתת פייט נגד מגמת ההקצנה החמורה", כך אמר יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר, מבעלי סיימוטיב טכנולוגיות ואופורה, בשיחה עם רועי ברגמן, כלכליסט, בוועידת התחזיות של כלכליסט והפניקס.
"יש תהליכים במדינת ישראל שקיבלו תאוצה בעשור האחרון, בעיקר בתקופת שלטונו של נתניהו כראש ממשלה של הידרדרות בהמון תחומים. המשילות נחלשה, הפלגנות והשינאה גברו מאוד. אני כמעט מתגעגע לחוק הלאום שהייתי אחד המתנגדים שלו מכיוון שיצר אזרחים סוג א', סוג ב' וסוג ג'. אנחנו מדברים היום בגלוי על עליונות יהודית וחוקי אפליה, דברים שמראים לנו שמתחת לכל שפל מדרגה יש חדר מדרגות נוסף", אמר.
לדבריו, אי אפשר להפריד בין מה שקורה בישראל לבין מה שקורה בעזה ויהודה ושומרון. "יצרנו מדינה ביהודה ושומרון ולכן כל דבר שקורה אצלנו משפיע שם. יש פוטנציאל ששומר חומות יהיה אירוע שיחזור על עצמו, לכן אני מודאג. אני מסתכל על היחסים הפנימיים בין יהודים וערבים, חרדים וחילונים, אשכנזים וספרדים - מהלכים שיקרו בתוך הקו הירוק ישפיעו גם על רצועת עזה ויהודה ושומרון. יש לזה פוטנציאל להדליק פה סדרה של סכסוכים אלימים שיכולים לסכן את המדינה".
דיסקין אמר שהוא אינו מזלזל בכישוריו האישיים של נתניהו, אך הוא מודאג מהאישיות שלו. "אם מישהו צריך הוכחה למה נאשם בפלילים לא צריך להיות ראש ממשלה, שיסתכל על הממשלה הנוכחית. לא רק שהכשירו גורמים קיצוניים, חלקם הולכים להחזיק תיקים אסטרטגיים והפוטנציאל של הנזק שעלול להיות מכך הוא עצום", אמר. "נתניהו הוא נאשם בפלילים שנאבק ויעשה כל מאמץ על מנת לא להגיע לגזר דין ולא להיכנס לכלא ולכן אני מודאג ממערכת השיקולים שלו. הוא אדם מאוד אינטליגנטי ומצד שני סופר-לחיץ".
לדבריו, כמו שבנק דיסקונט עשה את המהלך ופרסם את המדיניות שלו בנושא אשראי לספקים שיפעלו תחת תפיסת אפליה, אותו הדבר יכול לקרות בחו"ל כאשר גופים עסקיים יתנערו מישראל. "באירופה זה יכול להתפשט כמו אש בשדה קוצים. משקיעים אוהבים להרוויח אבל גם לא אוהבים לסכן את הכסף שלהם יותר מדי".