סגור
ועידת התחזיות 2023 - אלפרד אקירוב
(סיני דוד)

ועידת התחזיות
אקירוב על דירקטוריון כלל ביטוח: "בובות שלא מבינות בעסקים״

בעל השליטה בחברת אלרוב ביקר היום בחריפות בוועידת התחזיות של כלכליסט והפניקס את דירקטוריון והנהלת כלל ביטוח עליה הוא מנסה להשתלט: ״בצורת הניהול הקיימת כיום, כספי ההשקעה יכולים לרדת לטימיון"; על מחירי הדיור אמר: ״אני לא אינטרסנט, אין לי דירות ואני לא בונה, אבל המחירים לא יכולים לרדת״; מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "אקירוב ממשיך בקמפיין רעיל, ומציג נתונים שגויים"

אלפרד אקירוב בעל השליטה בחברת אלרוב ביקר היום בחריפות את דירקטוריון והנהלת כלל ביטוח, חברת הביטוח בה הוא מחזיק 15% מהמניות, ושעליה הוא מנסה להשתלט: "בצורת הניהול הקיימת כיום, ללא בורד משמעותי בעל ידע והבנה בכספים ההשקעה יכולה לרדת לטימיון", אמר אקירוב בוועידת התחזיות של כלכליסט והפניקס בראיון לגולן חזני מ"כלכליסט".
אקירוב הדף את הטענות, שמלחמתו בהנהלת כלל מונעת ממניעים אישיים: "אין לי עניין אישי, רק עניין כלכלי. השקעתי עד היום 700 מיליון שקל, והדבר היחיד שמעניין אותי זה להצליח בהשקעה, ולא בשאלה מי המנכ"ל ומי הדירקטור. כדי שזה יקרה צריך למנות דירקטורים שבאו מהענף, באו מכספים, באו מבנקאות, ולא בובות, שהם אולי אנשים טוב, אבל אין להם מושג בעסקים. אני רוצה להביא לדירקטוריון אנשים כמו דוד גרנות שניהל 4 בנקים או אהרון פוגל שעשה שורה של תפקידים כמו יו"ר מגדל. אני רוצה להביא אותם לטובת החברה, לטובת בעלי המניות, לא לטובתי האישית".
מי הבובות בדירקטוריון היום?
"הכוונה בובות, זה אנשים שאין להם מושג בעסקים".
אבל יש שם אנשים כמו ורדה אלשיך שהייתה שופטת.
"היא נהדרת, אבל היא לא מבינה בעסקים. זה כמו שאני אגיד 'תיתנו לי להיות שר ביטחון', זה עזות מצח. אני מבין בביטחון? אני מבין בנדל"ן"
אז מה אתה מחפש בכלל ביטוח, אתה לא איש פיננסים, אתה בא מנדל"ן.
"זה נכון שזה לא התחום שלי, אבל אני בא להשקיע. כמו שעשיתי בבנק לאומי, היו לי 5% ועשיתי הון עתק, כי הבנק נוהל טוב, חילקו דיבידנד. תמיד בחרתי לשם את הדירקטורים הכי טובים, כולל היו"ר הנוכחי, שפעם ראשונה שהציג מועמדות, בא אליי למשרד, ואני בחרתי בו".
המצב בכלל ביטוח לא כ"כ רע, היא דווקא משתפרת בתוצאות.
"אני לא יודע איך זה ביומיום, אני יודע להסתכל על פרמטרים. אני יודע שהפניקס נרכשה לפני שלוש שנים לפי 4.5 מיליארד שקל, ומכרו אותה עכשיו לפי שווי של 9.5 מיליארד שקל, ובדרך חילקה דיבידנד של מיליארדים. כלל כל הזמן חוזרת אחורנית, לא מחלקת דיבידנד, מגייסת הון לפי 60% מההון. למה כל חברות הביטוח נסחרות מעל 80% מההון, וכלל נסחרת ב-55% מההון? ואז היא עוד הולכת וקונה חברה (חברת כרטיסי האשראי מקס), לפי 160% מההון, כשישראכרט, החברה המתחרה נסחרת ב-70% מההון. אז מה ההגיון? ההגיון הוא שאף אחד לא יתקרב לחברה, וההנהלה והבורד ישמרו על הכיסא. ברגע שהחברה תגיע למשבר, אף אחד לא יתקרב אליה, וזו המטרה".
אבל בסוף זה נראה שזה ממניעים אישיים המאבק שלך בהנהלת כלל, שכל המלחמה של בכלל ביטוח מגיעה בכלל מעסקת בעלי עניין של הבן שלך ג'ורג'י אקירוב, שבזמנו בכלל ביטוח התנגדו.
"זה שטויות במיץ עגבניות. אני אלך להשקיע מיליארד וחצי שקל בחברה בגלל נקמנות? בגלל ג'ורג'י? זה בולשיט. אם זה המצב אז אני כישלון ניהולי, ואני אפשוט את הרגל".
״אני לא אינטרסנט, אין לי דירות ואני לא בונה, אבל המחירים לא יכולים לרדת״
זה נראה שהרגולטורים לא ממש בעדך. יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה עצרה את ההצבעה לדירקטוריון כלל בשנייה האחרונה בגללך ליומיים.
"עכשיו כבר נראה שהיומיים הפכו לשבעה ימים. אני לא רוצה לדבר על הרגולטורים, אני מדבר כשאני אצלם במשרד. משתמשים בכל מיני סיסמאות שאני לא משתף פעולה עם רגולטורים. זה לא נכון. אני נפגש עם רגולטורים, ומשתף פעולה, ועושה מה שמבקשים ממני".
רשות שוק ההון קבעה שאם תרצה לקנות את השליטה בכלל ביטוח, תוכל לעשות את זה רק דרך חברה פרטית. יש לך יכולת לעשות כזו עסקה?
"אני לא בא לתת פה הצהרת הון, אבל אם אמרו לי שאצטרך לקנות בכסף אישי, אז כנראה שאני יכול לקנות בכסף אישי, ואפילו עדיף שאני אקנה באופן אישי".
אבל אתה כבר שנתיים מתעסק עם קבלת היתר שליטה בכלל ביטוח, זה נראה שאין לך רוח גבית מהרגולטורים למהלך.
"אני בונה עכשיו בניין בשוויץ, שקיבלתי עליו רישוי תוך חצי שנה. בישראל אני כשרציתי לבנות את בית אסיה, לקח עשר שנים לקבל רשיון. אין מה לעשות, זה המצב במדינה. אני לא אעזוב את המדינה, ואמשיך לעבוד פה וגם בחו"ל".
אקירוב דיבר גם על המצב בשוק הנדל"ן, והעריך שהמחירים לא יירדו: "הערכה שלי שמחירי דירות לא יכולים לרדת. אני לא אינטרסנט, אין לי דירות ואני לא בונה, אבל המחירים לא יכולים לרדת. הסיבה שמחירי דירות מורכבים משלושה גורמים: קרקע שכר עבודה וחומרי גלם. בשני הגורמים האחרונים המחירים לא יורדים, הדבר היחיד זה הקרקע. הקרקע שייכת למדינה, והיא מוציאה מכרזים. אם המדינה תרצה להוזיל מחירים, היא תוכל דרך שם. אחרת לאורך זמן המוצר לא יכול לרדת".
אבל מה עם צד הביקוש, קשה יותר לקנות דירה. זה יכול לצנן מחירים.
"צריך לתת לרוכשי דירה ראשונה לקחת משכנתא ל-30 שנה גם במימון של 100% מהנכס. זה קיים גם בחו"ל. למה כאן זה לזמן קצר יותר? לא רואה בעיה שזוג בשנות ה-20 ייקח משכנתא ל-30 שנה".
מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "״אלפרד אקירוב ממשיך גם היום לנהל את אותו קמפיין תקשורתי רעיל, תוך שהוא עצמו מזיק לחברה, ובכל הזדמנות הוא מקפיד להציג נתונים שגויים שיצדיקו את אמירותיו. בדירקטוריון כלל ביטוח ופיננסים יושבים אנשים מנוסים, מקצועיים וראויים ולראייה, מאז מינויו של הדירקטוריון הנוכחי, שנבחר ע״י בעלי המניות, לרבות אקירוב בעצמו, חל שיפור משמעותי במצבה העסקי של החברה, שהציגה בשנת 2021 את הרווח הגבוה ביותר אי פעם בתולדותיה: 1.4 מיליארד שקל. כל ניסיון של אקירוב להציג את כלל כחברה הגרועה בענף הוא מסולף מהיסוד. מתחילת 2021, מניית כלל עלתה בשיעור של כ- 20% והיא במקום השלישי בענף, בתקופה זו".