סגור
כנס שוק ההון - אלוף (מיל) ישראל זיו
(צילום: סיני דוד, אוראל כהן)

כנס שוק ההון
ישראל זיו: "עלינו להתחיל להסתכל על המלחמה בראייה יותר אוניברסלית"

הדברים נאמרו על ידי האלוף (מיל'), ראש אגף המבצעים לשעבר ומנכ"ל גלובל גרופ, בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם. זיו הוסיף כי "אם לא נאמץ את הפתרון האמריקאי ליציאה מהמשבר וליצירת מצב אזורי חדש, נפספס הזדמנות היסטורית גדולה"

בכנס שוק ההון של כלכליסט וקסם 2024 שוחחו יובל שדה מכלכליסט והאלוף (מיל') ישראל זיו, ראש אגף המבצעים לשעבר ומנכ"ל גלובל גרופ, על החוסן הביטחוני.
זיו, שחזר מפגישות בחו"ל אליהן הוזמן על ידי ארגון הקהילות היהודיות באירופה, אמר שהנקודה החשובה ביותר אותה לקח מהביקור היא "בהיותנו כאן בתוך המלחמה והעשייה, כשיש פער ומתח בין המלחמה לכלכלה, אנחנו קצת מאבדים את ההסתכלות על המשמעויות הרחבות של מה שקורה בחוץ, אחת מהן היא המצב של הקהילות היהודיות מתחילת המלחמה. בתקשורת כבר לא מתעסקים במה שעשה החמאס בשבעה באוקטובר, אלא רק בעוול וברוע שישראל עושה בעזה ומתחילים לראות את השינוי בדעת הקהל והממשלות. ישראל נמצאת בתהליך מתקדם של אמברגו באירופה והשינוי מחלחל גם למדיניות ארה"ב".
"הקהילות היהודיות הן הסנסור של מה שקורה, כי הן חשות את עליית האנטישמיות ברחובות, אנשים חוששים לצאת מהבית. בנוסף, החמאס, חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניות פועלות לייצר פיגועים בחו"ל והמוסד הישראלי מנהל מלחמה ומסכל עשרות פיגועים. ישראל צריכה להתחיל להסתכל על המלחמה בראייה יותר אוניברסלית".
אגב ביידן וההתבטאות שלו על הממשלה. אתה חושב שאנחנו יכולים להגיע למשבר ביחסים עם ארצות הברית?
"אנחנו נמצאים בצומת אסטרטגית קריטית. זהו חלון זמן שיש בו מצד אחד הזדמנות יוצאת מהכלל היסטורית ומצד שני יכולת לפספס אותה. את התמיכה האמריקאית בישראל מתחילת המלחמה צריך להעלות על נס. נשיא תומך שעד לרגע זה, למרות קשיים מול הממשלה הנוכחית שלא פועלת ברוח ההסתכלות האמריקאית על מה שקרה פה, כולל מאמצים יומיומיים לסייע בעסקת חטופים, זה דבר שצריך להעריך. אני חושש מאוד שהאופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת מותח את החוט הזה, שאני מקווה מאוד שלא ייקרע. גם לביידן ולממשל האמריקאי יש סבלנות שתיגמר ואם לא נבין את זה ונלך עם הסולם שהם נותנים לנו כדי לצאת מהמשבר ולייצר מצב אזורי חדש, נפספס הזדמנות היסטורית גדולה".
"אחרי משבר ה-7 באוקטובר ישראל נכנסה למלחמה עם התאוששות יוצאת מגדר הרגיל. צה"ל התאושש מהפדיחה הכי גדולה בתולדותיו ולוחם בצורה מופתית. זו המלחמה הכי מסובכת בהיסטוריה האנושית ביעד קשה ומורכב, כולל תת קרקע וחטופים שצריך להישמר לא לפגוע בהם. יחד עם זאת הגענו לנקודה בה צה"ל שולט ברצועה ונמצא בהישגים יוצאים מהכלל מבחינת הפגיעה בכוח הצבאי של החמאס וזו נקודה אסטרטגית שצריך לקחת את ההישג ולתרגם אותו למהלך מדיני. ישראל לוקחת את ההישגים הצבאיים ומסכנת אותם ביכולת להביא הישגים ברי קיימא של מי הולך להיות הריבון בעזה, ואם לא תקבל החלטה נאבד את היכולת לעשות שינוי בעזה".
לגבי צפון הארץ, האם יש מוצא שהוא לא מלחמה כוללת בלבנון?
"לא לישראל ולא ללבנון, או במקרה הזה חיזבאללה, יש עניין להיכנס למלחמה כוללת. להיכנס למלחמה ברצף עם עזה בלי לקחת אוויר ולשקם את הכלכלה זה פחות רצוי ולא טוב לישראל בשלב זה. צריך לפעול להחזיר את התושבים לצפון ולהחזיר את הסדר 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם ולטפל בחיזבאללה כשזה יתאים לנו".