סגור
אורי לוין בפורום היוניקורנס

פורום היוניקורנס
אורי לוין: ״ההייטק ימשיך להיות מנוע הצמיחה של המשק הישראלי גם במשבר - ואנחנו נעמוד מאחוריכם״

את הדברים אמר מנכ"ל דיסקונט בפורום יוניקורנס של כלכליסט ודיסקונט. לדברי לוין: "המשבר אינו מתרחש בטכנולוגיה אלא בכלכלה הגלובלית וכמובן שגם בישראלית. איננו יודעים מה עומקו ומשך הזמן שלו, אני מעריך שתהיה האטה ולא משבר עמוק והיא תיקח זמן לא קצר"

האם בשנת 2023 המערכת הבנקאית עדיין תהיה מסוגלת להעמיד את המימון הנדרש לענף ההייטק הישראלי? אין עוררין על כך שהאווירה השתנתה, והמערכת הבנקאית מנסה להתאים עצמה לסביבה החדשה. מדובר בהתאמות שאינן קלות, אך נדרשות, מדגיש אורי לוין - מנכ"ל קבוצת דיסקונט בפורום יוניקורנס של כלכליסט ודיסקונט.
לדברי לוין "רק חודשים ספורים חלפו מכנס היוניקורן האחרון של כלכליסט והנה העולם השתנה לחלוטין, אנו שואלים את עצמנו האם עדיין מדובר בכלל ביוניקורן, אולי יש לתת לתופעה הזאת שם חדש". מסביר לוין: "יש לי מסר בנושא זה, אין לי צל של ספק שעולם ההייטק הישראלי ימשיך להיות מנוע צמיחה של המשק, לאורך זמן, במשבר הנוכחי, בעתיד הלא רחוק וגם בטווח הרחוק יותר. אני מאמין מאוד שההייטק הישראלי כאן כדי להישאר. המעבר של חברות ממצב של סטארט-אפ לבניית חברה גלובלית מובילה בתחומה, זה דבר שישנה את עולם ההייטק ואת כלכלת ישראל, וזה תהליך שנשאר גם אם המוזיקה השתנתה בחודשים האחרונים".
לדברי לוין: "היום אין ספק שיש משבר, יש האטה, אנו יודעים יש האטה והיא לא תיעלם בחודש הקרוב. גם לא בטווח שאחרי החודש הקרוב. יש להדגיש שהמשבר הזה אינו משבר שמתרחש בטכנולוגיה אלא בכלכלה הגלובלית וכמובן שגם בכלכלה הישראלית, איננו יודעים מה עומקו של המשבר הזה ומה יהיה משך המשבר, כלומר כמה זמן הוא ימשך. אישית, אני מעריך שתהיה האטה ולא משבר עמוק והיא תיקח זמן לא קצר. יש משהו שקורה והוא משמעותי ואני חושב שזה מחייב את כולנו להסתגל לעולם החדש, כי כדי להצליח בהאטה הזאת יש להתנהל אחרת, יש לוודא שיש לנו יכולת לשרוד את המשבר, שיש כסף בקופה וקצב שריפת המזומנים מאפשר התמודדות לשנה או שנתיים. אי אפשר תמיד לסמוך על הלוואות של הבנק לפערי מימון של משקיעים, יש לבנות מודלים ברי קיימא וצריך לשנות את הדרך בה אנו מתנהלים".
עוד ציין לוין: "יש לוודא שיש שרידות של חברות, יש לעבוד בדרך שיותר מותאמת לעולם החדש וגם חשוב מאוד להיות קשובים למה שקורה בעולם החיצון וגם למצוא הזדמנויות, מהזדמנות לרכוש טאלנט ועד הזדמנויות לרכוש חברות. חשוב לשנות את הדרך בה אנו עובדים כדי לחיות בעולם החדש הזה".
לדברי לוין: "היכן נמצא עולם הבנקאות כיום? עולם הבנקאות מסתכל על ההייטק שמצד אחד הוא קטר צמיחה אבל מאידך ברור שההייטק עבר תהליך. יש בעיה בריסק ריוורד, כלומר סיכון מול תגמול, של עולם הבנקאות והתמיכה בהייטק. בעולם מימון ההייטק הריסק גדול. התגמול לא מיידי. בעולם בו לא בטוח שאפשר לקבל מימון שממשיך את החברה, לא בטוח שהסיכון קטן, זה המקום של בנקאים להמשיך לתמוך בעולם ההייטק. לפני שנתיים וחצי החלטנו להיות הבנקאות המובילה בהייטק הישראלי, דיסקונט טק ו-IDB טק מובילים את התחום וזה לא רק בתקופות השיא. גם אצלנו המשחק משתנה ולא כל מי שקיבל מימון בעבר יקבל מימון עכשיו אבל אנו ולמדים מהר ונמשיך ללמוד כיצד לתמוך, כיצד לזהות חברות שיש להן צורך בסיוע קטן, מודל עסקי שהוא בר קיימא, יש לי הרבה ביטחון בטכנולוגיה ישראלית ובשוק ההייטק הישראלי ואנו נהניה שם גם בעתיד - אבל עלינו ללמוד את חוקי המשחק החדשים".