סגור

תתכוננו להיפרד מהבנק שלכם

הבנק הדיגיטלי הראשון שייפתח בקרוב יהיה בנק עצמאי שקם בישראל לראשונה מזה 43 שנה, וכשבונים מאפס, אפשר לתכנן את העתיד וליצור חוויית שירות מותאמת לכל לקוח שעוד לא היתה כאן. זה הבנק שתמיד חיכינו לו

שואלים אותי לא מעט, למה בכלל צריך להקים בנק חדש ומה הרעיון בבנק דיגיטלי, הרי כבר שנים שאנשים לא מגיעים לסניף הבנק שלהם. היות ואני קצת מיסיונר בכל הקשור לצורך בהקמת בנק חדש בישראל, התשובה בעיני פשוטה ומתבקשת.
הטכנולוגיה חוללה מהפכה בכל כך הרבה תחומים, אבל הבנקאות המסורתית כמעט שלא השתנתה, היא הושפעה רק על פני השטח. כן, אנחנו מקבלים עטיפות דיגיטליות, אבל אם חושבים על זה לעומק, את מי הן משרתות? את הגופים הפיננסים שמקצצים ומתייעלים ושולחים אותנו לנהל את החיים הפיננסים שלנו לגמרי לבד, עם עוד פיצ'ר מגניב של 'עשה זאת בעצמך'.
נתון אחד מדהים מספר את הסיפור כולו: בין 2018-2006, בזמן שתעשיות שלמות נפתחו לתחרות, בעת שמונופולים גדולים אותגרו על ידי מתחרים חדשים, כוחה של המערכת הבנקאית המסורתית בעולם דווקא גדל. נתח השוק של עשרת הבנקים הגדולים בארה"ב עלה ב-12% ל-59%.
הבנקים הקיימים מחזיקים במידע הפיננסי של הלקוחות, כך שאין תמריץ כניסה לשחקנים חדשים ולמערכת המסורתית אין אינטרס להתאמץ ולהשתפר. הלקוחות מצידם נאלצים להסתפק במה שיש: בנקים ששומרים להם על הכסף, אבל לא בהכרח רוצים בטובתם. מערכת פיננסית שמרוויחה מהכאבים הכלכליים של לקוחותיה, מזה שהם לא בודקים, שאין להם זמן להשוות, שהם לא תמיד מבינים את האותיות הקטנות והגדולות. מערכת שסוחבת על גבה משקולת של הוצאות תפעוליות שגוררות עלות תחזוק שנתית של 2,500 שקל לחשבון בממוצע – שכמובן מגולגלת אל הלקוחות בעמלות ובריביות שמוסתרות היטב במסך עשן של אותיות קטנות.
לא במקרה, פחות מ-2.5% עוברים בין בנקים כל שנה, והאמת שאין באמת לאן. המעניין הוא, שכאשר שואלים לקוחות אם ימליצו לחברים שלהם לפתוח חשבון בבנק שלהם, עשרות אחוזים משיבים בשלילה. אבל כל זה הולך להשתנות בקרוב.
הרגולטורים, בארץ ובעולם, משחררים חסמי כניסה לשחקנים חדשים, מעבירים לראשונה את השליטה במידע הפיננסי ללקוחות, ומאפשרים מעבר בלחיצת כפתור בין בנקים שונים.
2 צפייה בגלריה
גל בר דעה מנכ"ל הבנק הדיגיטלי הראשון
גל בר דעה מנכ"ל הבנק הדיגיטלי הראשון
גל בר דעה מנכ"ל הבנק הדיגיטלי הראשון
( ינאי יחיאל)
הבנק הדיגיטלי הראשון הוא בנק עצמאי שקם בישראל לראשונה מזה 43 שנה, והוא הבנק הראשון שיפעל במתכונת דיגיטלית מלאה, בלי סניפים בכלל. אנחנו בנק בטוח ומפוקח באופן מלא ע״י בנק ישראל בדיוק כמו יתר הבנקים ונציע את כל מגוון השירותים הרחב שמציעים הבנקים המסורתיים, אבל זה כמעט הדבר היחיד שדומה בינינו.
בדיוק כמו נטפליקס, ספוטיפיי, טסלה, בוקינג ומותגים משבשים אחרים שאנחנו אוהבים, גם בנקאות משבשת חייבת להתחיל משחקן חדש, עצמאי ורענן. בנקאות שמתחילה מאפס, משוחררת משטחי נדל"ן, מערכות מחשוב כבדות ואיטיות ומערך תפעול יקר.
וכשבונים מאפס, אפשר לתכנן את העתיד, ולא רק לתקן את העבר. אפשר ליישם טכנולוגיות מתקדמות של בינה מלאכותית ולהביא את מהפכת האוטומציה ששינתה את חיינו גם לתעשיית הבנקאות, כדי לייצר חיסכון משמעותי בעלויות ללקוחות, וחוויית שירות מותאמת לכל לקוח ברמת בנקאות פרטית שעוד לא הייתה כאן.
אפשר לרוץ מהר יותר, חזק יותר, חכם יותר ויעיל יותר, ולבנות את הבנק שתמיד חיכינו לו. אז צריך לחכות עוד קצת, אבל בקרוב אנחנו עולים לאוויר. עד אז, תתכוננו להיפרד מהבנק שלכם.
גל בר דעה הוא מנכ"ל הבנק הדיגיטלי הראשון