סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
בארה"ב החליטו: מעכשיו אפשר לגבות חובות גם בפייסבוק

על פי חוק שנכנס לתוקף בארה"ב, גובי חובות יוכלו מעתה לפנות לחייבים גם דרך המדיה החברתית או הודעות טקסט, בניגוד לעבר. התומכים טוענים כי השינוי הוא עדכון קל לחוקים שנוצרו בשנות השבעים. המתנגדים מזהירים כי החוק עלול להיות מנוצל לרעה ולהוביל לגל של הונאות חדשות

נושים וגובי חובות בארה"ב מורשים כעת לפנות לחייבים דרך חשבונות המדיה החברתית שלהם ועל ידי שליחת הודעות טקסט, כך לפי חוקים חדשים שנכנסו השבוע לתוקף על ידי המשרד להגנה על צרכנים פיננסיים (CFPB).
לפי דיווח ב-BBC, החוקים החדשים מאפשרים כעת לגובי החובות לשלוח הודעות ישירות למיליוני אמריקאים שנקלעו לחובות. המתנגדים למהלך טוענים כי קרוב לוודאי שההודעות יילכו לאיבוד או שיובילו להפרת פרטיות ולגל של הונאות חדשות. לעומת זאת, התומכים גורסים כי השינוי הוא למעשה עדכון קל לחוקים שנוצרו כבר בשנות ה-70.
השינוי לחוקים אושר בשנה שעברה תחת ממשל טראמפ, ומחייב את הנושים לפנות באופן פרטי לחייבים. פירוש הדבר הוא שהם יכולים לשלוח הודעות ישירות, אך לא לפרסם בעמודים ציבוריים.
1 צפייה בגלריה
ווטסאפ ו פייסבוק
ווטסאפ ו פייסבוק
אפליקציית פייסבוק. החוק הקודם נכנס לתוקף ב-1977
(צילום: מסך)
החייבים יכולים להתעלם מההודעות, אך הנושים לא זקוקים לאישור כדי לפנות אליהם. גם אין שום הגבלה על כמות ההודעות שהם יכולים לשלוח.
הנושים התעקשו כי יש צורך בשינוי, בהתחשב בכך שחוק "נהלי גביית חובות הוגנים" שמפקח על התעשייה נכנס לתוקף ב-1977, הרבה לפני המדיה החברתית והטלפונים החכמים.
בין היתר, מציב החוק הגבלה על כמות שיחות הטלפון שיכולים נושים להוציא לחייבים. על כל חוב ספציפי ניתן לבצע 7 שיחות טלפון בשבוע. כך שאנשים עם מספר חובות עדיין יכולים לקבל עשרות שיחות שבועיות. הגבלה נוספת היא שלאחר שיחה עם חייב הגובה צריך לחכות שבוע לפני שייצור שוב קשר.
מארק ניב, מנכ"ל איגוד גובי החובות ACA, מסר בהצהרה שמסר כי השינוי משקף "צעד קטן קדימה בהפיכת התקשורת עם החייבים למודרנית יותר". מנגד, יש הטוענים כי האפשרויות החדשות עלולות להוביל לכך שהודעות רבות יילכו לאיבוד או אפילו יישלחו לאנשים הלא נכונים.
לפי נתונים שאספו ב-CBS ניוז, לכשליש מהאמריקאים שפיגרו בתשלומי כרטיסי האשראי יש חוב שהועבר לסוכנות לגביית חובות, כך שהחוק החדש ישפיע על עשרות מיליוני אנשים.