סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
אלון מאסק סם אלטמן OpenAI
אלון מאסק וסם אלטמן ( ANDREW CABALLERO-REYNOLDS and Sergei GAPON / AFP)

OpenAI דוחה ההאשמות של מאסק: "הוא מתחרט שאינו מעורב כיום בחברה"

המיליארדר, שהיה ממייסדי חברת הבינה המלאכותית והשקיע בה עשרות מיליוני דולרים, הגיש נגדה תביעה בטענה כי נטשה את היעד המקורי שהציבה לעצמה - פיתוח AI "לטובת האנושות". בכיר ב-OpenAI: "מאוד מאכזב שמאסק נוקט פעולות מסוג זה נגד חברה שהוא עזר להקים"

חברת הבינה המלאכותית OpenAI דוחה את ההאשמות בתביעה שהגיש נגדה אתמול אלון מאסק, וטוענת כי הסיבה לתביעה היא שהמיליארדר כועס מאחר שכבר אין לו חלק בחברה.
"אנחנו סבורים כי ייתכן שהטענות בתביעה נובעות מהחרטות של מאסק על כך שאינו מעורב כיום ב-OpenAI", כתב ג'ייסון קוון, סמנכ"ל האסטרטגיה של החברה במזכר שנשלח לעובדים והגיע לידי CNBC. "זה מאוד מאכזב שאלון נוקט פעולות מסוג זה נגד חברה שהוא עזר להקים, במיוחד בהתחשב בכך שעבד בצמוד עם חלק מכם, שעדיין פועלים להשגת המשימה".
מאסק היה בין מייסדי OpenAI ב-2015, אך פרש מהדירקטוריון ב-2018 ועוד קודם לכן הזהיר כי בינה מלאכותית עלולה להתגלות כ"מסוכנת יותר מנשק גרעיני". בתביעה שהגיש מאסק נגד החברה והמנכ"ל סם אלטמן, טען כי נטשו את היעד המקורי שהציבו - לפתח AI "לטובת האנושות".
OpenAI הפכה לאחת מחברות הסטארט-אפ המסקרנות והמפורסמות ביותר בעולם, לאחר שהשיקה בנובמבר 2022 את הצ'טבוט מבוסס הבינה המלאכותית ChatGPT. הערכת השווי שלה עומדת על סביבות 80 מיליארד דולר, ובחודש שעבר הציגה מוצר חדש שיכול לייצר סרטונים מטקסטים. בנובמבר האחרון עברה החברה טלטלה כשאלטמן הודח מתפקידו והוחזר אליו לאחר זמן קצר בעקבות מחאת העובדים.
התביעה מפרטת את תפקידו של מאסק בהקמת OpenAI, כולל הטענה שב-2015 פנו אליו המייסדים אלטמן וגרג ברוקמן והסכימו להקים מעבדה ללא מטרות רווח שתפתח בינה מלאכותחית חזקה (AGI). לפי עורכי דינו של מאסק, הוא תרם 15 מיליון דולר לחברה ב-2016, "יותר מכל תורם אחר", ועזר לגייס צוות של "עובדים מוכשרים".
שנה לאחר מכן הזרים מאסק 20 מיליון דולר נוספים. על פי התביעה, מאסק העביר לחברה סכום כולל של יותר מ-44 מיליון דולר בין 2016 ועד ספטמבר 2020. עוד נטען כי מאסק שכר עבור OpenAI את המשרדים הראשונים שלהם ושילם "את הוצאות השכירות החודשיות" ונכח ב"אבני דרך חשובות שהשיגה החברה".
קוון לא הכחיש את תפקידו של מאסק בימיה הראשונים של החברה, אך הוסיף כמה פרטים, בהם שמאסק דרש בשלב מסוים שליטה על החברה ובהמשך הציע למזג אותה עם טסלה. "לדעתנו שתי הגישות הללו לא היו נכונות למשימה שלנו", הדגיש. אלטמן הוסיף כי מאסק הוא גיבור שלו, אך החברה ממשיכה במשימה שלה.
עורכי דינו של מאסק לא הגיבו לדיווח.