סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
(צילום: טלי תלמיד)

זרעים של הצלחה: חברת הפודטק אקווינום גייסה 35 מיליון דולר

החברה הישראלית עוסקת בהשבחת זרעים לתעשיית המזון ועד כה הצליחה לגייס 71 מיליון דולר. ההון ישמש אותה למסחור זני הסויה והאפונה שהיא יצרה. המנכ"ל גיל שלו: "המטרה שלנו היא להגיע למצב שכל המוצרים מבוססי הצומח יהיו זולים יותר מעלויות הבשר"

חברת אקווינום (Equinom), העוסקת בטיפוח ובהשבחת זרעים לתעשיית המזון, גייסה 35 מיליון דולר. הסבב נוהל במטרה להאיץ את מסחור מרכיבי החלבון מהצומח, אותם מפתחת החברה, והובל על ידי Synthesis Capital - קרן השקעות גלובלית המתמקדת בחברות המשנות את תחום המזון והחלבונים. סך גיוסי ההון של אקווינום עד כה עומד על כ-71 מיליון דולר. במרכז המחקר והפיתוח של החברה בקיבוץ גבעת ברנר מועסקים 39 מתוך 51 עובדיה.
את החברה יסד ד"ר גיל שלו, בעל תואר PhD בגנטיקה של צמחים מהפקולטה החקלאית של האוניברסיטה העברית, שהישגיו המחקריים כוללים פיתוח טכנולוגיית רצף משולבת לגידול וגילוי גנים חדשים של צמחים ושילובי גנים.אקווינום תשתמש בהון שגויס בסבב האחרון כדי להאיץ את מסחור מרכיבי החלבון מהצומח שהיא מפתחת, האמורים להימכר לחברות מזון באמצעות ספקי חומרי גלם רב-לאומיים. עוד ישמש ההון מהסבב הנוכחי למסחור של זני הסויה והאפונה בעלי רמת החלבון הגבוהה, להוספת משרות מפתח בחברה ולהמשך מחקר ופיתוח של גידולי מקורות חלבון נוספים.
"במהלך החצי השנה האחרונה היינו בתהליך של גיוס וזה לא היה פשוט כי השווקים הראו כיוון אחר", מספר לכלכליסט המנכ"ל שלו. "הצלחנו בסוף לסגור עם משקיע מוביל למרות התנודתיות בשוק וגם בתחום שלנו, שראה פגיעה רבה. אני מאמין שבחרו שהמשקיעים ראו בנו ערך בנו ולא הסתכלו על טווח קצר. הם רצו פתרונות מתאימים לתעשיית המזון שמחפשת מוצר טעים, איכותי ובמחיר סביר. אנחנו משפרים איכות ומורידים עלות של עיבוד. המטרה שלנו להגיע למצב שכל המוצרים מבוססי הצומח יהיו זולים יותר מעלויות הבשר. וכשאתה מוזיל את עלויות הפקת החלבון, המחירים יורדים".
עוד השקיעו בסבב: Praesidium, Bunge Ventures, BayWa, CPT Capital. גם קרנות פורטיסימו והפניקס, שהשקיעו בחברה בסבבי גיוס קודמים, חזרו להשקיע בה גם בסבב זה.