סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

"יצרנים רוכשים שבבים ממקורות מפוקפקים - חלקם מזויפים"

לפי דיווח של Tech Republic, המחסור החריף בשבבים גורם ליצרנים רבים לרכוש רכיבים ממקורות מפוקפקים רק כדי לשמור על קווי הייצור פעילים. והמחיר? שבבים תקולים שעלולים אף לגרום לתאונות

זה כבר כמה חודשים שמשבר זמינות השבבים מכה בפלחים רבים של התעשיות השונות. מרכב ועד מחשבים, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, לכולם יש בעיה לרכוש שבבים כיום.
המצב חמור עד כדי כך שכעת מתברר שיצרנים רבים לא מהססים לרכוש רכיבים ממקורות מפוקפקים רק כדי לשמור על קווי הייצור שלהם פעילים.


לפי דיווח של Tech Republic, חלקם אף מוכנים לרכוש אותם מספקים שמעלים פרסומות לאתרי אינטרנט. התוצאה ברורה לכל מי שמכיר ויודע איך עובדת הרשת - במקרה הטוב היצרנים מקבלים זיופים או שבבים תקולים שאינם עובדים כראוי, במקרה הרע, הסוחר נעלם עם הכסף או פשוט אומר ''תבואו מחר''.
זו תופעה שקשה מאוד להתמודד איתה. הסיבה לכך היא שהיצרנים לא ששים לשתף את מקור הרכיבים האלה עם המתחרות. אם מתוך רצון להימנע מלחשוף את המצב העגום של שרשרת האספקה שלהם, מתוך מבוכה על כך שהונו אותם או פשוט כדי לא לחשוף את המחסור שלהם ברכיבים. בנוסף קשה לוודא את המקוריות של שבבים שלא מגיעים מספקים רשמיים.

1 צפייה בגלריה
שבבים שבבי מחשב
שבבים שבבי מחשב
שבבי מחשב
(צילום: pixabay)

זו תופעה שעשויה גם לפגוע בצרכנים הסופיים. דמיינו לכם שרכשתם רכב רק כדי לגלות שחלק מהרכיבים שלו כמו מערכת המולטימדיה או מחשב בקרת המנוע מבוססים על שבבים סוג ה' או כאלה לא מקוריים. תקלות וחמור מכך גם תאונות יכולות להיגרם מכך. כאמור, קשה לדעת היכן השבבים האלה יורכבו, אך למומחים רבים יש גם הצעה לפתרון הבעיה: סימון מים תלת ממדי כפי שיש על מוצרים מסוימים ושיאשר את מקור הרכיב. אבל גם שימוש בהם לא ימנע לחלוטין את התופעה הזו.
בניית מפעל שבבים דורשת בין שנה וחצי לשנתיים. ז''א שבמקרה הטוב יצרניות השבבים הגדולות לא יוכלו להגדיל את היקף הייצור לפני שנה הבאה. כך שכל עוד המחסור יחריף וזמני האספקה יתארכו, אנחנו כנראה נמשיך לראות עוד ניסיונות של גורמים פליליים או פשוט חסרי מצפון מנצלים זאת לטובתם.