סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק
שו זי צ'ו, מנכ"ל טיקטוק
שו זי צ'ו, מנכ"ל טיקטוק (צילום: בלומברג)

הנציבות האירופית תחקור אם טיקטוק כשלה בהגנה על משתמשים קטינים

החקירה תתנהל בהתאם לחוק השירותים הדיגיטליים שנכנס לתוקף באוגוסט; אם יתברר הנציבות שטיקטוק הפרה את החקיקה החדשה, הרשת החברתית תהיה חשופה לקנסות משמעותיים

נציבות האיחוד האירופי פותחת בחקירה נגד טיקטוק, בחשד שהפלטפורמה כשלה בהגנה על משתמשים קטינים בהתאם לחוק השירותים הדיגיטליים (DSA) של האיחוד האירופי - כך הודיעה היום הנציבות. אם תחליט הנציבות שטיקטוק הפרה את החקיקה החדשה, הרשת החברתית חשופה לקנסות משמעותיים.
ה־DSA, שנכנס לתוקף באוגוסט שעבר, מטיל רגולציה חדשה ורחבה על פלטפורמות מקוונות, ובין השאר מחייב את החברות שמפעילות אותן לנטר ולפעול נגד תוכן לא חוקי, אוסר על נהגי פרסום מסויימים, מחייב שיתוף מידע עם הרשויות ומייצר הגנות נרחבות יותר למשתמשים בני 18 ומטה. בדצמבר, פתחה הנציבות בחקירה רשמית ראשונה לפי ה־DSA נגד X (לשעבר טוויטר) של אלון מאסק, סביב כשלים של החברה במניעת הפצת פייק ניוז ותוכן לא חוקי.
עתה, מגיע תורה של טיקטוק להיכנס תחת זכוכית המגדלת, אחרי שכבר שבאוקטובר הזהירה אותה הנציבות לגבי מחויבותה להגן על קטינים מפני תוכן אלים שמופץ בפלטפורמה. נציב השווקים הפנימיים באיחוד האירופי, תיירי ברטון, אמר אתמול כי טיקטוק תעבור חקירה רשמית שתתמקד בעיצוב הממכר של הפלטפורמה, בהגדרות הפרטיות שלה, ובמנגנון אימות הגיל שלה. אם יתברר שטיקטוק עברה על ה־DSA, יכולה החברה לספוג קנס של עד 6% מהכנסתה השנתית העולמית, שעמדה בשנה שעברה על 9.4 מיליארד דולר. במקרה של עבירות נשנות, יכולה נציבות האיחוד לחסום לחלוטין את פעילותה של הפלטפורמה באירופה.
מטיקטוק נמסר בתגובה לבלומברג: "נמשיך לעבוד עם מומחים והתעשייה כדי לשמור את טיקטוק כמקום בטוח למשתמשים צעירים, ואנו מצפים להזדמנות להסביר את עבודתנו בפירוט לנציבות האיחוד".
עומר כביר

נציב השווקים האירופי, תיירי ברטון. העיצוב הממכר ייחקר