סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

וואווי הופכת לחברת תוכנה: תספק מערכת הפעלה למכוניות ותתחרה בתחום מחשוב הענן

על פי דיווח של CNBC, החברה השיקה שת"פ עם יצרנית הרכבים הסינית BAIC, במסגרתו תספק לה מערכות הפעלה Harmony OS 2.0; במקביל הודיעה וואווי שתציע מוצרי מחשוב ענן, שיתחרו באלה של עליבאבא. בעוד שפעילות כחברת חומרה דורשת להסתמך על שרשרת האספקה המערבית, מעבר לתוכנה - כך מעריכים בוואווי - יאפשר לחברה לפעול ללא חרמות עתידיים, ובחופשיות יחסית

מה עושים כשארה"ב סימנה אותך כאויב המדינה? מוצאים נישה אחרת שבה לא ניתן להגביל אותך. זה המהלך אותו חושפת וואווי בימים האחרונים: על פי דיווח של CNBC, החברה השיקה בשבוע שעבר שיתוף פעולה עם יצרנית הרכבים הסינית BAIC במסגרתו תספק לה מערכות הפעלה Harmony OS 2.0 עבור הרכבים. במקביל הודיעה החברה אתמול שהיא תציע מוצרי מחשוב ענן שיתחרו באלה של עליבאבא (שקרנה נפלה לאחרונה בעיני המפלגה הקומוניסטית). בהודעה שפרסמה בנושא נכתב: "אנו מתכננים גידול של מוצרי התוכנה והשירותים במסגרת סל ההכנסות שלנו".
הסיבות למהלך כנראה נטועות בחרם האמריקאי על החברה. אחרי שהבית הלבן הגדיר אותה כסכנה לבטחון הלאומי האמריקאי, וואווי רק ספגה חבטות ומתקפות מצד הרשויות האמריקאיות והמערביות. הבעיה העיקרית שלה כיום הוא המחסור האדיר ביכולות ייצור שבבים, שמכביד על פיתוח מוצרי החומרה שלה. היא נאלצה למכור את מותג הסמארטפונים המוזלים שלה, הונור, וצמצמה מאוד את היצע הדגמים שהיא מייצרת תחת שמה. למעשה, היא כבר לא מוצאת מספיק שבבים כדי לייצר חלק ממכשירי הדגל שלה.
המגמה של וואווי היא להפוך לסוג של גוגל סינית. אומנם יש כבר חברה כזו - טנסנט - אך בוואווי רוצים להיות יותר מפתחת של תשתיות תוכנה מאשר חברה שמפעילה שירותים מקוונים לקהל הרחב, שכן זו דרך יעילה לעבור לפעול מאחורי הקלעים ולהימנע מלמשוך אש. כך למשל, החברה השיקה לפני כשנתיים את Harmony OS כדי שתשמש כתחליף אנדרואיד למכשיריה. מאז היא שדרגה אותה והתאימה אותה להפעלה על סוגים שונים של מוצרים, החל מסמארטפונים ומחשבים וכלה במכוניות.
1 צפייה בגלריה
מטה חברת וואווי Huawei רדינג בריטניה G5
מטה חברת וואווי Huawei רדינג בריטניה G5
מטה חברת וואווי בבריטניה
(צילום: רויטרס)
שימוש באותה מערכת הפעלה באוטו ובטלפון יכול לייצר עניין רב למודל התוכנה שלה, לפחות במדינות בהן היא לא נחשבת לאיום. בנוסף, המעבר למוצרי תוכנה ימנע את האפשרות שיום אחד תקום מדינה - או כל גורם אחר - ותמנע ממנה להתחרות בשוק הטכנולוגיה. בעוד שחומרה אכן דורשת להסתמך על שרשרת האספקה המערבית - תוכנה ניתן לפתח ללא תלות בגורמים חיצוניים. כל מה שנדרש זה סיוע פוליטי, שלוואווי יש לא מעט ממנו בבית.