סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

אפל מציגה: וידיאוצ'ט משופר באייפון וכלים שימנעו הסחת דעת למשתמש

ענקית הטכנולגיה הציגה בוועידת המפתחים השנתית שלה את גרסה 15 של מערכת ההפעלה לאייפון, iOS; במסגרתה תשודרג אפליקציית FaceTime כך שתאפשר שיחות בסגנון זום; סירי תהיה פרטית ומהירה יותר; תכונה בשם Focus תאפשר לשנות את תפקוד המכשיר בהתאם לפעילות שמבקשים לבצע; אוזניות האיירפודס יקבלו תכונות של מכשיר שמיעה; וגם מערכת ההפעלה לאייפד תעבור שדרוגים

וידיאוצ'ט משופר באייפון, סירי פרטית יותר ומהירה יותר, עדכון שהופך את אוזניות איירפודס לחצי מכשיר שמיעה וכלים שיעזרו לכם להימנע מהסחות דעת בעבודה או בעת בילוי עם המשפחה – אלו כמה מהשדרוגים המרכזיים שהציגה אפל למערכות ההפעלה השונות שלה באירוע הפתיחה של ועידת המפתחים השנתית של החברה, שנערך הערב (ב'). הן יהיו זמינות למפתחים כבר היום, בבטא ציבורית ביולי ויושקו רשמית בסתיו הקרוב.6 צפייה בגלריה
שורת כלים  אפליקציית המסרים  כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
שורת כלים  אפליקציית המסרים  כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
אפליקציית המסרים של אפל
(צילום: אפל)
העדכון החשוב ביותר עסק בגרסה 15 של מערכת ההפעלה לאייפון, iOS. על רקע העלייה בשימוש בשיחות וידיאו בתקופת הקורונה, משדרגת אפל את אפליקציית הווידיאו צ'ט שלה FaceTime, במטרה להפוך את השיחות ליותר טבעיות ונוחות. אלו כוללות יכולות קול שידמו מיקום מרחבי של משתתפים בשיחה קבוצתית, סינון רעשי רקע באמצעות יכולות בינה מלאכותית, תצוגת רשת בשיחת וידיאו קבוצתית, אפשרות לטשטש את הרקע, קישורים בסגנון זום להתחלת שיחות חדשות שיאפשרו גם למשתמשי אנדרואיד ו-ווינדוס להצטרף לשיחות מהדפדפן שלהם. יכולת נוספת מאפשרת בזמן השיחה לשתף מסך, להאזין ביחד למוזיקה מאפל מיוזיק או לצפות יחד בתכנים מיישומי סטרימינג כמו דיסני+, הולו, טיקטוק ו-HBO Max.
אפליקציית המסרים המידיים Messages מקבלת יצירה אוטומטית של אוספי תמונות שנשלחו באפליקציה, אינטגרציה עם אפליקציות אחרות כמו הצגת כתבות שנשלחו ב-News או שירים ששותפו באפל מיוזיק. תמונות שנשלחו באפליקציה יישמרו אוטומטית בספריית התמונות של המכשיר, בניכוי ממים וצילומי מסך.
לקבל הודעות רק מעמיתים לעבודה
שורת כלים חדשים נועדו לסייע למשתמשים להתמקד בפעילות שהם מבקשים לבצע כמו עבודה, שינה או כושר. כלים אלו כוללים סיכום הודעות פוש למעבר מהיר על הודעות לא דחופות. תכונה בשם Focus מאפשרת לשנות את תפקוד המכשיר בהתאם לפעילות שמבקשים לבצע. למשל, בעת עבודה אפשר לקבל הודעות רק מעמיתים לעבודה ולשנות את תצוגת מסך הבית כך שיציג רק אפליקציות ווידג'טים שקשורים לעבודה. בהתאם, יש מצבי Focus לבילוי בבית עם המשפחה, כושר ושינה. הבחירה של אנשי הקשר והאפליקציות מתבססת בין השאר על יכולות בינה מלאכותית.
תכונה אחרת מבוססת בינה מלאכותית בשם Live Text מאפשר לצלם טקסט, למשל כזה שכתוב על לוח, ולהמיר אותו במהירות לטקסט שניתן לשלוח במייל, להפוך לשאילתת חיפוש או ליזום שיחת טלפון. התכונה תומכת בשבע שפות. עברית, כמובן, אינה אחת מהן. מערכת זיהוי חפצים יכולה לזהות בתמונות בעלי חיים, אתרים, יצירות אמנות ועוד ולהציג מידע רלוונטי עליהם. פונקציית החיפוש תציג מעתה תוצאות עשירות על אנשי קשר, כמו שיחות אחרונות איתם.
יכולת Photo Memories הפופולרית, שיוצרת קליפים מתמונות בספריית התמונות תוכל לעשות שימוש בשירים מאפל מיוזיק למוזיקת רקע בקליפ. ניתן יהיה גם לערוך את השירים ואת הפילטרים שבהם נעשה שימוש בקליפים.
האייפון ישמש גם כמפתח לדלת הבית, האיירפודס - כמכשיר שמיעה
אפליקציית Wallet, שהפכה בחודש שעבר לרלוונטית לישראלים עם השקת אפל פיי, מרחיבה את האפשרות להשתמש באייפון כמפתח לרכב גם למערכות דלתות מתקדמות בבתים, במלונות ובמקומות עבודה שיתמכו בכך. בנוסף, במדינות נבחרות בארה"ב, ניתן יהיה לאחסן באפליקציה רישיונות נהיגה ולהשתמש באייפון כתחליף לתעודה פיזית.


6 צפייה בגלריה
אוזניות איירפודס כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
אוזניות איירפודס כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
איירפודס
(צילום: אפל)

אפליקציית מזג האוויר מעוצבת מחדש עם מידע ותצוגה משתנים בהתאם למזג האוויר, מידע על רוח ולחץ ברומטרי, רקעים חדשים שמשתנים בהתאם לשעה ולמזג האוויר ומפות ברומטריות מפורטות. אפליקציית המפות תכלול תצוגת גלובוס אינטראקטיבית, פירוט מעמיק יותר על אתרים עירוניים, הבדלי גובה, מוד לילה חדש, ניווט ב-AR ויכולות ניווט בזמן אמת משופרות כמו הצגת מיקום רמזורים, מעברי חצייה, שבילי אופניים ואתרים בולטים. מרבית שינויים אלו לא רלוונטיים לישראל, כאן האפליקציה פעילה רק במוד בסיסי ביותר.


6 צפייה בגלריה
אפליקציית מזג האוויר  כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
אפליקציית מזג האוויר  כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
אפליקציית מזג האוויר
(צילום: אפל)

אוזניות איירפודס האלחוטיות מקבלות גם הן שדרוגים בולטים ב-iOS 15. אלו כוללים תכונה בשם Conversation Boost שמסייעת לאנשים שסובלים מבעיות שמיעה להקשיב לשיחה באמצעות מיקוד הקול של הדובר והורדת רעשי רקע, שיפור יכולת האיתור באפליקציית Find My, אפשרות לקבל התרעה אם האוזניות נשכחו במקום כלשהו. יכולות Spatial Audio תורחב גם לאפל TV ולמקים החדשים עם השבב של אפל M1.
יכולות חדשות למערכת ה-iPadOS
מערכת ההפעלה לאייפד, iPadOS מקבלת גם היא שורה של יכולות חדשות בגרסה 15. אלו כוללות אפשרות להוסיף ווידג'טים למסך הבית של המכשיר ואת ספריית האפליקציות שמציגה במקום אחד את כל היישומים על המכשיר מסודרים לפי קטגוריות – שתי יכולות שקיימות כבר משנה שעבר באייפון. יכולת ריבוי המשימות תאפשר מקבלת סרגל כלים ייעודי למעבר בין תצוגת אפליקציה על מסך מלא לתצוגה מפוצלת והחלפה מהירה בין אפליקציות. בתחתית המסך יוצגו אפליקציות פתוחות למעבר מהיר. תכונה בשם Quick Note מאפשרת ליצור פתקיות חדשות באמצעות פעולה סווייפ מפינת המכשיר.

6 צפייה בגלריה
 מערכת ההפעלה לאייפד iPadOS  כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
 מערכת ההפעלה לאייפד iPadOS  כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
מערכת ההפעלה לאייפד iPadOS
(צילום: אפל)


אפליקציית התרגום שהושקה בשנה שעברה לאייפון תגיע עכשיו רק לאייפד, עם תמיכה בריבוי משימות ותרגום אוטומטי בזמן שיחה, בלי צורך להגדיר שפה, ואינטגרציה עם יישומים אחרים במערכת לתרגום מהיר (למשל, תרגום מיידי של הודעת מייל בשפה לא מוכרת). תכונות אלו יהיו זמינות גם באייפון ובמק.
אפל גם הציגה שורה של יכולות פרטיות חדשות למכשירים שלה. במסגרת זו, אפליקציית המייל תאפשר תחסום כלי ניטור שמובנים באימייל מסחריים מאפשרות לראות את כתובת ה-IP של המשתמש. אזור חדש ביישום ההגדרות באייפון יציג תיעוד של השימוש שעושות אפליקציות בתכונות שונות במכשיר כמו מיקרופון ומצלמה, ועם מי הן משתפות מידע. סירי מעתה תבצע את פעולת זיהוי הדיבור על גבי המכשיר עצמו, במקום בענן כפי שהיה עד עתה – יכולת שלא רק תצמצם את המידע שמועבר לאפל אלא גם תאפשר לבצע פעולות רבות ללא חיבור לרשת ובמהירות גדולה יותר.
שירות הענן של אפל, iCloud, מקבל יכולת לספק לאנשי קשר גישה למידע של המשתמש במקרה שזה כבר אינו בין החיים. מי שמשלם על נפח אחסון נוסף ישודרג לשירות בשם iCloud+, שיאפשר לגולשים לגלוש עם ספארי בצורה מוצפנת לחלוטין דרך ממסרי ביניים שמסתירים את המשתמש ואפשרות להסתיר את כתובת האימייל של המשתמש. מחיר השירות לא ישתנה.
אפליקציית Health, שכבר מנטרת את מספר הצעדים היומי של משתשמש, תמנף את המידע ונתונים נוספים על יציבות ההליכה שלו כדי להעריך את הסכנה לנפילה.

6 צפייה בגלריה
אפליקציית Health כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
אפליקציית Health כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
אפליקציית Health
(צילום: אפל)


מערכת ההפעלה של האפל ווטש, WatchOS 8, זוכה גם היא ליכולות בריאות חדשות. אפליקציית Breath שודרגה כדי לסייע למשתמשים למצוא זמן להרגעות והפחתת לחצים. אפליקציית השינה תנטר גם את מספר הנשימות בדקה, ותתריע במקרה של מגמה חדשה ומדאיגה. יישום הכושר כולל תמיכה בפעילות טאי צ'י ופילאטיס. השעון תומך גם בשיתוף תמונות ב-Messages ובמייל.
מערכת ההפעלה המעודכנת למק, MacOS Monterey, כוללת רבות מהתכונות שנחשפות לאייפון, כמו השדרוגים לפייסטיים ויכולות Focus שמסתנכרנות עם כל מכשירי אפל. יכולת בשם Universal Control תאפשר לשלוט במק ובאייפד עם סט אחד של מקלדת ועכבר, כולל המקלדת המובנת של המקבוק. על מנת להפעיל את התכונה, כל שצריך לעשות זה להניח את האייפד לצד המקבוק, ולהזיז לעברו את סמן העכבר. היכולת גם מאפשר לגרור ולזרוק קבצים בין מכשירים. התכונה יכולה לתמוך במקביל בשלושה מכשירים.
אפליקציית Shortcuts הפופולרית מגיע גם למק, ותאפשר לבצע אוטומציה של פעולות כמו שיתוף תמונות עם חברים, פתיחה אוטומטית של כמה אפליקציות במקביל ועוד כיד הדימיון הטובה. דפדפן ספארי עובר עיצוב מחדש משמעותי שכולל צמצום של השטח שתופס סרגלי הכלים והטאבים לשורה אחת ויצירת קבוצות טאבים, שמאפשר לארגן טאבים לפי נושאים ולעבור ביניהם בהתאם לצורך. באייפון ובאייפד יוכלו משתמשי ספארי לצרף לספארי תוספים כמו בדפדפנים למחשבים.

6 צפייה בגלריה
טים קוק כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
טים קוק כנס המפתחים השנתי של אפל WWDC 2021
המנכ"ל טים קוק, הערב
(צילום מסך)