$
כלכלה ומדיניות

הרגולטור בארה"ב קורא להפסיק מיד את השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון

שש נשים בארה"ב שקיבלו את החיסון פיתחו שבועיים לאחר מכן מחלה נדירה הקשורה לקרישי דם. עד כה קרוב ל-7 מיליון אנשים בארה"ב קיבלו את החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון שניתן במנה אחת

חדשות חוץ 15:0113.04.21
הרגולטורים בארה"ב קוראים להפסקה מיידית בשימוש בחיסון נגד קורונה שפיתחה ג'ונסון אנד ג'ונסון, זאת לאחר ש-6 אנשים בארה"ב שקיבלו את החיסון פיתחו מחלה נדירה הקשורה לקרישי דם כשבועיים לאחר קבלת החיסון.

 

 

 

מדובר בשש נשים בגילאי 18-48, כשאחת מהן מתה ואחרת מאושפזת בנברסקה במצב קשה. עד כה קרוב ל-7 מיליון אנשים בארה"ב קיבלו את החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון שניתן במנה אחת, ובסביבות 9 מיליון מנות נשלחו למדינה, כך לפי המידע שסיפקו במרכז לבקרה על מחלות ומניעתן (CDC). "אנחנו ממליצים על הפסקה בשימוש בחיסון הזה כאמצעי זהירות", נמסר ממנהל המזון והתרופות (FDA).

 

חיסון קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון חיסון קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון צילום: רויטרס

 

זו אמנם עדיין בגדר המלצה בלבד, אך בניו יורק טיימס מדווחים כי הממשל הפדראלי צפוי להשעות את חלוקת החיסון בכל אתרי החיסונים המנוהלים על ידי גופים ממשלתיים.

 

מדענים מטעם ה-FDA וה-CDC יבחנו את הקשרים האפשריים בין החיסון והמחלה ויקבעו האם להמשיך במתן אישור השימוש לחיסון לכל הבוגרים או להגביל את האישור. פגישת חירום של ועדת הייעוץ החיצונית של ה-CDC נקבעה למחר (ד').

 

המהלך קרוב לוודאי שיסבך את המאמצים בארה"ב להגביר את קצב מתן החיסונים, זאת בעוד שבמדינות רבות בארה"ב מתמודדים עם עלייה במספר הנדבקים.

 

הרגולטורים באירופה ובמדינות נוספות מתמודדים עם בעיה דומה שעלתה בשימוש בחיסון שפיתחה אסטרזניקה עם אוניברסיטת אוקספורד, ומספר מדינות כבר הפסיקו את השימוש בחיסון זה. עם זאת, בארה"ב עוד לא העניקו אישור שימוש חירום לחיסון של אסטרזניקה.

 

בכל מקרה, מלאי החיסונים בארה"ב מגיע ברובו מפייזר ומודרנה, שביחד מספקות מעל 23 מיליון מנות בשבוע. עם זאת, החיסונים שלהן ניתנים בשתי מנות ומחייבים אחסון בטמפרטורות נמוכות ביותר.

 

בין 300-600 אלף אנשים בארה"ב מפתחים מחלות הקשורות לקרישי דם בכל שנה, כך לפי נתוני ה-CDC, אולם המחלה הספציפית שהתפתחה לאחר החיסון, שנקראת פקקת סינוסים ורידים במוח (CVST) נחשבת נדירה ביותר. הבעיה התפתחה אצל שש הנשים בין 6-16 ימים לאחר קבלת החיסון והחשש הוא שהתגובה לחיסון מצד מערכת החיסון היא שגרמה לכך.

x