$
פרויקטים

מור בית השקעות: השנה וההזדמנויות של סקטור הטכנולוגיה

לאחר הריצה המדהימה של חברות הטכנולוגיה בשנה האחרונה. איך ניתן לאתר את החברות שיובילו גם בשנים הקרובות?

בשיתוף מור בית השקעות 14:2931.03.21
סקטור הטכנולוגיה היה מהסקטורים המובילים בשוק המניות העולמי בשנה האחרונה, כשבעשור האחרון מדדי הטכנולוגיה הציגו ביצועי יתר משמעותיים ביחס למדדים הכלליים. כך למשל, בין השנים 2010 עד 2020, רשם מדד הנאסד"ק תשואה של כ-370%, תשואת יתר של כ-175% על מדד ה-S&P500.

 

במחלקת המחקר של מור השקעות מציינים כי התפרצות מגיפת הקורונה גרמה לכך שתוך כמה חודשים, העולם רשם קפיצה טכנולוגית שמתרחשת בדרך כלל בכמה שנים. חברת המחקר מקינזי ביצעה סקר מנהלים באוקטובר וגילתה שתוך מספר חודשים, האיצו תאגידים את תהליכי הדיגיטציה באינטראקציות עם לקוחות וספקים, בקצב שנעשה קודם במשך שלוש עד ארבע שנים. אם מסתכלים על נתח המוצרים שהם כרגע דיגיטליים, או Digitally Enabled, בתוך כמה חודשים נרשמה האצה שאמורה להתרחש בכשבע שנים. תאגידים בכל העולם הבינו שאם לא יבצעו התאמות מהירות במיוחד, הם יישארו מאחור ויתקשו מאוד להתאושש.

 

אורי קרן, שותף ומנהל השקעות ראשי במור גמל אורי קרן, שותף ומנהל השקעות ראשי במור גמל צילום: בועז צרפתי

 

לדברי אורי קרן, שותף ומנהל השקעות ראשי במור גמל אשר זכתה במכרז של רשות החדשנות לביצוע השקעות בחברות סטארט-אפ בהגנה של עד 40% למסגרת השקעה של עד 250 מיליון שקלים (על-פי מסלול הטבה מספר 43), האתגר הוא לאתר את החברות שיודעות לייצר צמיחה גבוהה בתנאי שוק וכלכלה שונים. "חברות טכנולוגיות רבות השכילו לאורך השנים לבנות לעצמן מנועי צמיחה חזקים, דרך פיתוחים פנימיים וגם דרך רכישות, כך שכיום, הן חסינות כמעט לגמרי למשברים כלכליים. בעבר, סקטור הטכנולוגיה נחשב לסקטור מחזורי, התלוי מאוד בצמיחה הכלכלית העולמית. כיום, ברור שהוא לא פחות דפנסיבי מסקטורים כמו תשתיות ושירותי תקשורת".

 

לחצו כאן לקבלת פרטים על קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של מור גמל >>>

 

אימוץ טכנולוגיות חדשות

לדברי ניר חצב, אנליסט טכנולוגיה במור בית השקעות, בשנה האחרונה נרשמה מגמה יוצאת דופן של אימוץ טכנולוגיות חדשות מצד לקוחות. "ראינו זאת בתחומים כמו פלטפורמות וידאו ארגוניות (בו פעילות חברות כמו Zoom , Vimeo, Kaltura ועוד), תחום שיתוף הפעולה הפנים-ארגוני (בו פעילות חברות כמו Asana ,Smartsheet ,Monday.com ועוד), תחום כלי העיבוד והניתוח של מידע בענן (דוגמת Snowflake), הגנה על נתונים בענן וגישה מרחוק למידע (Cloudflare ,Okta ,Zscaler ועוד), תחום העבודה עם פרילנסרים (עם חברות כמו פייבר, Upwork ועוד), רפואה מרחוק, למידה מרחוק ועוד".

 

עם זאת, לדברי חצב, אחרי הריצה המדהימה של החודשים האחרונים, יש כיום לא מעט חברות טכנולוגיה שמתומחרות לשלמות (Priced to Perfection), בעיקר בתחומים כמו רכבים חשמליים, אנרגיה מתחדשת, סייבר, AdTech ותוכנה ארגונית.

 

"חברות רבות נסחרות במכפילי הכנסות של 50-40 וצפונה, כך שהמרווח לטעות הוא אפסי. אפשר לראות זאת בעונת הדו"חות האחרונה – בלא מעט מקרים חברות עקפו משמעותית את התחזיות שלהן ושל השוק, אבל לא "במספיק", ונענשו על ידי המשקיעים. נכון שכמכלול, סקטור הטכנולוגיה נסחר עדיין ברמות תמחור סבירות היסטורית, אך אותו מכלול מושפע מאוד מכך שחברות הטכנולוגיה הגדולות מתומחרות באופן שמרני יחסית ומושכות את התמחור כלפי מטה. אם מנטרלים את אותן חברות Mega Cap, מגלים תמחור שמתחיל להיות מדאיג".

 

הגנה על נתונים בענן וגישה מרחוק למידע הגנה על נתונים בענן וגישה מרחוק למידע צילום: depositphotos

 

להערכת מחלקת המחקר במור, ישנן מספר דרכים להתמודדות עם עליית המכפילים בסקטור הטכנולוגיה. הראשונה היא ביצוע מחקר מעמיק ואיתור חברות שהן מצטיינות בתחומן ומחזיקות ביתרון טכנולוגי שיהיה קשה מאוד לסגור. "במילים אחרות, חברות שאנחנו יודעים בסבירות גבוהה שימשיכו להוביל את השוק שלהן גם בעוד 5 ו-10 שנים. קיימות לא מעט דוגמאות של חברות טכנולוגיה שתמיד נסחרו בפרמיה על השוק, אך העובדה שהן החברות האיכותיות ביותר, שידעו לצמוח בקצב גבוה לאורך זמן, אפשרה למשקיעים שלהן לרשום תשואות מדהימות לאורך השנים", אומר חצב.

 

דרך אחרת להתמודד עם התמחור של חברות הטכנולוגיה הציבוריות היא הגדלת הפוקוס על חברות טכנולוגיה פרטיות. לדברי קרן, "בחלק מהמקרים, ובכפוף לתהליכי בדיקה מעמיקים, ניתן למצוא חברות טכנולוגיה פרטיות, שנמצאות בשלב שבו ההיתכנות המסחרית של הטכנולוגיה שלהן כבר הוכחה, בעלות עמידות גבוהה לזעזועים על אף היותן פרטיות, וניתן להשקיע בהן ברמות תמחור שנמוכות משמעותית בהשוואה לשוק הציבורי".

 

לדבריו, במקרים כאלה, ניתן לקבל דרך אותן חברות חשיפה למגמות על טכנולוגיות, בתמחורים הרבה יותר סבירים. "למעשה, קיים פה סוג של ארביטראז' שכן גם במצב שוק יורד – אמנם החברה הפרטית תחווה ירידת שווי, אך בהנחה שההשקעה בוצעה בשווים נמוכים משמעותית מהמקבילות הציבוריות, הנזק יהיה מוגבל. ואילו בשוק עולה, מרבית החברות הללו יונפקו והצפת הערך תהיה דרמטית".

 

על מנת ליהנות מהארביטראז' הזה, נדרש בסיס ידע משמעותי, נגישות לעסקאות ויכולת תגובה מהירה. במרבית המקרים, מי שנהנים מכך הם גופים מוסדיים שמשכילים לפתח יכולות כאלו (תהליך ארוך טווח) על בסיסן יוכלו לספק לעמיתיהם תשואות עודפות בטווח הארוך.

 

  

 

 

הכותבים הם אורי קרן, שותף ומנהל השקעות ראשי במור גמל וניר חצב, אנליסט במור בית השקעות. יובהר כי אין לראות באמור בכתבה משום ניתוח מלא של כלל הנושאים המאוזכרים בה ואין בה כדי להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות בעל רישיון עפ"י דין המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות בכתבה זו משום שיווק פנסיוני / שיווק השקעות או הצעה או הזמנה לשיווק כאמור. מור בית השקעות וחברות מקובצת מור מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ו/או למכור / לקנות במסגרת פעילותן השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברות המוזכרות בכתבה או תאגידים קשורים אליהן, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עמם, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים, הכל כמפורט לעיל ובין היתר משום כך ולאור האמור לעיל עשוי להיות למור בית השקעות, החברות הנמנות על קבוצת מור ו/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה ו/או מי מטעמה עניין אישי בנכסים ו/או בחברות ו/או בניירות הערך המוזכרים בכתבה. אין בתשואות העבר כדי להבטיח תשואות דומות בעתיד.

אין לראות בכתבה זו משום שיווק פנסיוני / שיווק השקעות או הצעה או הזמנה לשיווק כאמור.

מור קופות גמל בע"מ ("מור גמל") היא חברה המנהלת קופות גמל והיא עוסקת בשיווק פנסיוני באמצעות בעלי רישיון שיווק פנסיוני המועסקים על-ידה.

 

 

x