$
כלכלה ומדיניות

ארה"ב והאיחוד האירופי: המכסים על בואינג ואיירבוס מוקפאים זמנית

המכסים מבוטלים לארבעה חודשים. הסכסוך סביב הסובסידיות לחברות התעופה החל לפני 17 שנה. אתמול הסירה ארה"ב את המכס על וויסקי סינגל מאלט סקוטי

חדשות חוץ 10:1206.03.21

ארה"ב והאיחוד האירופי הסכימו להשעות למשך ארבעה חודשים את הטלת המכסים במסגרת הסכסוך המתמשך סביב הסובסידיות שניתנות לחברות בואינג ואיירבוס. הפסקת המכסים מהווה צעד ראשון אל עבר תיקון שותפות הסחר הטראנס-אטלנטית שסבלה במשך 17 שנים, על רקע תלונות נגד שני הצדדים על סובסידיות שניתנות לחברות ייצור המטוסים הגדולות בעולם. כך מדווח CNN.

 

המכסים שהוטלו עד כה תקפים לסחורות בסך 7.5 מיליארד דולר של האיחוד, ובסך 4 מיליארד דולר שמיוצרות בארה"ב ומיוצאות לאירופה. "זה מהווה אתחול של היחסים שלנו עם שותפינו הגדולים והחשובים ביותר מבחינה כלכלית", אמר נציב הסחר של הנציבות האירופית וולדיס דומברווסקיס. "ביטול המכסים האלה מיטיב עם שני הצדדים, בתקופה שבה המגפה פוגעת בעובדים ובכלכלות שלנו".

 

ההסכם מגיע יום לאחר שארה"ב הגיעה להסכם דומה עם בריטניה להשהיית מכסים על מוצרים בריטיים, כולל וויסקי סקוטי. הסכסוך החל ב-2004 כאשר הרשויות האירופיות טענו שבואינג קיבלה סובסידיה לא הוגנת בסך 19 מיליארד דולר. ממשלת ארה"ב העלתה טענה דומה, לפיה שנה קודם לכן קיבלה איירבוס סובסידיות מהאיחוד. בשנה שעברה הסלים הסכסוך, כאשר ממשל טראמפ הטיל מכסים על סחורות אירופיות, כולל גבינות, וויסקי ויין. האיחוד, מצידו, פעל באופן דומה.

 

ההודעה מאתמול יצאה בעקבות שיחת טלפון בין נשיאת הנציבות האירופי, אורסולה פון דר ליין, ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן. פון דר ליין תיארה את השיחה כ"ראשונה מני רבות, ותחילתה של ידידות אישית".

 

 

אורסולה פון דר ליין, נשיאת נציבות האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין, נשיאת נציבות האיחוד האירופי צילום: רויטרס

 

x