$
צרכנות פיננסית

"זו גניבת דעת להגיד שביט תדרוס את כולם ותשתלט על השוק"

יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי דורש לקיים דיון על התוכנית להפוך את ביט לארנק דיגיטלי, טוען שמדובר במעקף לרפורמת הבנקאות ותוקף את בנק ישראל. יועץ בנק הפועלים רם בלינקוב מגן על המהלך, שכבר קיבל את אישורה של רשות התחרות

עירית אבישר 07:1031.01.21

תכנית בנק הפועלים להפוך את אפליקציית התשלומים ביט לארנק דיגיטלי, מגיעה לכנסת. "כלכליסט" חשף כי רשות התחרות לא מצאה מקום להתערב בכוונה להפוך את ביט לארנק דיגיטלי באמצעות כרטיס אשראי ייעודי "ביטכארד" שיונפק ביחד עם כאל, ויוצע למשתמשי ביט שאינם לקוחות הבנק. 

 

בנק הפועלים רוצה להפוך את ביט לארנק דיגיטלי, שניתן יהיה לשלם באמצעותה בבתי עסק באמצעות הצמדת הסמארטפון למסוף התשלום בבית העסק. אפשרות כזו נעשית בעקבות המעבר בישראל בנובמבר 2020 לתשלום בבתי עסק באמצעות תקן EMV שמאפשר לשלם באמצעי תשלום מתקדמים.

יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי יו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

 

כעת הערכות הן כי החלטת רשות התחרות מעלה את הסיכוי שבנק ישראל יאשר את המיזם. ואולם, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי, ששיגר ביום שישי מכתב חריף לנגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, ובו דרש לקיים בוועדה דיון בנושא בטרם תתקבל החלטה בבנק המרכזי. למרות שלוועדת הכלכלה אין סמכות לבלום את ביטכארד, היא יכולה להפעיל לחץ על בנק ישראל או לכל הפחות לגרום לדחייה בהשקת כרטיס האשראי שתוכננה לפברואר.

 

מרגי "נחרד" לדבריו לגלות שבנק ישראל עשוי לאפשר לבנק "להעמיק את אחיזתו בשוק התשלומים ובשוק האשראי, דרך אפליקציית ביט, באמצעות הנפקת כרטיסי אשראי", וואומר שמדובר ב"מעקף לרפורמת הבנקאות המבקשת לקדם את התחרות ולהגדיל את חלקם של שחקני האשראי החוץ בנקאיים".

 

כחלק מההיערכות לקבלת אישור הרגולטורים, שכר בנק הפועלים את רם בלינקוב, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר, שיכין חוות דעת בנושא הארנקים הדיגיטליים והאם ביטכארד פוגעת בתחרות. בלינקוב אומר ל"כלכליסט": "ביט עוסקת בהעברת תשלום בין אנשים אבל היא לא נותנת מענה לשוק המתפתח של תשלום בבתי עסק. כדי שזה יקרה, היא הייתה צריכה להגיע להסכמים עם החברות המנפיקות את כרטיסי האשראי. הפועלים פנה לכל הבנקים ולחברות כרטיסי אשראי, וכל שוחרי התחרות לא הסכימו לאפשר זאת (למעט מזרחי טפחות שמקיים מו"מ עם ביט - ע"א). כשהן לא הסכימו, הוא חבר בסופו של דבר לכאל שבבעלות בנק מתחרה, והוא מסיט לקוחות למתחרה שלו. החשיפה ללקוחות של ביט, היא של כאל, היא יכולה להציע לו הלוואות. לבנק הפועלים אין יכולת להציע את האשראי. חברת כרטיסי האשראי היא בעלת הלקוח".

 

אם הפעילות היא של כאל, למה הבנק נכנס לפעילות, לא יהיו לו הכנסות?

"יהיו לו הכנסות, אבל זה לא אומר שההכנסות האלה סותרות את רפורמת שטרום שעוסקת בהגברת התחברות בשוק ההלוואות. אם ביט לא תציע ארנק דיגיטלי, היא נשארת עם שירות נחות בעוד כולם יהיו עם ארנקים דיגיטליים ועם השחקנים הכי חזקים. עוד אנחנו מדברים על ביט, וקם הארנק הדיגיטלי של שופרסל ודיסקונט, וגם רמי לוי משיק ארנק דיגיטלי, אפל עוד מעט מגיעה וגם גוגל. מה ציפו? שיהיו פה הרבה ארנקים דיגיטליים, וביט לא תציע כלום?".

 

החשש הוא שביט עם 2 מיליון לקוחות, מגיעה בנקודת פתיחה חזקה לתחום הארנקים הדיגיטליים, מה שיחליש את חברות כרטיסי האשראי ויפגע ביכולתן לתת הלוואות.

"במעבר לתשלום בבתי עסק, אנחנו מדברים רק על 75% מהשוק כי ליתר יש אייפון והם יוכלו להשתמש רק באפל פיי, ואם כבר - זה פוגע בתחרות שאי אפשר להכניס למכשירי אפל ארנקים דיגיטליים שאינם של אפל. על שאר השוק הולכים להתחרות שורה של ארנקים דיגיטליים. זו גניבת דעת להגיד שביט תדרוס את כולם ותשתלט על השוק. לכן, לא פלא שרשות התחרות החליטה שלא להתערב, זה אפילו צעד מתבקש לאור כניסת השחקנים הנוספים".

 

אז דרישת מרגי לקיים דיון מיותרת?

"מרגי הוא אדם שמחפש את טובת הכלל, אבל יכול להיות שהטעו אותו. כשהוא יכיר לעומק את הנושא, הוא יבין שיש פה מהומה על לא מאומה".

x