$
צרכנות פיננסית

בלעדי לכלכליסט

יו"ר ועדת הכלכלה דורש לקיים דיון בהפיכת ביט לארנק דיגיטלי

יעקב מרגי שלח מכתב לנגיד בנק ישראל ובו דרש שיתקיים דיון לפני שבנק ישראל יאשר לבנק הפועלים להנפיק כרטיס אשראי באפליקציית התשלומים שלו: "נחרדתי לגלות כי בנק ישראל מתכנן לאשר לבנק הפועלים להעמיק את אחיזתו בשוק התשלומים"

עירית אבישר 11:4729.01.21

הקרב סביב התוכנית של בנק הפועלים להפוך את ביט לארנק דיגיטלי מתחמם.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי שלח מכתב לבנק ישראל, ובו הוא דורש לקיים דיון בוועדה בנושא לפני שבנק ישראל יחליט אם לאשר לביט את המהלך. "הניסיון מראה כי ללא מעורבות אקטיבית ודומיננטית של ועדת הכלכלה, בנק ישראל מתקשה לקדם את התחרות ולהילחם בדואופול", כותב מרגי לנגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון.

 

 

יעקב מרגי יעקב מרגי צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

 

השבוע פורסם ב"כלכליסט" כי רשות התחרות בדקה ומצאה כי אין צורך שהיא תתערב מראש בהחלטה אם לאשר את התוכנית של בנק הפועלים להנפיק כרטיס אשראי ללקוחות אפליקציית התשלומים ביט ביחד עם חברת כאל, ולכן האישור האחרון שנותר הוא של בנק ישראל. נזכיר כי במקביל לכך גם רשת הקמעונאות הגדולה בישראל שופרסל מתכוונת להיכנס לתחום הארנקים הדיגיטליים כחלק ממיזם פיננסי משותף עם בנק דיסקונט, וגם רשתות נוספות כמו רמי לוי צפויות להיכנס לתחום. במקביל לכך גם אפל צפויה להיכנס בתקופה הקרובה לישראל באמצעות אפל פיי, כך שנראה שהשוק עומד בפני מפץ משמעותי בעל פוטנציאל לשינוי בנתחי השוק בתחומים נוספים בפיננסים.

 

אפליקציות תשלום אפליקציות תשלום

 

על אף כניסת שחקנים משמעותיים לשוק, מרגי מתנגד נחרצות לאפשר לבנק הפועלים לקחת חלק במהלך: "נחרדתי לגלות – מהתקשורת - כי בנק ישראל מתכנן לאשר לבנק הפועלים להעמיק את אחיזתו בשוק התשלומים ובשוק האשראי, דרך אפליקציית ביט, באמצעות הנפקת כרטיסי אשראי (ע"י כאל המוחזקת בידי בנק דיסקונט). צעד כזה אינו אלא מעקף לרפורמת הבנקאות המבקשת לקדם את התחרות ולהגדיל את חלקם של שחקני האשראי החוץ בנקאיים", הוא כותב

.

בנוסף לכך מזכיר מרגי כי טרם קיבל לידיו את הדיווח החצי שנתי על ההתקדמות ביישום חוק שטרום כפי שאמורים נציגי בנק ישראל והאוצר להעביר: "הדיווח טרם הגיע אלינו, על אף שנמסר לנו שיגיע בשבוע הראשון או השני של ינואר", כותב מרגי.

 

מרגי אף מזכיר לנגיד כי ועדת הכלכלה הסכימה בעקבות משבר הקורונה להקלה מסוימת בקיצוץ במסגרות בכרטיסי אשראי, וכן לדחייה של חצי ביישום רפורמת המעבר בין בנקים: "חששתי כי דחיות אלו עלולים להתפרש כנסיגה מיישום הרפורמה בבנקאות. לצערי, התנהלות הפיקוח על הבנקים בעת הזו, מביאה אותי לידי מסקנה כי החשש היה מוצדק" .

x