$
צרכנות פיננסית

מחיקות האשראי של ישראכרט זינקו ב־80% ברבעון

גם אחרי שהקפיאה הלוואות נאלצה ישראכרט למחוק נטו 49 מיליון שקל עקב כשלים בפירעון. מחיר הצמיחה האגרסיבית באשראי צרכני לפני עידן הקורונה היה הלוואות מסוכנות - חלקן נכשלו במבחן המשבר הכלכלי

עירית אבישר 08:2619.11.20

משבר הקורונה גרם לבנקים ולחברות כרטיסי האשראי להגדיל משמעותית את ההפרשות להפסדי אשראי. אולם מדובר בהפרשה קבוצתית, כלומר היא אינה נובעת ממקרי כשל ספציפיים, אלא מהערכה צופה פני עתיד לאור המשבר.

 

לעומת זאת בחברת כרטיסי האשראי ישראכרט שפרסמה אתמול את תוצאותיה לרבעון השלישי בלטה עלייה במחיקות אשראי - קרי במקרים בהם התגלה כשל בפירעון ההלוואה.

 

 

מהנתונים עולה כי היקף המחיקות נטו זינק ברבעון השלישי ביותר מ־80% ל־49 מיליון שקל. נתון זה מפתיע לאור העובדה שעדיין לא החל גל פשיטות הרגל במשק, וישנה אופציית הקפאת ההלוואות. היקף המחיקות מהווה כ־1% מתיק ההלוואות של ישראכרט. 

מנכ"ל ישראכרט רון וקסלר. בסוף החודש ייבחר יו"ר חדש מנכ"ל ישראכרט רון וקסלר. בסוף החודש ייבחר יו"ר חדש צילום: עמית שעל

 

בישראכרט מציינים כי מתחילת המשבר ביצעו הקפאות להלוואות בהיקף של 161 מיליון שקל, המהוות קרוב ל־4% מהתיק, אולם נכון להיום נותרו הלוואות מוקפאות בהיקף 40 מיליון שקל בלבד. את הזינוק בהיקף המחיקות ניתן להסביר בכך שהחברה צמחה באגרסיביות בתחום ההלוואות עוד טרום המשבר: ב־2018 צמח התיק ב־25%, ואשתקד צמח אף בצורה חדה יותר — ב־35%.

 

נראה כי לצמיחה האגרסיבית הזו היה מחיר גם בדמות מתן הלוואות ברמת סיכון גבוהה. אך כשהלוואות כאלה פוגשות תקופה כמו משבר כמו הקורונה, רמת הסיכון שלהן רק עולה, והסיכון גם מתממש. בסביבת ישראכרט מדגישים כי החיתום הודק והגבייה של החברה השתפרה — בתשעת החודשים הראשונים של 2020 הגבייה של חובות שנמחקו בעבר עלתה ב־13%, ל־34 מיליון שקל.

 

העלייה ברמת השמרנות במתן אשראי מתבטאת בצמיחת תיק ההלוואות של החברה. בעוד ברבעונים קודמים עוד המשיכה ישראכרט לצמוח על אף המשבר, ברבעון השלישי ירד תיק ההלוואות למשקי בית ב־3% לעומת הרבעון השני להיקף של 4.15 מיליארד שקל.

 

ישראכרט תכננה להרחיב השנה גם את הפעילות בתחום האשראי העסקי, אולם משבר הקורונה טרף את הקלפים והתוכנית נעצרה. היקף האשראי המסחרי התכווץ ב־26% מתחילת השנה ל־956 מיליון שקל. מכיוון שעסקים קטנים הם החשופים ביותר למשבר, העדיפו בישראכרט לבלום את ההתרחבות, אולם בסביבת החברה מעריכים כי בשנה הבאה יחזרו אל תוכנית ההתרחבות בתחום.

 

הריבית הממוצעת בתיק האשראי הצרכני של החברה עמדה על 9.1% לעומת 9% בסוף 2019. יחד עם זאת בהחלט ייתכן שברבעונים הקרובים נראה ירידה בריבית הממוצעת בחברה. הסיבה לכך היא שעלייה בשמרנות פירושה התרכזות בלקוחות הטובים שברמת סיכון נמוכה, שנהנים מריבית נמוכה יותר.

 

עדות למגמה הזו ניתן לראות ברמת הריבית הממוצעת בהלוואות שניתנו בחודש האחרון ברבעון — רמת הריבית שם עמדה בממוצע על 8%, נמוכה משמעותית לעומת ריבית ממוצעת בתיק כולו (כולל הלוואות שניתנו טרום המשבר) של יותר מ־9%.

 

היקף העסקאות התכווץ

 

המשבר השפיע גם על השימוש בכרטיסי האשראי של החברה: מחזור העסקאות בכרטיסי אשראי ברבעון השלישי של 2020 ירד בכ־4.9% לעומת הרבעון המקביל והגיע ל־42.5 מיליארד שקל. בישראכרט מציינים כי הירידה במחזור העסקאות ברבעון השלישי התעצמה במיוחד במהלך הסגר השני במשק, החל מהמחצית השנייה של חודש ספטמבר. להערכת החברה, מחזור העסקאות בכרטיסי אשראי ברבעון הרביעי של 2020 גם הוא צפוי להיות נמוך ביחס לרבעון המקביל.

 

בצד החיובי ניתן לומר שהשפעות הסגר השני על השימוש בכרטיסי אשראי היו מתונות יותר, שכן ברבעון השני רשמה ישראכרט צניחה של 14% בשימוש בכרטיסי אשראי, לעומת ירידה של פחות מ־5% הפעם. בסביבת החברה מציינים שאם מנטרלים את הפעילות בענף התיירות שהיתה מושבתת לחלוטין בסגר השני, מקבלים שפגיעתו של הסגר השני בשימוש בכרטיסי אשראי היתה אפסית.

 

על רקע הירידה בפעילות בכרטיסי אשראי ובהלוואות, התאימה ישראכרט גם את מבנה ההוצאות שלה, וביצעה מהלכי התייעלות. הוצאות התפעול ברבעון השלישי של 2020 ירדו בכ־9% והסתכמו בכ־189 מיליון שקל, בהשוואה להוצאות תפעול של כ־207 מיליון שקל ברבעון המקביל. הוצאות השיווק והמכירה, והוצאות ההנהלה של החברה ירדו ב־4%־5%.

 

ישראכרט משלמת מחיר ישראכרט משלמת מחיר

 

בעוד מתחרותיה של ישראכרט ביצעו במשבר גם מהלך של קיצוץ בכוח אדם, בישראכרט לא עשו מהלך מרוכז שכזה, אולם בחברה התבצעה התייעלות מסוימת גם בכוח אדם, דוגמת צמצום חברי הנהלה שמספרם ירד מ־11 ל־9, מיזוג שנעשה בין חטיבות, וקיצוצים בעובדי מיקור חוץ או עובדים בחוזים אישיים. ייתכן שההתייעלות תכלול בשלב הבא גם הגעה להסכמות עם ועד העובדים.

 

הרווח ירד, המניה עלתה

 

דירקטוריון ישראכרט עומד לעבור בקרוב שינוי משמעותי: בסוף החודש ייערכו הבחירות לדירקטוריון והן ישנו באופן דרמטי את התמהיל שלו, עם לפחות חמישה דירקטורים חדשים. לאחר שיוודעו תוצאות הבחירות, יבחר הדירקטוריון יו"ר חדש במקום אייל דשא שהודיע באחרונה על עזיבה. ההערכות הן כי היו"ר החדש יהיה דומיננטי, ויוביל מהלכים של שינויים בחברה.

 

חברת ישראכרט שהונפקה אשתקד הניבה תשואה מאכזבת למשקיעים, ובשנה האחרונה איבדה קרוב ל־20% משווייה. על אף שתוצאות הרבעון הושפעו באופן משמעותי מהמשבר, בשוק ההון לא התרגשו מכך יותר מדי, והסנטימנט החיובי הכללי בבורסה, שנובע מההתפתחויות בתחום החיסון לקורונה, השפיע יותר. מניית ישראכרט טיפסה אתמול ב־3.8%.

 

את תשעת החודשים הראשונים של 2020 חותמת החברה עם רווח של 135 מיליון שקל, ירידה של 26% לעומת התקופה המקבילה.

x