$
חדשנות

בעשור התשיעי לחייו, היזם יצחק רפאלי ממשיך להסתכל על ההזדמנות הבאה

עם עשרות מיזמי נדל"ן בארץ ומעבר לים, נשיא ומייסד ראדקו וקבוצת רפאלי לא עוצר ומסמן את היעדים הבאים: הקמת בית מלון ואתר נופש בווייטנאם, ושילוב הדור השלישי בעסק המשפחתי. ראיון

יונתן סידון 08:5602.10.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

עיר החוף נה טראנג (Nha Trang), בווייטנאם היא אחד ממוקדי התיירות הצומחים בדרום מזרח אסיה. בזכות חופי ים צלולים ואתרי צלילה מרהיבים היא בנתה לעצמה מוניטין כאחד מיעדי החופשות הפופולריים ביבשת, המושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה.

 

אחד המיזמים המסקרנים כיום בעיר הוא בית המלון ומתחם הנופש SOFITEL CAM RANH, העתיד לפתוח את שעריו בעוד כשנתיים. מדובר בקומפלקס בשטח של 160 דונם, ובו בית מלון מפואר עם כ-750 חדרים, וילות מפנקות על קו החוף, פארק רחב ידיים, מגרשי ספורט ואולמות אירועים.

 

על המיזם השאפתני חתום לא אחר מאשר היזם ואיש העסקים הישראלי יצחק רפאלי (80), הכובש עוד פסגה בהיסטוריה העסקית המפוארת שלו, וממצב את רדאקו וקבוצת רפאלי, בראשן הוא עומד, גם בענף התיירות. "הגעתי לווייטנאם בכלל לבדוק אפשרות להשקעה בתחנות כוח", הוא משחזר. "אבל כשנחתי שם והתחלתי לבדוק את השטח, הבנתי שצריך לשנות כיוון. ענף התיירות בווייטנאם מציע הזדמנויות אדירות והוא עוד רחוק ממימוש הפוטנציאל. אני מאמין שהפרויקט שלנו יהיה אחד מעוגני התיירות של נה טראנג. אנחנו חושבים גם על הקהל הישראלי, ואפילו בודקים איך ניתן לייצר עבורו פתרונות בענייני כשרות". 

בית המלון ומתחם הנופש SOFITEL CAM RANH בווייטנאם. "יהיה אחד מעוגני התיירות" בית המלון ומתחם הנופש SOFITEL CAM RANH בווייטנאם. "יהיה אחד מעוגני התיירות" הדמיה: זוהר שרוני

 

הגרביים של יצחק

הקריירה של רפאלי (לשעבר נגהשווילי) מתפרשת על פני שלוש יבשות, ובעיקר על פני מנעד תחומים גדול ומגוון. עוד לפני שהחל בעשייה ענפה בתחום הנדל"ן, הוא כבר הספיק למכור בין היתר גרביים וחליפות סקי לצבא הרוסי, ולשווק מוצרי קריסטל ופורצלן בארה"ב.

 

רפאלי נולד בעיר צחינוואלי, בירת מחוז דרום אוסטיה בגיאורגיה, בן זקונים למשפחה יהודית בת 10 ילדים. כבנו של סוחר אמיד, כבר בצעירותו היה לכולם ברור כי גם הוא ניחן בחוש עסקי מפותח וביכולת לזהות הזדמנויות כלכליות.

 

את צעדיו הראשונים עשה רפאלי כמנהל רכש בחנות כלבו בעיר הולדתו, משם התקדם לניהול שני מפעלי טקסטיל, כשבמקביל השלים תארים בכלכלה ומסחר. "הפכתי לאחד האנשים החזקים באזור", הוא מעיד על עצמו. "הייתי מחובר לכל הצמרת השלטונית ואפילו הצלחתי לקבל אישור לבניית בית כנסת לקהילה היהודית – צעד חריג בברה"מ הקומוניסטית שלא ממש תמכה בחופש דת ופולחן".

 

אף שנהנה ממעמד ומקשרים, בחר רפאלי ב-1974 לעלות לישראל ולפתוח בה בחיים חדשים. "רציתי להתאחד עם המשפחה שכבר הגיעה לישראל", הוא מסביר. "כילד כששרנו בליל הסדר 'לשנה הבאה בירושלים', היתה לזה משמעות. מבחינתי, לנחות בישראל זו הגשמה של חלום".

יצחק רפאלי. ממנהל רכש בחנות כלבו למייסד אימפריית נדל"ן  יצחק רפאלי. ממנהל רכש בחנות כלבו למייסד אימפריית נדל"ן צילום: אוראל כהן

 

בישראל המשיך רפאלי להתעסק בטקסטיל, ופתח שתי חנויות ברחוב העלייה בתל אביב. באמצע שנות ה-80 העתיק את עסקיו לאנטוורפן שבבלגיה, שם הקים ב-1987 את ראדקו מקבוצת רפאלי, חברה למסחר בינלאומי שהתמקדה בעיקר בייבוא מוצרי אלקטרוניקה מסינגפור. באנטוורפן גם ביצע רפאלי את עסקת הנדל"ן הראשונה שלו: בניין שרכש במרכז העיר, הושכר לטובת אולם תצוגה של מכוניות, חנויות תכשיטים ומפעל טקסטיל - וסידר לו תשואה של עשרות אחוזים.

 

בסוף העשור פנה רפאלי למזרח אירופה וחתם על חוזה למכירת ביגוד ומוצרי אלקטרוניקה לצבא הרוסי במזרח גרמניה, כשהוא מנצל היטב את היפתחותו ההדרגתית של הענק הרוסי למערב. שם גם החל רפאלי לגרוף את הכסף הגדול.

 

ואולם הכאוס ששרר ברוסיה לאחר נפילת הקומוניזם סימן לרפאלי שהגיע הזמן להמשיך הלאה. את הפוקוס הוא הפנה למערב אירופה וצפון אמריקה, כשבין היתר הוא הרחיב את עסקי הנדל"ן בבלגיה, מכר ביגוד לרשתות שיווק בגרמניה, צרפת וספרד, ובנה לעצמו שם כאחד מסוחרי הפורצלן והקריסטל המובילים בארה"ב ובקנדה.

 

נדל"ן תחילה

ב-1996 בישרו מדורי הכלכלה בישראל על אחת מעסקות הנדל"ן הבולטות של אותה השנה, כשראדקו מקבוצת רפאלי רכשה תמורת כ-50 מיליון דולר 440 דונמים לבניית שכונה חדשה בצפון אשקלון. "ברור לי שלא כל אחד היה חוזר לישראל בגלל פרויקט, אבל מבחינתי זו מהות הציונות – לבנות וליישב את הארץ", אומר רפאלי. "בעקבות המיזם הזה החלטתי לשים את יתר העסקים שלי בצד, ומכאן והלאה תחום הנדל"ן הפך למרכז הפעילות של הקבוצה".

 

הפרויקט הממותג תחת השם "קרית רפאלי" הוא אחד ממיזמי הדגל של ראדקו מקבוצת רפאלי, וכולל כ-3,800 יחידות דיור, לצד בתי ספר וגני ילדים, מבני ציבור, שטחים פתוחים, קאנטרי וקניון. נכון לעכשיו, בנייתן של כ-2,500 יחידות דיור כבר הושלמה, כשהצפי לסיום הפרויקט הוא בתוך שלוש-ארבע שנים.

 

"הפרויקט כבר צלח לאורך השנים כמה וכמה מהמורות, ונמצא כעת בישורת האחרונה", מספר רפאלי. "לא סתם בחרנו להגיע לאשקלון, מדובר בעיר שנמצאת בצמיחה גדולה ונהנית מהגירה חיובית ומתנופת פיתוח. קרית רפאלי תהיה אחת השכונות הגדולות, המתקדמות והמבוקשות בארץ".

שכונת קרית רפאלי באשקלון. כ-3,800 יחידות דיור, לצד מוסדות חינוך, מבני ציבור, קאנטרי וקניון שכונת קרית רפאלי באשקלון. כ-3,800 יחידות דיור, לצד מוסדות חינוך, מבני ציבור, קאנטרי וקניון צילום: באדיבות ראדקו

 

מחדש את הארץ

בשנים האחרונות רפאלי הוא גם שחקן מרכזי בתחום ההתחדשות העירונית - זאת באמצעות ראדקו התחדשות עירונית, זרוע ההתחדשות העירונית של הקבוצה, המנוהלת בידי ננה חן. הקבוצה נכנסה לתחום ב-2013, כשההתחדשות העירונית עוד היתה בחיתוליה, והיא מקדמת כיום עשרות פרויקטים ואלפי יחידות דיור במסגרת תמ"א 38 ופינוי-בינוי, הן בערים בלב אזורי הביקוש והן במעגלים הרחוקים יותר.

 

"עתיד המדינה טמון בהתחדשות עירונית", מצהיר רפאלי, "התחום מספק מענה רוחבי: על רקע הגידול במספר התושבים בישראל הוא מרחיב את היצע הדיור, מאפשר מיגון למבנים ישנים ושיקום לשכונות ותיקות, מביא לפיתוח תשתיות ולא פחות חשוב – מייצר אופק לבעלי הדירות הוותיקים ואפשרות אמיתית לשיפור איכות חייהם. כולם מבינים שבשנים הקרובות פרויקטים בפינוי-בינוי מתחמי רק ימשיכו ויתפסו תאוצה בשוק הבנייה המקומי".

 

הקמת קרית רפאלי והפעילות הענפה בתחום ההתחדשות העירונית, הן שתי אבני דרך מרכזיות בפאזל הנדלני של הקבוצה. בנוסף, לצד המיזם התיירותי בווייטנאם, עוסקת החברה גם בהסבת בנייני משרדים למגורים בלונדון, וברכישת קרקעות לבנייה למגורים בסנט פטרסבורג, רוסיה. תחום נוסף עם חוט מקשר לנדל"ן, שבו מבססת ראדקו מקבוצת רפאלי אחיזה, הוא החניות האוטומטיות. בבעלות החברה שני חניונים אוטומטיים המכילים מאות מקומות חניה באתונה בירת יוון, ובבירת הונגריה בודפשט.

 

נראה כי מכל התחומים שעליהם חולש רפאלי, ההתחדשות העירונית מוציאה ממנו את האמוציות הגבוהות ביותר. "אסור שהיא תתנקז רק למרכז הארץ", הוא פוסק. "משיכת חברות יזמיות גם לפריפריה מצריכה לייצר עבורן כדאיות כלכלית, אחרת הן פשוט לא יגיעו. הגדלת זכויות או הענקת קרקע משלימה במוקדי הביקוש הן הדרכים לאפשר גם ליישובים המרוחקים יותר ליהנות מפירות ההתחדשות".

 

רפאלי מבקש גם להתייחס לאינטראקציה העדינה שבין ראשי רשויות מקומיות ליזמים, ולהציף סוגיה שהפכה לדעתו לאחת הרעות החולות בהתחדשות העירונית. לדבריו, "אנחנו רואים עיריות שמשנות מדיניות חדשות לבקרים, ובהינף החלטה תוקעות פרויקטים שכבר יצאו לדרך והושקעו בהם משאבים גדולים. אם צריך לעדכן מדיניות או לשנות אותה, חשוב לעשות זאת, אך בו בזמן יש לתת את הדעת על אותם מיזמים שכבר נמצאים בצנרת, ולייצר גם עבורם מענה הולם".

 

פרויקט הריסה ובנייה מחדש של ראדקו בתל אביב. "עתיד המדינה טמון בהתחדשות עירונית" פרויקט הריסה ובנייה מחדש של ראדקו בתל אביב. "עתיד המדינה טמון בהתחדשות עירונית" הדמיה: רן צרפתי

 

קשר משפחתי

גם בעשור התשיעי לחייו, ואף שמי שמוביל כיום את הפעילות העסקית של הקבוצה הוא הבן רפי, מקפיד רפאלי האב להיות מעורב בכל ההחלטות החשובות הנוגעות לקבוצה. הוא אמנם מרשה לעצמו לפתוח את הבוקר בנחת עם הליכה של 7 ק"מ בחוף הים, אבל דואג להתייצב מדי צהרים במשרד, להתעדכן בכל העניינים השוטפים ולחנוך מקרוב את בני הדור השלישי למשפחה, הנכדים מיכאל ואסתי, שמשתלבים אף הם בהדרגה בפעילות השוטפת.

 

"לראות את הנכדים שותפים למפעל החיים שלי זו נחת גדולה, זכות שלא ניתנת לכל אחד", הוא מסכם. "על אף משבר הקורונה והתקופה המורכבת שעוברת על כולנו, מניסיון החיים שצברתי אני יכול לומר שבסך הכל החיים בישראל טובים, וזה עניין שאסור לאף אחד מאיתנו לקחת כמובן מאליו. גם עכשיו, במקום להתעסק בשלילי ובמה שהיה, אני מציע לכולם להסתכל קדימה, לחפש את הצד האופטימי ולהתרכז בחיובי".

 

יצחק רפאלי – נשיא ומייסד ראדקו וקבוצת רפאלי – תעודת זהות

נולד: 1940, צחינוואלי, גיאורגיה

סטטוס: נשוי, אבא לשלושה ילדים, סבא לתשעה נכדים וסבא-רבא לשני נינים

מגורים: תל אביב

תחומי פעילות: ייזום והשקעות נדל"ן, נדל"ן מסחרי, התחדשות עירונית, תיירות ומלונאות, חניונים אוטומטיים

פרויקטים בולטים: הקמת שכונת קרית רפאלי באשקלון, בניית בית המלון ומתחם הנופש SOFITEL CAM RANH בווייטנאם

משרדים: מגדלי פז, מתחם הבורסה, רמת גן

 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן