$
פרויקטים

אזרחות אוסטרית – שינויים מרחיקי לכת בחוק

סעיף חדש שנקבע בשנת 2019 בחוק האזרחות האוסטרית מקל כיום על אלפי ישראלים לקבל אזרחות אוסטרית. אם אתם צאצאים להורים או סבים שגרו באוסטריה ונמלטו מאימת הנאצים בתקופת השואה, הסיכוי שתהיו זכאים לדרכון של האיחוד האירופאי גבוה היום מאי פעם

עו"ד ניר לנקר 09:1806.10.20

חדשות מעודדות לאלפי ישראלים שחולמים על דרכון אירופאי. אוסטריה, שהיא מהמדינות היותר מתקדמות ונאורות באיחוד האירופאי, הרחיבה בשנת 2019 את ההגדרה בחוק של קורבנות הרדיפה הנאצית – אותו חוק שמתייחס לאנשים שהנם צאצאי אנשים שהיו ,תושבי אוסטריה בתקופת השואה וברחו מפני אימת הנאצים. בכמה אנשים מדובר בערך? כיום יש כ-8,000 אזרחים ישראלים בעלי דרכון אוסטרי, והצפי הוא שלפחות 10,000 נוספים יגישו בקשה בתקופה הקרובה. רבים מהזכאים מעדיפים, ובצדק, להפקיד את הפרוצדורה בידיהם המקצועיות של מומחים בתחום.

 

מי שנולדו להורים אוסטרים לפני 1983 זכאים לאזרחות

עד לחקיקת הסעיף החדש, רק מי שאביו אוסטרי או שנולד לאם אוסטרית לאחר 1983 היה זכאי לאזרחות. עו"ד ניר לנקר, מומחה בהגשת בקשות לאזרחות אוסטרית וחבר בלשכת עורכי הדין בוועדת גרמניה-אוסטריה-ישראל מסביר "נוצרה כאן בעיה רצינית, מאחר שלרוב הנשים שנמלטו בסוף שנות ה-30 ותחילת שנות ה-40 מאוסטריה, נולדו ילדים לפני 1983. האוסטרים דאגו לתקן את העוול הכרונולוגי הזה, ובזכות הסעיף החדש כיום כל מי שנולד לאם אוסטרית גם לפני שנת 1983 זכאי להגיש בקשה. ,בתנאי שאמו או סבתו נמלטו מאוסטריה מאימת הנאצים ,מדובר בנתח חדש ורחב למדי מהאוכלוסייה הישראלית, שכיום המצב השתנה לטובתם."

 

ניקח לדוגמה אישה שברחה בתקופת השואה מאירופה ועלתה לישראל לפני קום המדינה. כאן בארץ היא התחתנה ונולדו לה ולבעלה 3 ילדים. גם הילדים נישאו ולכל אחד מהם נולדו עוד 3 ילדים.

בעזרת חשבון פשוט נבין שמדובר כבר ב-12 נפשות שרשאיות להגיש בקשה לדרכון אוסטרי.

אם נסתכל כיום על משפחות בישראל שיש להן 6, 8 ילדים ולעיתים אף יותר, אנו מגיעים למספרים מכובדים של זכאים חדשים לאזרחות אוסטרית.

 

זכאים גם צאצאים לתושבים ולא רק לאזרחים אוסטרים

בעוד בסעיפי החוק עד חקיקת הסעיף החדש ,אפשר לקבל אזרחות אוסטרית רק לעוזבים את אוסטריה עד 1945 – השנה בה הסתיימה מלחמת העולם השנייה, התיקון החדש מאפשר לצאצאי קורבנות שנשארו עד שנת 1955 באוסטריה לקבל אזרחות.

מעט היסטוריה – בוינה בירת אוסטריה ערב פרוץ המלחמה התגוררו כ-180,000 יהודים. כשליש נרצחו בידי הנאצים, עד לשנת 1938 וכשני שליש לערך הצליחו להימלט ומצאו דרכם בעיקר לישראל אך גם לאנגליה ולארה"ב. על פי הסעיף החדש בחוק, די להיות צאצא של מי שהיה תושב באוסטריה (ולא רק בעל אזרחות אוסטרית ) אלא גם של אחת ממדינות אוסטרו-הונגריה - הונגרים, רומנים, פולנים, צ'כים, סלובקים או איטלקים ,על מנת להיות זכאי לבקש דרכון אוסטרי ,אך בכפוף לכך שהוא צאצא למי שנמלט מאימת הנאצים מגבולות אוסטריה המודרנית כיום .עצם השינוי בסעיף הזה יוביל לאלפי ישראלים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית.

עורך הדין ניר לנקר עורך הדין ניר לנקר קרדיט: משרד עו"ד ונוטריון לנקר ירדני

 

הקלות לבעלי דרכון נוסף, לעובדי מגזר ציבורי ולמשרתי קבע

בעבר מי שהיה בידיו דרכון זר למשל אמריקאי, קנדי, אוסטרלי או צרפתי – החוק האוסטרי אילץ אותו לוותר על דרכון זה עם קבלת דרכון אוסטרי. תחת הסעיף החדש האוסטרים מתירים להחזיק אזרחויות שונות במקביל, או כפי שאומרים "לרקוד על כל החתונות".

הקלה משמעותית נוספת מתייחסת למי שהתנדב בצבא זר, בעבר האזרחות האוסטרית הייתה נשללת מאיתם אך היום זה השתנה. זה משמעותי במיוחד לישראלים שמשרתים בצבא קבע, שתחת הסעיף החדש אין כל חשיבות לעניין השירות בעבר בצבא קבע . תיקון דומה נעשה בחוק לגבי אנשים העובדים בשירות ציבורי, שבעבר הקשו עליהם את הבקשה והיום הם לא יתקלו בשום בעיה לבקש אזרחות אוסטרית .

 

דרכון שיכול לפתוח הרבה דלתות לכם ולצאצאיכם במדינות אירופה

אין זה סוד שאזרחות אירופאית נחשבת לאחד מהיעדים הכי נחשקים בקרב ישראלים שחולמים להחזיק ביד את הדרכון הנכסף של האיחוד. מאחר ואוסטריה נחשבת לאחת המדינות הטובות למחייה באירופה, הדרכון האוסטרי נחשב גם הוא לדרכון מהמעלה הראשונה, ומעניק את מלוא ההטבות הניתנות לבעלי אזרחות אירופאית. אם זה כניסה לארה"ב ולאוסטרליה בלי צורך בויזה, לימודים אקדמאים חינמיים ברוב מדינות אירופה, סבסוד שירותים רפואיים, הקלות בעבודה, במגורים, בתנאים סוציאליים ועוד. גם לילדים ולנכדים שלכם דרכון אוסטרי יכול לפתוח הרבה דלתות בחו"ל, במידה ויהיו מעוניינים לנסוע ללמוד או לעבוד באירופה בעתיד.

 

בתקופת הקורונה נכון לזמן כתיבת הכתבה הוחלט באירופה שלא להתיר כניסה לבעלי דרכון ישראלי, מאחר ומדינתנו מסומנת כ"אדומה". בעלי דרכון אוסטרי לעומת זאת, מסוגלים לנוע בחופשיות באירופה אם זה לצורך עסקים או לבקר ילדים שלומדים באירופה.

 

עדיף לשכור משרד עורכי דין מאשר להגיש בקשה באופן עצמאי

גם אם אתם עומדים בחלק או בכל הקריטריונים שצוינו לעיל, קבלת אזרחות אוסטרית אינה תהליך קצר . עו"ד ניר לנקר מדגיש "האוסטרים כידוע מקפידים מאד, ויקפידו על כל פרט כשתגיעו לבקש את הזכות הגבוהה ביותר שהיא להפוך לאזרחי קבע במדינתם. את התהליך הבירוקרטי הזה מומלץ להשאיר בידיהם של משרדי עורכי דין מוסמכים, דוברי גרמנית ובקיאים בדין. "לטיפול חובבני יכולות להיות השלכות על הטיפול בתיק".

 

מה חשוב לבדוק כשבוחרים משרד עורכי דין לטיפול בבקשת אזרחות אוסטרית

קודם כל לפנות אך ורק למשרד שמתמחה ועוסק שנים רבות בהסדרת אזרחות אוסטרית. מומלץ לגשת למשרד עורכי דין רציני, ותיק, עם מושב קבע, ולא ליפול בידיהם של עורכי דין פרטיים שעובדים מהבית או שוכרים חלל לפי שעה. לא כל אחד שטוען שהוא מומחה בנושא אכן מצדיק את הטענה. אינדיקציה ברורה להתמחות היא שלפחות עורך דין אחד במשרד דובר, קורא וכותב גרמנית באופן שוטף. עיסוק בדין של מדינה זרה מחייב את ידיעת השפה.

חשוב להצטייד באורך רוח לקראת תהליך שיכול לארוך שנה ואף שנתיים. מרגע החתימה עם משרד תוך כ-40 ימי עבודה מוכנים כל המסמכים הנדרשים והתיק מוכן להגשת בקשה לרשויות בוינה, שם נקבעת האזרחות.

הבקשות נפתחו מתאריך 1 בספטמבר 2020 ובינתיים אינן כרוכות בתשלום אגרות. בגין הגשת בקשה לאזרחות אוסטרית עפ"י סעיפים אחרים לחוק האזרחות האוסטרית, יש כבר היום לשלם אגרות בין 200-400 אירו לאדם , לכן זאת התקופה המשתלמת ביותר להתחיל בהליך .

 

משרדו של עו"ד ניר לנקר שוכן במגדל אלקטרה סיטי בתל-אביב ומתמחה בדינים במדינות אוסטריה וגרמניה, בהגשות בקשה לאזרחות אוסטרית, כמו גם בדיני ירושות, נדל"ן ותחומים נוספים בדין הגרמני והאוסטרי . המשרד מלווה ומטפל בהצלחה מזה שנים רבות בישראלים רבים בדרך לדרכון האוסטרי.

 

 

x