$
פרויקטים

השקעה בעידן הקורונה: נדל"ן משרדי שמייצר כסף

העולם אמנם נמצא בעיצומו של משבר הקורונה, אך בכל משבר קיימת הזדמנות לגדילה ולצמיחה, ולמשקיעים בנדל"ן משרדי יש כעת הזדמנות שלא תחזור. הכירו את קומפלקס העסקים בבקעת אונו – ONO BUSINESS CENTER שכבר 70% ממנו נמכרו למשקיעים ולחברות

בשיתוף גשם החזקות 12:3402.08.20
להשקיע עכשיו לקראת היום שאחרי הקורונה

הקורונה הקפיאה ענפים שלמים ביניהם תיירות ותרבות, אבל את ענף הנדל"ן היא לא עצרה. בעיצומו של הגל השני אלפי רוכשים ומשקיעים מוצאים הזדמנויות פוטנציאליות, תוך שהם מעדיפים בתקופה זו השקעות בארץ על פני רכישות בחו"ל. דווקא התקופה הזו לימדה את המשקיעים שיעור בחוסר וודאות וכמה חשוב להשקיע במקור הכנסה יציב לעתיד – נדל"ן משרדי לדוגמה.

 

בעשור האחרון התאפיין שוק המשרדים ברמת ביקוש גבוהה ותפוסה של כ-95%. כתוצאה מכך עלו נכסי הנדל"ן המשרדי בעשרות ואף במאות אחוזים וכידוע התשואה מנדל"ן משרדי ומסחרי יכולה להיות גדולה עד פי 3 מתשואה של נדל"ן למגורים. אם בדירות מדברים בדר"כ על תשואה של 2.5%-3% , במשרדים אפשר לצפות לתשואה של 7-8% ואף יותר, וזה כנראה לא משהו שישתנה בעקבות גל הקורונה. להפך, ביום שאחרי הקורונה צפוי לזנק הביקוש לנדל"ן מאחר והרבה יזמים וחברות יחפשו שטחים משרדיים - לכן הזמן האידיאלי לרכוש כזה חלל הוא היום.

 

ONO BUSINESS CENTER מרכז העסקים בבקעת אונו

ONO BUSINESS CENTER הוא שמו של קומפלקס עסקים המהווה חלק מפרויקט ONO CENTER המוקם בימים אלו באזור בקעת אונו. מדובר באחד המתחמים המרשימים והמבטיחים המוקמים כיום בישראל שעתיד לשמש בתור סביבת העבודה, הקניות והבילוי של המחר. מתחם העסקים כולל ארבעה מבני משרדים בני 5 קומות כל אחד, החולשים על כ-28,000 מ”ר. כל אחת מארבע הקומות הראשונות כוללת 1,400 מ"ר של משרדים, וקומת הגג העליונה כ-750 מ"ר של משרדים. התכנון האדריכלי נבנה תוך חשיבה פונקציונלית וגמישה שתתאים לעסקים בכל גודל ובכל פורמט, ממשרד "צנוע" ששטחו 90 מ"ר ועד לרכישת קומה שלמה המתפרשת על שטח של 6,000 מ"ר.

 

נבנה עם חשיבה על קהילת העסקים של מחר

קהילת העסקים של מחר מחפשת גמישות, נגישות ואיכות. הימים של מבנים משעממים שמשמשים רק למשרדים חלף מן העולם, ואם פעם העדיפו מתחמי תעסוקה נטו הדבר הבא זה מתחמים רב-שימושיים המשלבים משרדים עם מגורים, מסחר, מלונאות, מוסדות ציבור ועוד. כך תוכנן והוקם מתחם ONO CENTER שגודלו כ-17 דונם ואשר נבנה בהשראת מתחמים יוקרתיים בברלין, אמסטרדם ומילאנו. מקום כזה עתיד להכתיב בישראל חוויה חדשנית של עסקים, בילוי ופנאי המתקיימים כולם במקום אחד. זו מגמת בנייה שתופסת תאוצה בעולם ומושכת התעניינות של משקיעים רבים כמו גם חברות מובילות שמחפשות להתמקם במשרד הבא שלהן.

 

ONO BUSINESS CENTER מרכז מסרחי ומשרדים ONO BUSINESS CENTER מרכז מסרחי ומשרדים הדמיה: סטודיו לומו

 

עיר צומחת עם אזור תעסוקה צמוד

ONO BUSINESS CENTER ממוקם בלוקיישן אסטרטגי מושלם, בלב מטרופולין נושם שנקרא בקעת אונו. למי שלא מכיר, בקעת אונו היא סוג של עיר ענקית המאגדת את אור יהודה, יהוד, סביון, קריית אונו ורמת גן. הביקוש למגורים כאן צומח מיום ליום וסביר שיביא איתו ביקוש גבוה לתעסוקה באזור.

במשך שנים סבל האזור ממחסור במתחמי תעסוקה חדישים, אך עם הצמיחה בכמות הדירות שנבנות כאן בצמוד והצפי לעשרות אלפי משפחות ועובדים שיתגוררו כאן בעתיד הקרוב – מסתמן שבקעת אונו בהחלט צריכה מתחם שכזה.

 

במקביל בשנים האחרונות חלה מגמה גאוגרפית שעתידה להתחזק עקב הקורונה – נדידה של עסקים רבים אל מחוץ לתל-אביב, אם זה בשביל לחסוך בעלויות ואם בגלל עומסי התנועה ומצוקת החניות שרק הולכים ומחריפים. תוסיפו לכך שמחוץ לתל-אביב תקבלו יותר שטח משרדי במחיר מתון יותר, ושאין מחסור של מקומות חנייה לעובדים ואתם מקבלים יופי של איכות חיים לעובדי המשרד.

 

עורקי התחבורה הראשיים זורמים למקום אחד

נדיר למצוא היום במתחם עסקים רמה כזאת של נגישות ונוחות מאחר וכל עורקי התחבורה החשובים בישראל מתוכננים להגיע לכאן. המתחם יושב על כביש 461 שהוגדל לא מזמן ל-3 נתיבים, ומתחבר לכביש 4 ולכביש 1 לכיוון ת"א ובעתיד הלא רחוק יתחבר גם לכביש 6. בעצם כל מי שנוסע היום על הכביש יכול לראות את הבניינים כי הם קרובים לכביש ולא צריך לרדת ולנסוע עוד הרבה פנימה כדי להגיע אליהם. למגיעים ברכבת מתל אביב, רמת גן או פתח תקווה מתוכננת תחנה של הרכבת הקלה (הקו הסגול) בשכונת "בית בפארק" הצמודה למתחם. בנוסף מחבר גשר סביון את שכונת נווה סביון למתחם. עם כל כך הרבה אפשרויות תחברוה והגעה, ברכב, ברכבת או אפילו ברגל, צפוי להיות טראפיק הולך וגדל של אנשים למתחם, המוערך בכ-250,000 תושבים המגיעים מכלל יישובי בקעת אונו וגוש דן.

 

השקעה בטוחה שמניבה תשואה יציבה

בימים שכאלו ONO BUSINESS CENTER מהווה פוטנציאל השקעה כדאי למשקיעים וגלומים בתוכו יתרונות רבים: השקעה באזור עסקים מבוקש מאד, בסכום נמוך ביחס לנדל"ן למגורים. מחרי ארנונה נמוכים ביחס לגוש דן, יחס הברוטו - נטו בפרויקט הינו נמוך לאזור. זה נכס שמעניק למשקיע יציבות לאורך זמן, עם חוזה ארוך טווח מול השוכרים (שוב, לעומת נכס למגורים), אפשר לקנות חניה ולהצמיד לטאבו, ואפשר גם להשכיר חניות. הנכס בעל פוטנציאל פיתוח והשבחה ובמידה ותחליטו למכור בעתיד המחיר יהיה גבוה יותר מהמחיר בו רכשתם אותו. לדוגמה היום תוכלו לקנות משרד ב-9,500 ₪ למ"ר ולהשכיר אותו ב-70 ₪ למ"ר ולהשיג תשואה שאי אפשר היום להשיג כמעט באף אפיק השקעה אחר. עם מחירים כאלו משרדים היום נחשבים אופציה גם למי שאין לו מספיק כסף לרכישת נכס מגורים ועדיין התשואה שתראו גבוהה יותר.

 

בנוסף, לא מדובר כאן בקבוצת רכישה, בה לא קיימת כל ערבות או הבטחה למסור את הנכס במועד או במפרט ספציפי. כאן נהנים מהבטחה כספית ומקבלים ערבות חוק מכר של מתכונת יזמית עם פיצוי במקרה של איחור בהתאם לחוק מכר.

 

עיר צומחת עם אזור תעסוקה צמוד עיר צומחת עם אזור תעסוקה צמוד צילום: סטודיו לומו

 

כך יראו משרדי העתיד בעידן הפוסט קורונה

בימים שלאחר הקורונה מתחמי העבודה משתנים. משרדים וחברות מתרגלים למציאות חדשה ולכללי משחק שלא הכירו קודם לכן. כשימצאו חיסון לקורונה ותגיע ההתאוששות המיוחלת בשוק – דבר שסביר שיקרה מוקדם מהצפוי - יש לצפות לחזרה הדרגתית של הביקוש למשרדים. מצד אחד העובדים שיצאו לחל"ת חוזרים למקומות עבודתם במתכונת קפסולות, מצד שני החברות מעדיפות לצמצם שטחים ולעודד עבודה חלקית מהבית. במשרד עצמו תועדף עבודה באולמות פתוחים (OPEN SPACE) תוך הגדרת שטחים במחיצות, או לחילופין עבודה בחדרים סגורים עם צוותים גרעיניים. מדהים לראות כיצד ONO BUSINESS CENTER בנוי בדיוק לסוג כזה של גמישות ומודולריות מבנית, כלומר ניתן למצוא בו כל סוג וגודל של שטח משרדי שניתן להתאימו לכל מודל של עבודה. בנוסף לשטח העצום הפנימי, לחלק מהמשרדים ב- ONO BUSINESS CENTER יש גם מרפסות רחבות לנוף הפתוח שבעצם מאפשרות לעובדים לצאת להפסקה בשטח פתוח שזה יתרון עצום למשרדים בעידן הפוסט קורונה.

 

מאחורי המתחם עומדת חברה רצינית עם גב

גשם החזקות האחראית על הפרוייקט היא מחברות ייזום הנדל"ן המוכרות והמובילות בארץ. החברה מנהלת עסקאות בהיקף של אלפי יחידות תוך שיתוף פעולה עם כלל הבנקים וחברות הביטוח הגדולות בישראל. בין הפרוייקטים של גשם החזקות ניתן למצוא את פרויקט "שכונת הארנונה" בירושלים הכולל 452 דירות חדשות ושטח מסחר שנפרס ל1,180 מ"ר, פרויקט "המחצבה"- קומלפקס העסקים בנשר הכולל משרדים ומסחר בהיקף של כ150,000 מ"ר ,"מגדל התחנה" בעכו הכולל 20,000 מ״ר מסחר ומשרדים, ״מגדלי הנשיא" בנהריה, פרויקט "אשכול" בעיר היין - אשקלון, צל אורנים בטבעון, MAX TOWERS בעכו, הר כרמי בכרמיאל ועוד פרוייקטים רבים ומוצלחים.

 

 

לסיכום, ייתכן שאתם משקיעים או יזמים שמעוניינים לנצל באופן מושכל את ההזדמנות של השוק במצב הנוכחי ולמקסם תשואה מנכס משרדי. או שאתם בעלי עסק שמבקשים בימים אלו להעביר את משרדי החברה למקום חדש ואטרקטיבי. כך או כך, ONO BUSINESS CENTER מספק לכם השקעה נבונה ומשתלמת במיקום מרכזי שבוודאי תוכיח את עצמה בטווח הארוך.

 

 

 

x