$
פרויקטים

האם זה הזמן להשקיע בנדל"ן או במניות? פודקאסט חדש עונה על השאלות החמות בבורסה והשקעות

"כדי להבין אם כדאי להשקיע בנדל"ן עכשיו, בפרט בתקופת הקורונה, צריך לבדוק מדוע המחירים עלו בהתמדה מאז 2008", אומר צביקה ברגמן, מומחה לשוק ההון שכבר פרץ את הדרך להשקעות לישראלים רבים ומשיק פודקאסט חדש המוקדש לבורסה והשקעות

בשיתוף צביקה ברגמן 16:0216.06.20
משנת 2008 ועד פרוץ משבר הקורונה, מחירי הנדל"ן רשמו עלייה עקבית, ומשקיעי נדל"ן קטנים וגדולים הרוויחו הון. הקורונה טרפה את הקלפים, בלמה את הצמיחה הכלכלית במדינות רבות בעולם והשאירה את המשקיעים תוהים מה לעשות עכשיו: לפנות לבורסה, או להישאר בנדל"ן? ומה להעדיף - מניות או דירות?

 

"אני נתקל כל הזמן בשאלות מסוג זה – מצד אנשים שמכירים את הידע הרחב שלי בשוק ההון, ומרגישים מבולבלים במיוחד בזמנים כמו אלה", אומר צביקה ברגמן, איש עסקים ומרצה, שב-35 שנות פעילותו בשוק ההון צבר ניסיון רחב במיוחד בהשקעות, וכעת משיק את הפודקאסט "בורסה והשקעות", שניתן למצוא באפליקציות השונות. הפודקאסט נועד לספק למאזינים כלים מקיפים להשקעה מושכלת בשוק ההון מתוך ניסיונו הנרחב – שיעזרו להם לנווט את דרכם גם כשהשוק סוער.

 

לכניסה לפודקאסט באתר סודות לחצו כאן >>>

 

כדור השלג של הריבית האפסית

ברגמן, שכתב 70 ספרים העוסקים בכלכלת המשפחה, חינוך פיננסי, עסקים ועוד, ותורגמו לאנגלית, סינית וטאייונית, היב חבר בוועדה לחינוך פיננסי שליד ועדת הכספים בכנסת ישראל, וב-1997 הקים את פורום שוק ההון הראשון בישראל. ברגמן מסביר בפרק בפודקאסט החדש, הזמין באתר "סודות" וכן באפליקציות כי "המשבר החמור בארצות הברית בשנת 2008 גרם אצלנו לסחרור של עליות מחירי נדל"ן בשנים שלאחר מכן. זאת, בשל הריבית בארה"ב שירדה לאפס, ובעקבותיה גם הריבית אצלנו – כך שמי שחיפש ריבית, נאלץ להוציא את הכסף מהבנק ולפנות לנדל"ן. כך, משבר הסאבפריים בארה"ב, העלה את מחירי הדירות גם בקריית גת".

הפודקסט של צביקה ברגמן הפודקסט של צביקה ברגמן

 

מכיר את השוק גם ברגעי משבר

בגיל 16 קנה ברגמן ספר מקצועי כדי ללמוד על שוק ההון ולהתחיל להשקיע בבורסה. הוא היה שם בכל המשברים שפקדו את שוק ההון – ולמד להכיר היטב את דרך פעולת השוק גם כשהמניות עולות, וגם כשהן יורדות. כדי לסייע למשקיעים אחרים, ברגמן החליט לחלוק מהניסיון שלו, בסדרה ארוכה של ספרים וכן בהרצאות ובאימון אישי, כחלק מהחברה שהקים, "סודות".

 

"אני נהנה לראות אנשים שבזכות הידע שקיבלו ממני, יצאו לדרך חדשה והצליחו בה", הוא אומר. "לא מזמן נפגשתי עם מנהלת חברה הפועלת בתחום קרנות הנאמנות, כדי לתת לה טיפים להקמת אתר. בסוף הפגישה היא סיפרה שלמעשה, התחילה את דרכה בשוק ההון בעקבות הספרים שלי – ואני זה שנתתי לה את הכוח לעשות זאת. התרגשתי מאוד".

 

אז במה להשקיע עכשיו?

ואם נחזור להתחלה ולשאלה שכה רבים שואלים את ברגמן – במה כדאי להשקיע עכשיו? בפודקאסט מסביר ברגמן כי "במשרד האוצר החלו לנסות להוריד את המחירים בצורה של גזירות כלכליות על המשקיעים. אם בעבר היה אפשר לקבל על כל דירה להשקעה 90% משכנתא, היום אפשר לקבל 50% בלבד. רוצה לקנות דירה ב-2 מיליון שקלים? תצטרך להביא לפחות מיליון מהבית. בנוסף, מס הרכישה הועלה ל-8%. קניתם דירה להשקעה ב-2 מיליון שקל? תשלמו למדינה 160 אלף שקל מס.

 

"כלומר, ההשקעה בדירות כבר לא משתלמת. המשקיעים יצאו מהשוק, הביקוש החל לרדת והמחירים הפסיקו לעלות, ואם לא די בכך הגיעה הקורונה עם מאות אלפי מובטלים חדשים. 150 אלף משפחות כבר ביקשו דחייה בתשלומי המשכנתא והנתונים מראים על צניחה בהיקף המכירות, עד עצירה. אני מעריך שתהיה עוד ירידה לפני העלייה – ובתנאים הנוכחיים, אני לא הייתי משקיע עכשיו בדירה.

 

"ומה לגבי שוק הנדל"ן המסחרי, שנהפך ללהיט לאחרונה, כאלטרנטיבה להשקעה במגורים? כמיליון מטרים רבועים של נדל"ן מסחרי התווספו לאחרונה במרכז, ועוד כמיליון מטרים רבועים של משרדים ומסחר יתווספו בשנתיים וחצי הקרובות. יחד עם משבר הקורונה שלימד אנשים לעבוד מהבית וההיצע הגדול, גם הנדל"ן המסחרי לא נראה לי כרגע כמו השקעה מבריקה. עם זאת, חשוב לסייג – גם במגורים וגם במסחרי, ייתכנו עסקאות מיוחדות במחירים טובים ממש – מי שיודע לחפש, יכול למצוא אותן. אך באופן כללי, בנקודת הזמן הזו, הנדל"ן לא לי נראה מציאה".

 

צביקה ברגמן צביקה ברגמן

 

ומה עם הבורסה? 

"ובכן, בבורסות המצב מעניין", אומר ברגמן בפודקאסט. "אני אישית אוהב מצבי קיצון. בימים אלה של תחילת יוני השווקים עולים ללא הפסקה כבר שבועות למרות שהכלכלה נראית במצב גרוע. המצב הזה מזכיר לי כתבה שראיתי פעם על ביירות במלחמת לבנון, כשהדיסקוטקים ומועדוני הלילה היו מלאים ברוקדים ומבלים ואורות מנצנצים, ובחוץ מלחמה, דם ותימרות עשן. מי שבמועדון לא מרגיש את המלחמה, ומי שבמלחמה לא מרגיש את המועדון.

 

"השווקים, ואני מדבר בעיקר על ארצות הברית, מלאי אפשרויות מצד אחד ומסוכנים מאד מצד שני. השוק, עבורי, הוא כמו תנין שממתין במים רדודים למתרחצי הבוקר. אם תהיה זהיר תוכל להשתכשך באגם, אבל אם לא - זה יכול להיגמר בבכי".

 

רוצים לשמוע מה עוד יש לצביקה ברגמן להגיד על בורסה והשקעות? היכנסו לאתר סודות >>>

x