$
פרויקטים

עוצרים את התפשטות הקורונה: ראיון עם פרופסור צבי הרמן שבת

לאן פנינו מועדות, האם המגיפה תיבלם בקיץ וממה חושש פרופסור שבת, מומחה עולמי לבריאות הציבור והמדען הראשי של קבוצת בלפור ישראל

בשיתוף בלפור ישראל 13:1305.04.20
את הראיון הטלפוני עם פרופסור צבי הרמן שבת ערכתי בשיחה טלפונית לניו יורק, שם הוא חי ופועל כבר למעלה מ - 30 שנה. פרופ' שבת, מומחה עולמי לבריאות הציבור, מי שקבע את הבסיס להגדרת תסמונת הבניין החולה, העמיד דורות של חוקרים באוניברסיטת ניו יורק ובביה"ס לרפואה ניו יורק, וייעץ לעיריית ניו יורק בנושאי רפואה סביבתית, נרתם למאבק בקורונה כמדען הראשי לחיטוי וטיהור מפגעים ביולוגיים בקבוצת בלפור ישראל.

 

קבוצת BELFOR נחשבת לחברה הגדולה ביותר בעולם בנושא תגובה ראשונה לנזקי טבע וטיפול באסונות. לחברה ניסיון בינלאומי רב בפרויקטים של חיטוי נגד קורונה בסביבות עבודה שונות: חיטוי "ספינת הקורונה" – הדיאמונד פרינסס, חיטוי מוסדות ממשלתיים, תשתיות תקשורת, בתי חולים, מטוסים, שדות תעופה ועוד.
בארץ, בלפור ישראל מבצעת פרויקטים רחבי היקף לחיטוי נגד קורונה בקריות הממשלה, מגן דוד אדום, כבאות ראשית והצלה, סניפי ביטוח לאומי, אלביט, ארומה, עיריות שונות ועוד.

 

לאחרונה אף יצא מנכ"ל הקבוצה, נמרוד ורד, בהצהרה כי בעקבות משבר הקורונה תחרוג החברה ממנהגה ותיתן שירותי חיטוי נגד קורונה גם לבתי מגורים פרטיים, וזאת כדי לסייע במניעת התפשטות המגיפה.
פרופסור צבי הרמן שבת פרופסור צבי הרמן שבת צילום: פרופסור צבי הרמן שבת

 

פרופסור שבת, ראשית אשמח לשמוע את דעתך לגבי המצב הנוכחי של התפשטות מגפת הקורונה, ולאן פנינו מועדות.

"להערכתי המצב כרגע נוזלי ומפרספקטיבה של זמן זו רק ההתחלה. בעיקר אני חושש שהתמונה שהיתה לנו לגבי השפעת הספרדית בשנים - 1918-19 תחזור על עצמה - כלומר, שהתפרצות המגיפה תגיע בגלים. בשפעת הספרדית הגל הראשון הרג מספר מליונים בודדים ברחבי העולם, בעוד שהגל השני הרג עשרות מליונים.

 

אם גורמי ממשלה ובריאות הציבור בכל העולם לא יפעלו בצורה נחרצת, אני ורבים מהקולגות שלי חוששים שהמגיפה הנוכחית עלולה לצמוח לממדים עצומים. חשוב גם לזכור בהקשר הזה שהעולם היום הרבה יותר צפוף וגלובלי, כך שהמצב אפילו יותר מסוכן משנת 1918 מבחינת התנאים להתפשטות המגיפה."

יחד עם זאת, לא הכל קודר ובהחלט יש מקום לתקווה.

"אם יהיה שיתוף פעולה של הציבור ושל הממשלות השונות, ויינקטו צעדי מנע נרחבים, זה בהחלט יעזור להפחית את ממדי התפשטות המגיפה."

 

לפחות עד שיצא החיסון המיוחל.

"מצפים שיהיה חיסון זמין לציבור ל- Covid-19 תוך שנה - שנה וחצי. לפי הידוע עד כה, הווירוס הזה משתנה פחות מהוירוסים מאותה קבוצהB כי הגנום שלו יציב ,לכן להערכתי אלו שעוסקים בפיתוח חיסונים לא יצטרכו להכין חיסון חדש מדי שנה."

 

גם מי שכבר חלה בעבר בקורונה יצטרך להתחסן?

אם חלית בעבר ייתכן שתהיה לך הגנה מסויימת , אבל רצוי להתחסן מחדש אם וכאשר יצא החיסון.

 

בלפור ישראל בפעולה בלפור ישראל בפעולה צילום: בלפור ישראל

 

האם להערכתך הקיץ יעזור לבלימת התפשטות הקורונה?

"נדרש עוד מחקר בנושא, ,אך כפי שנראה האקלים בעל טמפרטורת האוויר הנמוכה יותר באיטליה הצפונית, ספרד, פינלנד ואזור ווהן הסיני הם מכנה משותף. בטמפרטורה ולחות גבוהים יכולת ההדבקה של נגיפים ממשפחת הקורונה יורדת. הנגיף נחלש, אבל לא בצורה שפותרת את הבעיה באופן מוחלט וממגרת אותו."

 

פרופסור צבי הרמן שבת היה שותף בפיתוח חומר חיטוי ביולוגי מהפכני המשמש את חברת BELFOR העולמית, לצד חומרים מתקדמים נוספים, לחיטוי נגד וירוסים ומחוללי מחלות, חיידקים ועובשים רעילים.

 

זה המידע שיש לי לגבי חומר החיטוי המתקדם שלקחת חלק בפיתוחו: הוא מבוסס על פטנט ייחודי ונהיה פעיל אך ורק כשבא במגע עם זיהום ביולוגי. אינו מזיק לבריאות ואושר לטיפול בסביבת בני אדם ומזון. אינו מעודד חלודה, מתפרק וידידותי לסביבה, היפואלרגני ונשאר אפקטיבי לחודש ויותר על גבי משטחים. כמו כן החומר מאושר על ידי הרשות הלאומית האמריקנית להגנת הסביבה - EPA. תרצה להוסיף משהו בנושא?

"תכתבי שהיתרון המרכזי - שהוא עושה את העבודה הרצויה כחומר מחטא מבלי להיות רעיל לבני אדם ולבעלי חיים".

 

 

בינתיים השעה כבר התאחרה והגיע הזמן לסיים את השיחה, לא לפני שקיבלתי המלצה חמה להיפטר מכתם העובש בחדר השינה שלנו, ויפה שעה אחת קודם. על ההמלצה של פרופסור שבת לשלוח את העובש לבחינה מיקרוסקופית נאלצנו לוותר, אבל בהחלט הסרנו את הכתם הסורר עוד באותו היום, ומאז אנחנו נושמים הרבה יותר טוב (כך שאם הקורונה תתפוס אותנו, לפחות הריאות שלנו יהיו במצב סביר).

 

עכשיו נשאר רק לציית להוראות בזמן שהמלחמה בקורונה נערכת במלוא עוצמתה, להמתין שהגל הנוכחי יחלוף, ולקוות בכל ליבנו שהפעם, בניגוד להיסטוריה, נשכיל ונצליח למנוע מראש את הגל השני.

 

 

x