$
אקזיטוואלי

מבודדים ומשקיעים - המדריך למשקיע בבידוד

ללא ספק אנו עומדים בפני משבר פיננסי, אך ההיסטוריה מלמדת שבכל קושי טמונה גם הזדמנות גדולה. ריכזנו עבורכם מספר כללי אצבע לביצוע השקעות נכונות בימי הקורונה

בשיתוף ExitValley 15:5619.03.20
במציאות הנוכחית, העולם עומד בפני אי ודאות גדולה ושני תרחישים עיקריים: הראשון, משבר – קריסה מתגלגלת שתביא לשיתוק ומיתון של שנים. זהו התרחיש שהתקבל בפועל על ידי משקיעי העולם כתגובה ראשונית למגיפה וגרר אחריו ירידה מאסיבית בשווקים, המובלת על ידי מדד הP&S 500 שצונח בקצב מסחרר והפך דובי - לראשונה מזה עשור.

 

התרחיש השני, זה שמשום מה נותר מאחור אך יתכן והוא הסביר יותר– הוא כי מדובר במשבר זמני. המשמעות היא, כי תוך מספר חודשים העולם יחל בהתאוששות, ויחד אתה הזדמנות למשקיעים נבונים לקצור את הפירות.
"אז איך ממשיכים מכאן?" "אז איך ממשיכים מכאן?" נתונים: מתוך business insider ו- WHO

  

את המשבר הנוכחי הובילו קצב ההדבקה הגבוה ומצב תשתיות הבריאות. גם כאשר מדובר בשברי אחוזים מסך האוכלוסייה, מערכות הבריאות בישראל ובמדינות רבות בעולם לא ערוכות לטפל במספר רב של מקרים, בדגש על היערכות בתי חולים וחדרי מיון. גם יכולת ההתמודדות מוטלת בספק, כאשר מספר הבדיקות מוגבל. לכן, מערכת הבריאות נמצאת בפאניקה אשר הדביקה את הציבור עוד בטרם חלו.

 

נזקי המהפכה הדיגיטלית וההזדמנויות העומדות בפתח

השטף הנוכחי מלמד כנראה גם על השינוי הדרמטי שהובילה מהפכה הדיגיטלית בעשור האחרון. בעבר נדרשו שיחות טלפון ותהליכים בירוקרטים על מנת למכור ניירות ערך. האפליקציות של ימינו מאפשרות מתן הוראות לפדיונות בכל רגע נתון מבלי להתייעץ על כך עם איש, ויתכן כי כולנו משלמים את המחיר על קלות המכירה. נדיר שאנשים ימכרו את הדירה שלהם ב-20% או 30% פחות מערכה, אך כשמדובר במניות של חברות גדולות, רווחיות ויציבות, החלטת המכירה נעשית ברגע אחד.

 

אז איך ממשיכים מכאן? עוצמת המשבר ללא ספק מפתיעה את כלל המערכות ויש להתכונן להאטה, להבין את הצרכים הפיננסים והיכולות שלי בזמן הקרוב. יחד עם זאת, ישנה הזדמנות עבור משקיעים להפנים את אחד הכללים החשובים בעולם ההשקעות – פיזור סיכונים, ואף להפוך את המשבר להזדמנויות.

 

פיזור השקעות, או באנגלית investments diversification היא אסטרטגיית השקעות שנועדה לצמצם סיכון, על־ידי חלוקת ההשקעה בין אפיקי השקעה שונים. בקצרה, "לא לשים את כל הביצים בסל אחד".

"אז מה בכל זאת עושים עם הכסף?" "אז מה בכל זאת עושים עם הכסף?" נתונים: מתוך מדד S&P 500

 

הפרקטיקה אומרת שנרצה לפרוס את תיק ההשקעות שלנו על פני מספר אפיקי השקעה, לדוגמה מניות בבורסה, אג"ח, אופציות, נדל"ן, מט"ח, וכו'. תיק מפוזר הוא תיק בטוח ועמיד יותר בפני זעזועים ונפילות בלתי צפויות, כמו זו המתרחשת בימים אלו.

 

המפתח לבניית תיק השקעות עמיד בפני משבר

בימים אלה לדוגמה, תיק השקעות אשר בנוי כולו על מניות של חברות אמריקאיות נסחרות מושפע באופן חריף מהזעזועים בשוק ההון האמריקאי. לעומתו, תיק אשר מורכב מהשקעות במספר אפיקים כגון: מניות, אג"ח ונדל"ן, עמיד יותר בפני המשבר בשוק ובעל שרידות גבוהה יותר מפני טלטלות העתיד בטווח הארוך.

 

מה בכל זאת עושים עם הכסף? ראוי לסקור השקעות אלטרנטיביות על מנת להרחיב את התיק, אחת האפשרויות המסורתיות היא שוק הנדל"ן, אך עקב המצב הנוכחי גם הוא צפוי להיפגע - לפחות בטווח הקצר. אפיק אחר הוא ההשקעות דרך פלטפורמות השקעה אינטרנטיות.

לראות את התמונה הרחבה - כלכלה וצמיחה לראות את התמונה הרחבה - כלכלה וצמיחה נתונים: מתוך אתר הבנק העולמי

 

גם בתיק ההשקעות שלכם בפלטפורמות ההשקעה האינטרנטיות רצוי לפזר סיכונים באמצעות השקעת סכומים קטנים במספר חברות מתחומים שונים, ואף בענפים שונים (דוג' טכנולוגיה, נדל"ן ועסקים קטנים). באופן זה, הצלחת השקעה אחת עשויה לפצות על חוסר הצלחה של השקעה אחרת. כך תגדילו בצורה משמעותית את הסיכוי לתשואות נאות ועמידות גבוה יותר בפני משברים.

 

ללמוד מהעבר ולהתכונן לעתיד

כמו כן, המשבר הנוכחי חושף מגמות התנהגותיות וצרכניות של שווקים שונים בעולם. ניתן לצפות ולעקוב אחר התעשיות שצומחות או קטנות במהלכו ומכך להסיק על שווקי העתיד והחברות בהן ראוי להשקיע. ניתן גם להבין את הדינמיקות, הלעיתים אמורפיות, בין המגזר העסקי לציבורי, ואלו אינטרסים משחקים בכלכלת העולם ובכיס של כולנו.

 

לסיכום, חשוב לזכור, על כל טיטאניק יש ספינות רבות שניווטו עצמן למבטחים, וקפיצה למים הקפואים כדי להימנע מפגיעה בקרחון משולה להתאבדות בחסות המוות. במקום, יתכן ועדיף לראות את התקופה כמשבר עולמי, לא הראשון, כנראה גם לא האחרון. כטבעם של משברים, הם מספקים הזדמנויות ומקצינים מגמות אותם משקיעים נבונים יכולים לנצל ולהרוויח. יותר מתמיד, פיזור סיכונים הוא מפתח לשמירה על תיק השקעות יציב והשקעה בחברות טכנולוגיות היא דרך מצוינת לגוון את התיק.