$
חדשנות

אישה בעולם של נדלניסטים: סיפורה של עו"ד שיראל שרבט

לרגל יום האישה הבינלאומי, תפסנו לשיחה את סמנכ"לית זוהר וצפריר שרבט, מחברות היזמות והבנייה הגדולות בישראל. "לא קיים שום חסם מגדרי לשילובן של נשים במוקדי קבלת ההחלטות בענף. להיפך"

מאת דב כהן 10:1508.03.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

"ארבע שנים עבדתי כעורכת דין בפירמה מובילה בישראל, ולא ייצגתי אף אישה. אפילו לא אחת... זה גרם לי לחשוב איך הייתי בחדרים נהדרים בפגישות עם נשים, אבל הן אף פעם לא היו בעמדת קבלת ההחלטות" – כך אמרה השבוע עו"ד חן הרשקוביץ אוחיון, מבעלות קבוצת הפייסבוק "נשים מדברות נדל"ן" בראיון ל"גלובס".

 

היעדרן של נשים מעמדות מפתח בתחום הנדל"ן מייצג מציאות המוכרת לכל מי שעוסק בתחום. הסיבות לכך הן תרבותיות והיסטוריות, ונטועות עמוק במעמדו של הענף ותפישתו כמיועד לגברים בלבד. למרבה האכזבה, מצב זהה מאפיין גם את המקצועות המשיקים לתחום, כאשר נשים פשוט נעדרות ממוקדי קבלת ההחלטות, ואלה שכן נמצאות שם הן החריג שאינו מעיד על הכלל. 

לרגל יום האישה, ביקשנו בכל זאת לדבר עם "היוצאת דופן", והגענו לעו"ד שיראל שרבט, משנה למנכ"ל חברת "צפריר וזוהר שרבט" – אחת מחברות היזמות והבנייה הגדולות והוותיקות הפועלות כיום בשוק הנדל"ן המקומי. האחים זוהר וצפריר, שבעצמם נולדו לתוך ענף הבנייה, הקימו את החברה לפני כשני עשורים, ומאז הספיקה החברה ליזום ולבנות יחידות דיור, מרכזי מסחר ומשרדים בהיקפים נרחבים ובמגוון פרויקטים ברחבי הארץ. 

בכירי התאחדות בוני הארץ במפגש עם שרת השיכון. ענף הנתפס כגברי באופן מובהק בכירי התאחדות בוני הארץ במפגש עם שרת השיכון. ענף הנתפס כגברי באופן מובהק צילום: חורחה נובורומינסקי

 

בשונה מרוב חברות הנדל"ן המשפחתיות, שבהן הנשים פונות לעיסוקים אחרים, הנתפסים "נשיים" יותר, אצל השרבטים הדברים קרו אחרת. שיראל, בתו של זוהר, שינקה את הזיקה לעולם הנדל"ן מבית אבא, נכנסה עמוק לעובי הקורה, טיפסה במעלה סולם התפקידים ושקדה על פיתוח ענף היזמות בחברה. בתפקידה הנוכחי היא נמנית על מקבלי ההחלטות הניהוליות בחברה ומובילה את המחלקות עליהן היא אמונה להישגים מרשימים.

 

שיראל, איך את מסבירה את היעדרן הכמעט מוחלט של נשים מתחום העיסוק שלך?

"הנדל"ן בראשית דרכו, כמו המון תחומים בעולם העסקים, נתפס כתחום נוקשה ומחוספס ומטבע הדברים לא התהדר בייצוג נשי ראוי. לעומת תחומים אחרים כמו פוליטיקה ועסקים, שבהם שיעור הנשים בכל זאת עלה במידה מסוימת במהלך השנים, בתחום הנדל"ן עדיין אין מספיק נשים בתפקידי מפתח. יש אמנם מגמת שיפור, אבל בהחלט לא מספיקה.

 

"בעיני, לא קיים שום חסם מגדרי לשילובן של נשים במוקדי קבלת ההחלטות בענף הזה. להיפך – לשיטתי, להיות אישה בתחום הזה זה לא פחות מיתרון. יש לנו יכולות ניתוח ואבחנה, יכולות ניהול וירידה לפרטים, סבלנות, רגישות לסביבה וחתירה למצוינות".

 

את לימודיה הגבוהים סיימה שרבט במרכז הבינתחומי בהרצליה ב-2015. היא בוגרת תואר ראשון במשפטים ותואר ראשון נוסף במנהל עסקים עם התמחות במימון. בשנת 2016 הוסמכה כעורכת דין מטעם לשכת עורכי הדין בישראל. בין תחומי התמקצעותה המגוונים גם יזמות נדל"ן, תכנון ובנייה, הליכי רישוי, הובלת פרויקטים ודיני חוזים.

 

עו"ד שיראל שרבט. "אוהבת להשיג מטרות ויעדים"  עו"ד שיראל שרבט. "אוהבת להשיג מטרות ויעדים" צילום: איציק ראובן

 

מעבר לייחוס המשפחתי, מה משך אותך דווקא לעולם יזמות הנדל"ן?

"יזמות מסמלת עבורי תכונות של נחישות והתמדה. הדרייב הזה של לקום מדי בוקר למקום של רעיונות חדשים, יצירה ועשייה – זה אצלי בנשמה. העשייה שלי בעולם הנדל"ן מגיעה גם ממקום של אמונה בעצמי ובקב"ה. מבחינתי, חלק בלתי-נפרד מאותה עשייה הוא עבודת צוות, לאור האמונה שלי בכוח העצום של עשייה משותפת שבבסיסה עומדים עקרונות וחזון משותפים.

 

"חלק גדול מהמשיכה שלי לתחום נובעת גם מתחושת שליחות ומההכרה בחשיבות היותי שם כאישה. אני רואה את עצמי שותפה וחלק מאותן נשים שמאמינות בעצמן, בעבודה קשה ללא הנחות".

 

אז מה המסר שלך לנשים היום, ביום האישה הבינלאומי?

"המסר שלי ביום זה הוא שלכל אחת מאיתנו יש את הדרך הייחודית רק לה, שבה עליה ללכת וליצור בעצמה את סיפור ההצלחה שלה. ג'יי. קיי. רולינג אמרה: 'אנחנו לא זקוקות לקסם כדי לשנות את העולם, אנחנו נושאות את כל הכוח שאנחנו צריכות בתוכנו'. מבחינתי, המשפט הזה טומן בחובו הכל.

 

"באופן אישי, יום האישה בשבילי הוא ציון דרך מדהים להתבוננות על מסע חיי כאישה בעולם הנדל"ן. נשים כיום הן פורצות דרך ומנפצות כל תקרת זכוכית אפשרית. צריך להמשיך בכיוון הזה, ואין לי ספק שיום אחד גם תחום הנדל"ן יתהדר בייצוג נשי רב יותר".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"