$
אקזיטוואלי

עומדים רחוק - רואים קרוב : סטארט-אפ ישראלי עושה מהפכה בתחום רפואת העיניים

חברת SlitLED הישראלית פיתחה טכנולוגיה רפואית פורצת דרך, המאפשרת לכל אחד לעבור בדיקות ראייה מרחוק ללא הגעה לקליניקה וכך לאבחן ולטפל בבעיות עיניים באופן מהיר, מדויק ואמין, בתחום בו למהירות הטיפול חשיבות מכרעת.

בשיתוף ExitVally 15:2823.02.20

הנגישות לרפואה מודרנית היא אחת הסוגיות המשמעותיות ביותר בעולם בימים אלה. באזורים רבים, כולל בעולם המערבי, הנגישות לרופאים, ובייחוד רופאים מומחים, היא נמוכה במיוחד, משום שרובם מתרכזים באזורים עירוניים גדולים. כך למשל בארצות הברית לבדה, ע"פ נתונים רשמיים, כ-75 מיליון אנשים סובלים מנגישות מוגבלת לשירותים רפואיים. אבחון מאוחר של מחלות הנובע מחוסר נגישות של רופאים, הניתנות למניעה על ידי בדיקה בזמן, תגרום לכך שמחלות הניתנות לטיפול בקלות גורמות לנזק בלתי הפיך בעיניי החולה ואף לעיוורון. חוסר הנגישות מקשה גם על המעקב הרפואי הנדרש לאחר טיפול רפואי כגון ניתוח או טיפול תרופתי.

 

מספר בדיקות העיניים הנדרשות לאוכלוסייה העולמית גדל במהירות, בעוד מספר רופאי העיניים אינו מספק ופיזור הרופאים בעייתי גם הוא בתוך המדינות עצמן. דבר המוביל בתורו לעלויות של עשרות מיליארדי דולרים למשק בכל שנה.

 

המהפכה הדיגיטלית מגיעה לתחום רפואת העיניים

אחד התחומים שנועדו לתת פתרון לבעיה זו הוא ה – Telemedicine – רפואה מרחוק, שעבר שינוי דרסטי בעשורים האחרונים. האינטרנט, המצלמה הדיגיטאלית והסמארטפון פתחו עידן חדש בתחום האבחון הרפואי, ומאפשרים כעת לרופאים לבדוק, לאבחן ולעקוב אחר מטופלים, גם כאשר אלו נמצאים בקצה השני של העולם. פתרון זה מתאים במיוחד למדינות גדולות, בהן האוכלוסייה מפוזרת על פני שטח רב והגעה למרפאה או בית החולים הקרוב יכולה לקחת אפילו כמה שעות.

 

חברת סטארט-אפ ישראלית בשם SlitLED פיתחה מערכת ייחודית בתחום רפואת העיניים, המאפשרת בפעם הראשונה לרופאי עיניים לבצע בדיקה מלאה של כל חלקי העין אצל פציינט מרוחק, בזמן אמת ובשליטה מלאה של הרופא. מדובר בפריצת דרך טכנולוגית, שתאפשר בפעם הראשונה לרופאי עיניים לבצע אבחון קליני, דינאמי, באמצעות טכנולוגית רפואה מרחוק- Telemedicine. צוות החברה כולל מומחים, הן מתחום רפואת העיניים והן מתחומי ההנדסה השונים בחומרה ובתוכנה ובעלי הידע והניסיון הנדרשים לפיתוח. החברה נתמכת בצוות יועצים מומחים מהשורה הראשונה בעלי נסיון עשיר בארץ ובעולם.

 

לאחר הזכייה במקום הראשון בתחרות ה-Nortech Startup 2020 לאחר הזכייה במקום הראשון בתחרות ה-Nortech Startup 2020 צילום: SlitLed

 

"כשזה נוגע לעיניים, קבלת טיפול נכון ומהיר הוא קריטי" אומר ד"ר בנימין הלוי, סמנכ"ל הרפואה של SlitLED. "ב-80% מהמקרים ניתן להציל את הראיה על ידי אבחון בזמן. הטרגדיה האמתית היא שלאנשים החיים באזורים מרוחקים יש גישה מוגבלת מאוד לשירותים אופטומטרים והם סובלים בשל כך יותר מבעיות עיניים. סליטלד תאפשר למטופלים לעבור אבחון עיניים בכל זמן, קרוב לביתם ועל ידי רופא לבחירתם".

 

פריצת דרך טכנולוגית לבעיה כלל עולמית

אבחון עיניים מתבצע כיום באמצעות ה- - Slit lampמכשיר הבדיקה העיקרי של רופאי עיניים, המשמש לבדיקה של כל חלקי העין באמצעות תאורה של סדק אור והתבוננות במיקרוסקופ. זהו מכשיר בן 100 שנים מוגבל טכנולוגית כאשר כל אבחון באמצעותו מצריך פגישה פיזית של המטופלים עם רופא עיניים. ניתן להשוות את התפתחות זאת בתחום בדיקות העיניים אשר מבצעת מעבר כעת מטכנולוגיה אנלוגית לדיגיטלית בדומה למעבר מטלפון החוגה למכשירי הסמארטפון.

 

המערכת של SlitLED, אשר מוגנת על ידי שני פטנטים בארה"ב, עושה למעשה פיצול של ה Slit lamp המסורתי ל 2 יחידות נפרדות: יחידת הרופא ויחידת הנבדק. יחידת הרופא תמוקם במשרדו ותאפשר לו שליטה ביחידת הנבדק. יחידת הנבדק תמצא בנקודת שירות באזור מגוריו של הנבדק כמו לדוגמא: חנויות אופטיקה, בתי מרקחת או מרכזי מסחר שונים, כאשר איש צוות במקום יבצע את הכנת הפציינט לבדיקה המרוחקת.

הטכנולוגיה של החברה - אבחון בעיות עיניים מרחוק באופן מהיר, מדויק ואמין. הטכנולוגיה של החברה - אבחון בעיות עיניים מרחוק באופן מהיר, מדויק ואמין. הדמיה: SlitLED

 

במהלך הבדיקה הרופא יוכל לתפעל ולכוון דינאמית ובזמן אמת את יחידת הנבדק ולצפות בעין הנבדק תוך כדי שיחת וידיאו דו-כיוונית ביניהם, וכך לשלוט על מהלך הבדיקה ולספק אבחנה קלינית, ממש כאילו הפציינט נמצא בקליניקה ובאותה רמת אמינות.

 

SlitLED כאמור פועלת בתחום ה- ,Telemedicine המוערך כבר היום בשווי של עשרות מיליארדי דולרים וצפוי לגדול בכ-15-20% בשנה ברחבי העולם. באופן ספציפי, תחום רפואת העיניים מרחוק (Tele-ophthalmology), הוא אחד התחומים הצומחים בעולם הרפואה והטכנולוגיה, לאור הזדקנות האוכלוסייה בעולם המערבי והעלייה במספר הסובלים במחלות כגון סכרת ומחלות כלי דם, הגורמים לנזק בלתי הפיך לעין ומחייבים בדיקות תכופות. נכון להיום, מבוצעות מעל 100 מיליון בדיקות עיניים בשנה, המייצגות שוק של מעל 15 מיליארד דולר מדי שנה רק בארה"ב. תחום זה נמצא כיום במרכז הפעילות של קרנות השקעה וחברות בין-לאומיות.

 

בימים אלה, משלימה החברה קמפיין גיוס השקעה בפלטפורמת ExitValley ומזמינה את הציבור להצטרף אליה כמשקיעים בעלי מניות ולקחת חלק בהצלחתה.

 

ההשקעה המינימלית בחברה עומדת על 8,000 $.