$
נדל"ן מסחרי
האדר מובייל זירת הנדל"ן מעודכן

O-TECH בכפר סבא ממשיך לגדול: "חברות היי-טק מבינות שיש פה שחקן חדש"

סודהסטרים, נקסט אינשורנס, פינסטרה ישראל וסגמנט הן רק חלק מהשמות שכבר הבטיחו את מקומן בקרית ההיי-טק שמקימה חברת אושירה בדרום מזרח העיר: "מדובר בסטנדרט אחר מכל מה שקיים באזור"

יונתן סידון 09:1709.01.20

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

"אחרי קרוב לשני עשורים שבהם ישבנו במשרדים ברעננה, קיבלתי בשנה החולפת החלטה לשנות כיוון ולעבור למתחם אחר – חדיש, מודרני ונגיש יותר", מסביר סתיו שחם, הבעלים של חברת ההיי-טק סגמנט (Segment), את המהלך להעתיק את פעילות החברה ל- O-TECH – קרית ההיי-טק המוקמת בימים אלה באזור התעשייה עתיר ידע בדרום-מזרח כפר סבא.

 

ההיכרות של שחם של עם יזמי הפרויקט, מנכ"ל חברת אושירה אביב כהן, החלה עוד בימים בהם שימש בעלים של הפועל כפר סבא, כשבין השניים נוצר חיבור סביב ענייני הכדורגל. "כאשר שמעתי ממנו שאושירה הולכת לפתח מתחם חדש – מיהרתי לבדוק את האפשרויות", הוא משחזר. "מעבר לקטע הפטריוטי כתושב העיר והרצון לראות את כפר סבא צומחת, הבנתי שמדובר במתחם בסטנדרט אחר מכל מה שקיים באזור. שכרנו 1,250 מ"ר עם אופציה ל-300 מ"ר נוספים, ובדצמבר עברנו באופן רשמי למתחם על כל 70 עובדי החברה. אמנם אנחנו פה שבועות ספורים, אבל אני כבר יכול לומר שזו ההחלטה הכי נכונה שקבלתי".

שחם מספר גם על נציגי חברות היי-טק שמתייצבים אצלו במשרדים להתרשם מקרוב מסגולותיו של מתחם O-TECH : "מי שנמצא בענף מבין שקם כאן שחקן חדש ואטרקטיבי. המיזם זוכה לרוח גבית מצד ראש העיר כפר סבא, רפי סער, והוא יהווה מנוע חשוב בהתפתחותה ובקידומה של העיר. אני מאמין שבעשור הקרוב נראה עוד ועוד חברות היי-טק שמעבירות את מרכז הפעילות שלהן לכפר סבא".

 

מתחם O-TECH. למצב את כפר סבא כעיר היי-טק מובילה מתחם O-TECH. למצב את כפר סבא כעיר היי-טק מובילה

 

בחוד החנית

עד לפני שנים לא רבות, סביר כי סגמנט לא היתה בוחרת לעבור לכפר סבא דווקא. בעוד שכנותיה, רעננה והרצליה, רכשו לעצמן מוניטין של ערי היי-טק מובילות, זוהתה כפר סבא במשך שנים עם אזורי תעשייה מרובי מוסכים וסדנאות מלאכה. אלא שכעת העיר המונה כ-110 אלף תושבים מתחילה לסגור פערים, תוך שהעירייה סימנה לעצמה יעד שאפתני: למצב את העיר בחוד החנית של תעשיית העילית.

 

"עיריית כפר סבא פועלת לקדם את כניסתן של תעשיות נקיות וחברות לעיר", מסבירים בעירייה. "אנו מבקשים לייצר סביבה עסקית ירוקה, תומכת ומקדמת עסקים, ולשם כך פועלות העירייה ומינהלת העסקים שהוקמה על ידה במספר מישורים, בהם תמיכה בעסקים ובחברות בכל הליכי הרישוי והתכנון הנדרשים ברשות, כמו גם קידום פתרונות נדרשים אל מול רשויות המדינה".

 

הרצון לייצר סביבת היי-טק דינמית, הוא לא רק ברמה ההצהרתית ומתבטא בין היתר גם בתעריפי ארנונה אטרקטיביים, המוענקים כהטבה משמעותית שקשה למצוא בערים אחרות.

 

מתחם O-TECH, ששטחו הכולל צפוי להגיע לכ-52 אלף מ"ר, הוא עוגן מרכזי בחזונה של העירייה. שם אומרים כי "אזור התעסוקה החדש כבר קלט אליו חברות היי-טק מהשורה הראשונה, ומביא לידי ביטוי את הקשר ההדוק של העירייה ומינהלת העסקים עם החברות והיזמים באזור בקידום הפרויקטים השונים".

 

עיריית כפר סבא. "תומכים בכל הליכי הרישוי והתכנון הנדרשים" עיריית כפר סבא. "תומכים בכל הליכי הרישוי והתכנון הנדרשים" צילום: ,Yonatan stern מתוך אתר פיקיויקי

 

 

על מיזם O-TECH השאפתני אחראית כאמור אושירה – זרוע הנדל"ן של SK Group בבעלות איש העסקים סמי קצב, והוא נבנה בסמיכות למיזם גדול אחר של החברה, קומפלקס הבילוי והקניות אושילנד. עם השלמתו בשנה הבאה יאגד O-TECH שלושה בנייני משרדים ומסחר, עם גגות ירוקים, מרכז בילוי, בידור והסעדה, פארק רחב ידיים - המשתרע על שטח של כ-5,500 מ"ר – ולמעלה מ-2,000 מקומות חניה. כיאה למתחם המאכלס חברות הנדרשות להיות באינטראקציה שוטפת מול גופים מעבר לים, הוא מוכוון לפעילות לכל אורך שעות היממה.

 

אכלוס הבניין הראשון החל רק בקיץ האחרון, וכבר הוא מנקז אליו שמות נוצצים. במקביל משאים ומתנים מתקדמים מתקיימים מול חברות מובילות במשק לקראת אכלוס הבניין השני בפרויקט. אחת החברות שכבר הספיקה להתמקם במתחם O-TECH, היא סודהסטרים. החברה שנרכשה בקיץ 2018 על ידי ענקית המשקאות הקלים פפסיקו, בעסקת ענק של 3.2 מיליארד דולר, בחרה להיפרד מאיירפורט סיטי לאחר 13 שנה ושכרה קומה וחצי (5,000 מ"ר) עם אופציה להתרחבות עתידית.

 

לדברי גלית צוקר, סמנכ"ל משאבי אנוש גלובלית בסודהסטרים, "הסיבה העיקרית להצטרפות למתחם היא גדילה משמעותית של הארגון, שבאה לידי ביטוי בצמיחה בשווקים קיימים לצד חדירה לשווקים חדשים. אחד היתרונות המרכזיים שמציע המתחם הוא נגישות תחבורתית, כשמיקום המתחם מול קניון אושילנד מאפשר גם שיתופי פעולה כמו ימי כיף לעובדים ולילדיהם. מעבר לכך, מדובר בבניין חדש ויפהפה החולש על נוף פסטורלי. לסביבת העבודה יש השפעה חיובית על איכות העבודה, שביעות רצון העובדים וחיבורם למותג".

 

כחברה השמה את ערך השמירה על הסביבה גבוה בסדר העדיפויות, סודהסטרים משתלבת היטב עם האג'נדה הירוקה שמבקש המתחם לקדם. "הדבר משתקף גם בעיצוב משרדי המטה החדשים שלנו. שמנו דגש על משרדים ללא פלסטיק, שימוש בחומרים ממוחזרים, כשגולת הכותרת היא מתקן איסוף ענק עם עשרות אלפי בקבוקים", מציינת צוקר ומוסיפה כי "הנהלת המתחם ועובדי אושירה עושים ימים כלילות כדי לספק את מבוקשינו וצרכינו. היחס הוא של שכנות טובה ושותפות אמיתית".

 

סמי קצב (שני מימין), אביב כהן (שלישי מימין), וראש העיר כפר סבא, רפי סער (חמישי מימין), בחנוכת משרדי סודסטרים סמי קצב (שני מימין), אביב כהן (שלישי מימין), וראש העיר כפר סבא, רפי סער (חמישי מימין), בחנוכת משרדי סודסטרים צילום: מורג ביטון

 

בזכות המיקום

לא במקרה מדגישה צוקר את מיקומו האופטימלי של המתחם, שכן הוא שוכן ממש על הצומת של כביש 531 המתחבר לכביש 6, ומהצד האחר, לכביש 2 וכביש 4. כמו כן קיימת גישה ישירה לכביש 40 המחבר בין כביש 5 לכפר סבא. העובדה כי ההגעה למתחם היא נגד כיוון התנועה בזמן הפקקים, מסייעת גם היא בקיצור הזמנים על הכביש. למתניידים ללא רכב, תחנת הרכבת ממוקמת כ-1.5 ק"מ מאזור התעשייה עם קישור באמצעות תחבורה ציבורית בכל רבע שעה. בנוסף, כחלק מהדיאלוג עם העירייה המקומית, רבות מהחברות העוברות למתחם כבר עושות שימוש ב- We.Ride פלטפורמה דיגיטלית המציעה פתרונות תחבורה חכמה ושיתופית לטובת העובדים.

 

"מתחם O-TECH הוא ללא ספק נגיש יותר ביחס למתחמי היי-טק בערים אחרות בשרון, ולכך היה אפקט חשוב בהחלטה להעביר אליו את מרכז הפיתוח והשיווק שלנו", מדגיש ניסים טפירו, ממייסדי חברת נקסט אינשורנס (NEXT INSURANCE), הפועלת בתחום הביטוח המקוון לעסקים קטנים, ועלתה לאחרונה לכותרות בזכות גיוס של 250 מיליון דולר מקבוצת MUNICH RE הגרמנית. "בשנים האחרונות נדדנו בין כמה מתחמים בכפר סבא, ועל רקע צמיחת החברה והגידול במצבת העובדים חיפשנו מקום שיאפשר הגעה נוחה ממוקדים שונים ברחבי הארץ. המתחם בעתיר ידע בהחלט עונה על הדרישה הזו".

 

טפירו מוסיף כי "בבחירת המתחם היה לנו חשוב לחבור גם לגוף עם מוניטין וניסיון מוכח בתחום הנדל"ן, שיוכל להעניק לנו סל שירותים רחב. שכרנו קומה בשטח של 4,000 מ"ר, ובאושירה מצאנו שותף סבלני וקשוב, שניתן לצעוד איתו לטווח ארוך. אנחנו מתכננים להיות פה עוד הרבה שנים קדימה".

 

O-TECH – המתחם במספרים

המיזם: מתחם היי-טק וביו-טק הכולל 3 בניינים ומשתרע על שטח של כ-52 אלף מ"ר.

עלות הקמה: כ-500 מיליון שקל.

המיקום: אזור התעשייה עתיר ידע, כפר סבא.

צפי לסיום הפרויקט: הקמת הבניין הראשון במתחם הסתיימה בקיץ האחרון, הקמת הבניין השני עתידה להסתיים ביוני 2020, הקמת הבניין השלישי עתידה להסתיים בסוף 2021.

דיירים בולטים: סודהסטרים, נקסט אינשורנס, ריג'ס, פינסטרה ישראל, נובו נורדיסק, סגמנט.

החברה היזמית: אושירה.

אדריכל הפרויקט: OKA משרד אדריכלים

 

 

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן