$
פרויקטים

הישראלים - שיאני המזרח התיכון בהשקעות נדל"ן בחו"ל במחצית הראשונה של 2019

מחקר שפורסם בארה"ב קובע שהשקעה בנדל"ן מסחרי גלובלי בידי משקיעים מהמזרח התיכון נמצאת בעלייה ב-2019, אחרי כמה שנים של חולשה יחסית

נעה אורן, בשיתוף פרופימקס 17:5712.09.19
האם המשקיעים מהמזרח התיכון חוזרים להוות כוח משמעותי בנדל"ן הגלובלי? לפי מאמר שהתפרסם באתר AFIRE, איגוד משקיעי הנדל"ן בארה"ב, השקעה בנדל"ן מסחרי גלובלי בידי משקיעים מהמזרח התיכון נמצאת בעלייה ב-2019, אחרי כמה שנים של חולשה יחסית.

 

במאמר נכתב כי לפי נתונים ראשוניים של Real Capital Analytics, היקף השקעות הנדל"ן חוצה גבולות הגיע ל-8.6 מיליארד דולר בששת החודשים הראשונים של 2019 – גבוה ב-59% מנתון זה בשנה הקודמת. בעוד שהפעילות עדיין רחוקה מהשיא שנרשם ב-2015, ייתכן שאנו רואים מגמה שכדאי לעקוב אחריה במחצית השנייה של 2019.

 

מחצית מההשקעות – בארה"ב

עוד נכתב כי הפעילות מאפיינת מגוון רחב של משקיעים, ממניעי השקעה שונים. במחצית הראשונה של השנה, משקיעים מאיחוד האמירויות הערביות ובחריין השקיעו יותר הון מאשר בכל 2018. משקיעים מערב הסעודית וישראל העלו גם הם את סכומי ההשקעה, מעבר לאלה של המחצית הראשונה ב-2018.

 

מתוך 8.6 מיליארד הדולרים שהושקעה במחצית הראשונה של 2019, חצי הושקע בארה"ב. זהו הסכום השני בגובהו אי פעם להשקעה בארה"ב מצד משקיעים מהמזרח התיכון, מאז שהחלה Real Capital Analytics באיסוף הנתונים.

 

ניו יורק ניו יורק צילום: שאטרסטוק

 

21% מהסכום לבריטניה

הנתונים מראים כי בריטניה, שבאופן מסורתי מושקע בה כסף מהמזרח התיכון, קיבלה 21% מסכום ההשקעה הכולל במחצית הראשונה של 2019, הרבה מתחת לחלקה הממוצע בעוגה, אך עדיין נתון משמעותי בהתחשב בסוגיות הפוליטיות איתן היא מתמודדת. בפעם הראשונה מאז 2012, משכה גם סין משקיעים מהמזרח התיכון, כאשר משקיעים מישראל ובחריין השקיעו בה 1.3 מיליארד דולר.

 

ויש גם נקודה מקומית: הפעילות הגדולה ביותר, לפי הנתונים שפורסמו, הגיעה מצדם של משקיעים ישראלים. חברה בת של קבוצת דלק רכשה פורטפוליו של דירות בארה"ב מחברת Lone Star במאי 2019, אלוני חץ קנתה בניין משרדים בלונדון ב-287 מיליון דולר, ומגדל השתתפה ברכישת מגדל משרדים בפילדלפיה תמורת 452 מיליון דולר.

 

בעסקות בולטות נוספות, ADIA, מהבעלים הגדולים ביותר במזרח התיכון של נדל"ן גלובלי, היתה בתהליכים לסגירת עסקה על נכס קמעונאי בסן פרנסיסקו תמורת 250 מיליון דולר. החברה, שמושבה באבו דאבי, קושרה גם לעסקה בשווי 900 מיליון דולר לרכישת הבניין במדיסון אווניו 330, ניו יורק. במקביל, עלה שמה של חברת Wafra מכווית בהקשר לרכישה מתוכננת של בניין קוקה קולה בשדרה החמישית בניו יורק, תמורת 900 מיליון דולר גם כן.

 

בדרך לשנה הטובה ביותר?

ניתוח היסטורי מראה שהיקף ההשקעה במחצית השנייה של השנה נוטה להיות דומה לנתוני המחצית הראשונה, מה שמאותת על כך ש-2019 עשויה להיות השנה הטובה ביותר של השקעות מעבר לים בידי משקיעים מהמזרח התיכון, מאז 2016. עם זאת, המגמה מעידה גם על התחזקות העניין מצד משקיעים באזור בנדל"ן גלובלי, כך שהנתונים הסופיים יכולים להיות מפתיעים לטובה.

 

לדברי אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל פרופימקס שעוסקת בהשקעות נדל"ן בחו"ל וחבר בהנהלת AFIRE, הנתונים מוכיחים כי משקיעים מוסדיים ופרטיים ממשיכים להאמין בהשקעות נדל"ן גלובליות. "כבר 22 שנים שאנו מציעים למשקיעים ישראלים להצטרף אלינו בהשקעות נדל"ן מגוונות מחוץ לישראל. כפי שרואים מהנתונים של המחקר, גופי ההשקעה הגדולים בעולם בכלל, ובישראל בפרט, מאמינים שזהו אפיק השקעה משתלם וחשוב. יחד עם זאת, חשוב מאוד לברור את ההשקעות השונות, ולוודא שמי שמוביל אותן שומר על האינטרסים של המשקיעים בעתות גאות ושפל. אנו בפרופימקס מוכיחים זאת כבר מעל לשני עשורים".

 

בימים אלה מגייסת פרופימקס משקיעים לקרן החמישית שלה, CircleOne V. כמו בקרנות הקודמות של החברה, שפועלות בהצלחה ומניבות תשואות נאות ביותר למשקיעים, גם בקרן הנוכחית מבוצעות ההשקעות בהתאם לאסטרטגיה הדוגלת בפיזור התיק וגיוון רב תוך התמקדות באזורים בעלי מקדם צמיחה גבוה.

 

לקבלת פרטים על הקרן החמישית של פרופימקס וחשיפת נתוני תשואות למשקיעים כשירים בלבד לחצו כאן >>

x