$
פרויקטים

"משקיעי נדל"ן בעולם צריכים לבדוק אם יש היגיון כלכלי בהשקעה שלהם ולהוריד ציפיות בעניין התשואה"

אריק ריינבוט, נשיא חברת הנדל"ן טאורוס המשקיעה, בין היתר, בארה"ב ובגרמניה, מזהיר מהשקעה מהירה בנכסים ומפני השקעה ללא שותפים מקומיים. וגם: למה טווח ההשקעה בנדל"ן בעולם התארך

נעה אורן, בשיתוף פרופימקס 18:1928.07.19

 

האם אפשר לתזמן השקעות בנדל"ן? אם תשאלו את אריק ריינבוט, נשיא טאורוס הוותיקה המשקיעה בנדל"ן מאז 1976, כשמאחוריה השקעות ביותר משני מיליון מ"ר של נכסים בסקטורים של מגורים, משרדים, תעשייה, קמעונאות, מלונאות ושימושים מסחריים אחרים, בשווי של למעלה מ-3.5 מיליארד דולר - התשובה היא לא.

 

"אפשר לקוות למזל ולצירופי מקרים, אבל גישה נכונה יותר היא לתכנן לטווח הרחוק ולהיות ממושמעים. אם שואלים מהו הזמן הנכון להשקיע בנדל"ן – התשובה היא 'כל יום'. אבל חשוב לקנות נכון, להסתפק בתשואות נמוכות יותר, להשקיע סכומים שניתן לעמוד בהם באופן קבוע, ולחכות להזדמנות הנכונה כדי למכור ברווח טוב יותר – בין אם היא תגיע אחרי שנה, או אחרי עשר שנים".

אריק ריינבוט, נשיא חברת הנדל"ן טאורוס אריק ריינבוט, נשיא חברת הנדל"ן טאורוס קרדיט: יח"צ

 

ריינבוט ביקר לאחרונה בארץ כאורח של פרופימקס, המתמחה בהשקעות נדל"ן בחו"ל זה 22 שנים. בהתאם למדיניות של פרופימקס, היא משקיעה מחוץ לישראל רק באמצעות שותפויות איתנות עם חברות מקומיות מבוססות ובעלות מוניטין, העוברות בדיקות מדוקדקות בטרם נחתם שיתוף הפעולה איתן. טאורוס היא אחת משותפותיה הוותיקות ביותר של פרופימקס, והן השקיעו יחד בקרוב ל-90 השקעות משותפות.

 

לחצו כאן למידע נוסף על השקעות נדל"ן בחו"ל עם פרופימקס וטאורוס ותיאום פגישה אישית >>>

 

לדברי ריינבוט, "אנחנו נמצאים כעת בשנה העשירית של ההתאוששות מהמשבר הפיננסי הגדול של השנים 2007 ו-2008, ובשלב הזה, אנחנו עדיין רואים ריביות נמוכות ושיעורי היוון תפעולי נמוכים במגוון רחב של מוצרים. כמו כלכלנים רבים, גם אנו סבורים ששיעור הריבית יישאר נמוך בעתיד הנראה לעין. עם זאת, הצפי הוא שבשלב מסוים בשנים הקרובות נראה קיטון בתשואות, בזמן שהשוק יגיב לחדשות כלכליות ופוליטיות".

 

בטאורוס צופים כי בשנת 2019 ההשקעות בשוק הנדל"ן העולמי ישמרו על הקצב הנוכחי שלהן. "אנשים רואים ששוק הנדל"ן יציב למדי ולכן המון כסף זורם אליו, מה שגורם לעליות מחירים. אין בעיה של זמינות מוצרים, אבל המשקיעים צריכים לבדוק היטב אם יש היגיון כלכלי בהשקעה שלהם. בשלב הזה צריך להוריד ציפיות בעניין התשואה", מדגיש ריינבוט.

 


 

זמני ההשקעה מתארכים

עבור המשקיעים הזרים המקווים להרוויח משוק הנדל"ן בחו"ל, יש לריינבוט אזהרה חשובה. "אם אתם רוצים להשקיע בחו"ל, עליכם לחפש שותף מקומי מנוסה, עם רקורד מוכח. אף אחד לא יודע מתי תגיע ההאטה הבאה, אבל יהיה קל יותר לעבור אותה עם מומחה מקומי ובעל ניסיון, שחווה כבר משברים פיננסיים בשוק הנדל"ן העולמי וימשיך לנהל את ההשקעה.

 

"כמובן שעדיף להשקיע באזורים עם גידול מוכח, כאלה שנהנים מפיתוח מואץ והתקדמות טכנולוגית, כך שמסלול הצמיחה שלהם ברור. באזורים כאלה תהיו מוגנים הרבה יותר במקרה של האטה כלכלית.

 

"כמו כן, חשוב להבין שבתנאי השוק הנוכחיים, זמן ההשקעה בנכס מתארך: במקום להשקיע בממוצע במשך שלוש עד חמש שנים, זמן ההשקעה הממוצע כעת הוא חמש עד שבע שנים".

 

פיזור סיכונים באמצעות קרנות

ריינבוט מדגיש שככל שהתשואה המוצעת גבוהה, כך גם הסיכון גבוה - בהתאמה. "מי שאין לו סבלנות גבוהה לסיכונים צריך להיות זהיר ולשקול השקעה בקרן שתפזר את הסיכונים שלו. הסיכוי לאתר השקעות בנדל"ן בלי סיכון הוא נמוך, ואנשים צריכים להתרגל לעובדה הזו", הוא קובע.

 

יחד עם זאת, הוא מציין, ישנן דרכים שונות לצמצם את הסיכונים. "מעבר לעבודה עם פרטנר מקומי בעל מוניטין, כדאי לגוון את תיק ההשקעות שלכם: הן מבחינת מטבע, הן מבחינת מוצרים והן מבחינת מיקום גיאוגרפי של הנכסים. ולבסוף, היזהרו ממינוף יתר של ההשקעה ושמרו תמיד 15%-10% מההון שלכם במזומן, לכל מקרה שלא יהיה".

 

 

 

x