$
נדל"ן מסחרי
האדר מובייל זירת הנדל"ן מעודכן

קבוצת אופק רכשה קרקע בראשון לציון; תקים פרויקט מסחר ומשרדים ב-150 מיליון שקל

לאחר שנים רבות של פעילות, בעיקר בשוק האמריקאי, קבוצת אופק בבעלות איש העסקים קובי אברהמי מרחיבה פעילותה בשוק הנדל"ן המקומי

יוליה אוחיון 09:5222.07.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

קבוצת אופק השקעות מרחיבה פעילותה בשוק הנדל"ן המקומי: הקבוצה רכשה קרקע ברחוב לישנסקי באזור התעשייה במערב ראשון לציון תמורת 45 מיליון שקל, שם יוקם מתחם עסקים חדש וייחודי, המשלב מסחר ומשרדים עם אופציה למלונאות.

 

המרכז נמצא במיקום אסטרטגי בסמוך ליציאה מאיילון במשולש המסחרי של ראשון לציון, חולון ובת ים. בשטח המדובר מצוי כיום בניין בן שתי קומות המשמש למסחר ותעשייה ומניב רווח של כ-2.2 מיליון שקל משכירות שנתית. הבניין ייהרס ובמקומו ייבנה על שטח של 3.4 דונם בניין חדש של 12 קומות ובמתווה של עירוב שימושים, אשר יכלול גם חניון תת-קרקעי. עלותו ההשקעה הצפויה של הפרויקט היא כ-150 מיליון שקל, ושוויו לאחר האכלוס, לפי הערכת שמאי, יעמוד על 200 מיליון שקל.

 

"אנחנו צופים לסיים את התכנון ולקבל היתר בנייה עד תחילת 2021 ולעלות לקרקע במועד זה, בעוד שנה וחצי מהיום", אומר קובי אברהמי, מנכ"ל אופק השקעות. לדבריו, הצפי לסיום הפרויקט הוא 24 חודשים לאחר מכן. בשלב זה מרבית המימון לפרויקט כבר גויס, ובקרוב יחל שיווק יחידות המשרדים.

 

מערב העיר בחזית

ראשון לציון נמצאת בימים אלה בתנופת בנייה חסרת תקדים, הן למגורים והן של שטחי נדל"ן לשימוש מסחרי. חזון העירייה כולל מתיחת פנים מסיבית לעיר הרביעית בגודלה בארץ, ובתוך כך פיתוח מתחמי עסקים, מסחר ומלונאות אשר יתחרו באזורי העסקים בתל אביב.

 

אזור התעשייה המערבי של העיר הוא אחד ממוקדי המסחר הפעילים בגוש דן, ובו מרכזי בילוי לצד רשתות קמעוניות גדולות, וכן אטרקציות ייחודיות לעיר כגון איצטדיון הכדורגל העירוני, פארק הסופרלנד, יס פלאנט, סינמה סיטי וקניון הזהב הוותיק.

 

בשנים האחרונות כוון זרקור במיוחד למערב העיר, בשל "מתחם האלף" הנמצא גם הוא באזור התעשייה המערבי ומכיל עתודות קרקע בלתי מבונות. שטח המתחם משתרע על 1,700 דונם, ובו יוקדשו 1.75 מיליון מ"ר לתעסוקה, 160 אלף מ"ר למסחר ולמלונאות לצד 5,400 דירות חדשות ו-110 דונם של פארקים. על פי העירייה הוא מתוכנן לקלוט כ-100 אלף עובדים וכ-22 אלף תושבים.

 

אף שלאורך קו החוף של ישראל קיים ביקוש רב למלונות, כיום בראשון לציון לא קיימים מלונות עסקים כלל. נוסף על כך קיים בעיר מחסור גדול בשטחי משרדים, ולאור הביקוש בכוונת קבוצת אופק לשנות את התמונה.

מתחם המשרדים ברח' לישנסקי מתחם המשרדים ברח' לישנסקי הדמיה: לאה רובננקו אדריכלים

"בעולם קיימת מגמה של מתחמי עירוב שימושים בהם לוקחים מתחם ומציעים בו הכל מהכל", אומר אברהמי. "היות ומגורים קיימים בסמיכות לאזור, בשכונת קרית בן גוריון, כל מה שחסר בו כעת זה שטחי מסחר, מסעדות, בנקאות וקליניקות רפואיות, כמו גם קומת מלון עסקי לאנשים המגיעים לעשות עסקים בסביבה. מאוד רווח כיום בעולם לשלב במגדלי משרדים גם קומת מלון, ויש לכך ביקוש גדול", הוא מוסיף.

 

הפרויקט, בהובלת האדריכלית לאה רובננקו ובעיצוב ומיתוג של האומן צביקה חורש, הינו ייחודי בנוף העיר, שכן אין בנמצא מתחרה המציע עירוב שימושים ברמה דומה, כאשר המתחם החדש של הקבוצה צפוי לגשר על החוסר המובנה בשוק.

 

השקעות אלטרנטיביות במודל ייחודי

אופק השקעות נוסדה בשנת 2000 על ידי קובי אברהמי, כחברה לתכנון פיננסי אשר עסקה בניהול הון, תכנון ויצירת השקעות אלטרנטיביות עבור משפחות בעלות הון. ב-2013 פיתחה כלי פיננסי להשקעות פרטיות המהווה אלטרנטיבה להשקעות בשוק ההון, וכולל פתיחת אפיקי השקעה ייחודיים ללקוחותיה בפרויקטים ייעודיים. החברה מכניסה את משקיעיה בפרויקטים השונים בהקצאת מניות ביחס לגובה השקעתם בפרויקט.

 

על פי מודל השקעות זה, משקיעים פרטיים כשירים יוכלו להצטרף להשקעה במרכז המסחרי בראשון לציון בשני מסלולים אפשריים: מסלול חוב בו יונפק אג"ח פרטי לא סחיר בריבית קבועה, או מסלול אקוויטי בו המשקיע יהיה שותף במניות חברת הנכס ויהיה זכאי להשתתפות ברווחים בסיום הפרויקט, או לתשואה רבעונית שוטפת עם הפיכתו לנכס מניב לאחר השלמת אכלוסו.

 

מייסד ומנכ"ל קבוצת אופק, קובי אברהמי מייסד ומנכ"ל קבוצת אופק, קובי אברהמי צילום: רז רוגובסקי

 

מלבד המרכז המסחרי החדש בראשון לציון, אופק השקעות מחזיקה ומנהלת כיום נכסים בארה"ב בהיקף של כ-125 מיליון דולר, ובנוסף ניהול, הקמה וייזום פרויקטים בישראל בשווי של כמיליארד שקל. בין יתר הפרויקטים בשוק הנדל"ן המקומי, אופק שותפה בפרויקט סקיי טאוור תל אביב, מגדל משרדים ומסחר בשווי של כ-420 מיליון שקל הנבנה בימים אלה במתחם חסן ערפה במסגרת קבוצת רכישה, בה אופק משמשת חלק מהקבוצה המארגנת וכשותפה מנהלת בפרויקט - וכן בפרויקט מלונאי בשלבי תכנון מתקדמים באשדוד, בשיתוף רשת הילטון העולמית.

 

בשנתיים האחרונות השקיעה הקבוצה ברכישות של נכסים מסחריים בארה"ב, נכסים המיועדים להשבחה והצפת ערך משמעותית, כשהעדכנית שבהן היא רכישת מרכז מסחרי באורלנדו שבפלורידה בשווי כולל של 18.25 מיליון דולר. על פי מדיניות הקבוצה, איתור הנכסים והרכישות מתמקד בערים מרכזיות עם פוטנציאל השבחה גבוה, בהן נאשוויל שבטנסי, טמפה ואורלנדו בפלורידה, פילדלפיה בפנסילבניה, אטלנטה בג'ורג'יה ובקונטיקט, לצד פעילות בהתחדשות עירונית בלוס אנג'לס שבקליפורניה.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן