$
תשתיות

הכנס של כוכב הנגב הוכיח: בקרית משה רוצים פינוי-בינוי

כנס החתימות לפרויקט ההתחדשות העירונית הגדול בלב שכונת קרית משה נערך בשבוע שעבר, וזכה לתמיכה מצד התושבים. תושבת השכונה: "אחרי שנים שבהן שמענו הבטחות ודיבורים, התחושה היא שהפעם באמת יוצאים לדרך חדשה"

יונתן סידון 09:4610.07.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

פרויקט הפינוי-בינוי ברחוב גבריאלוב בשכונת קרית משה ברחובות רשם בשבוע שעבר נקודת ציון משמעותית. בכנס חגיגי שנערך באולמי לוק בעיר נקבצו עשרות מדיירי המתחם, ושמעו בין היתר על התוכניות והתמורות הצפויות להם מפי שלומי כהן, מנכ"ל חברת כוכב הנגב, יזמית פרויקט. בעקבותיו נתנו 80% מהדיירים את חתימתם, ובכך הושגה אבן הדרך העיקרית להתנעת המיזם השאפתני.

 

במסגרת הפרויקט וכחלק ממהלך כולל לחידוש פניה של השכונה הוותיקה בדרום-מערב העיר, ייהרסו שני מבנים ישנים של 32 דירות ובמקומם ייבנה מגדל ובו 20 קומות ו-74 דירות. קומת הקרקע, בשטח של 700 מ"ר, תיועד למסחר. מגדל נוסף יוקם על קרקע משלימה בסמוך לשכונה, והוא עתיד לכלול כ-100 דירות נוספות.

 

 

 

"הרבה מאוד זמן שמענו הבטחות ודיבורים שלא יצא מהם כלום", מספרת זהבה בן יוסף, חברת ועד הדיירים וממשתתפות הכנס, המתגוררת בקרית משה זה 23 שנה. "בניגוד לעבר, התחושה היא שהפעם אנחנו באמת הולכים לדרך חדשה. הכנס סיפק לנו עוד ביטחון ואמונה בפרויקט. יש לנו תקוה שהשינוי שחיכינו לו 10 שנים יגיע, ובמקום הבניינים הישנים יהיו לנו פה דירות חדשות".

שלומי כהן בכנס ברחובות. "הפרויקט יאפשר לדיירים לשדרג את איכות חייהם" שלומי כהן בכנס ברחובות. "הפרויקט יאפשר לדיירים לשדרג את איכות חייהם" צילום: איציק ראובן

 

במשפחת בן יוסף חמש נפשות המתגוררות יחדיו בדירת 3 חדרים קטנה בשטח של כ-60 מ"ר. "לא קל לחיות בתנאים כאלה, וזה עוד לפני שאנחנו מדברים בכלל על מצב המבנים ועל מצבה של השכונה", ממשיכה בן יוסף. "הבניינים פה חייבים שינוי מקצה לקצה, ומבחינתנו, כמי שחיים בקרית משה, לפרויקט הזה יש חשיבות אדירה".

 

חברת כוכב הנגב נבחרה על ידי הדיירים להקים את הפרויקט בתום מכרז שערך משרד עורכי הדין אומיד ושות' וכלל שמות מובילים בשוק הבנייה הישראלי. לדברי כהן, התב"ע החדשה כבר הופקדה וצפויה להיות מאושרת עד תחילת 2020. "היתרי בנייה צפויים להתקבל בפרק זמן של שנה עד שנה וחצי ואז נוכל להתחיל בעבודות. להתחדשות עירונית, במיוחד בשכונה כמו קרית משה, יש משמעות חברתית יוצאת דופן. הפרויקט שלנו יאפשר לדיירים לשדרג את איכות חייהם, ואני שמח על הצעד החשוב שעשינו כאן היום".

 

השדרוג שעליו מדבר כהן כולל בין היתר ממ"ד לכל דירה, חניון תת-קרקעי, מעלית, מחסנים וגולת הכותרת – תוספת שטח משמעותית לדירות החדשות ביחס לקודמותיהן וכן מרפסת בשטח של 12 מ"ר. "אין בשכונה עוד דירות בסדר גודל כזה", מוסיף עו"ד יוסי אומיד, מארגן המכרז. "אני מרוצה מכך שיחד עם חברת כוכב הנגב הצלחנו להגדיל באופן ניכר את התמורות לדיירים ולהוביל שינוי של ממש".

 

אחריות נושאת אמון

 

על הקשיים בתחילת הדרך והמאמץ לרתימת הדיירים לקחת חלק בפרויקט, מספר אומיד: "אנחנו נכנסנו לעניינים לפני כשנה וחצי, כשהצעד הראשון היה ליצור דיאלוג מול הדיירים, שאצל רבים מהם הצטבר תסכול עמוק משנים ארוכות של חוסר יחס בצד הרשויות. נדרשו הרבה מאוד מפגשים כדי להעביר להם את המסר שאנחנו כאן למענם. כתפישת עולם אנחנו מייצגים אך ורק דיירים, ומודעים לאחריות הכבדה המוטלת עלינו". 

עו"ד יוסי אומיד. "למיזם הזה חברו גורמים שהנושא החברתי הוא בדמם" עו"ד יוסי אומיד. "למיזם הזה חברו גורמים שהנושא החברתי הוא בדמם"

 

במציאות שבה עלייה באיכות החיים מובילה גם לעלייה בהוצאות, אחת הבשורות המשמעותית בפרויקט טמונה בקרן מיוחדת לפרק זמן של 10 שנים שתועמד לרשות הדיירים ותסייע להם לעמוד בדמי הניהול במגדלים החדשים. "למיזם הזה חברו יחד גורמים שהנושא החברתי הוא בדמם", מדגיש אומיד. "בפרויקט הזה אנחנו גם מיישמים הלכה למעשה את מודל 'הבן הממשיך' שמאפשר לדור הצעיר לגור בסמיכות להורים ושומר על המעטפת המשפחתית".

 

לדברי כהן מכוכב הנגב, "לאחר הצלחת הכנס והתגובות החיוביות שקיבלנו מצד הדיירים, ולאור התמיכה מצד הרשות הממשלתית להתחדשות העירונית ומינהלת ההתחדשות העירונית ברחובות, קיבלנו פניות נוספות מדיירים בשכונה המעוניינים שנקדם גם אצלם פרויקט דומה. בימים אלה אנחנו שוקדים על גיבוש מתווה למיזם נוסף בעיר.

 

"הפרויקט בקרית משה הוא אחד מעשרות פרויקטים שהחברה שלנו לוקחת בהם חלק כיום. אנחנו מאמינים בהתחדשות עירונית וחושבים שמדובר ב-Win Win לכולם – לדיירים שמקבלים שדרוג משמעותי לדירה ולאיכות החיים, לשכונות ולערים המתפתחות הזוכות באוכלוסייה איכותית, וגם ליזמים שלוקחים חלק בחידוש מתחמי מגורים ברחבי המדינה".

 

כוכב הנגב היא חברה יזמית המתמקדת בבנייה באזורי הביקוש, ומתמחה בייזום פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, משלב החתמת הדיירים על הסכמים מחייבים ועד לשלב שאחרי מסירת הדירות, לרבות מתן אחריות לטיב הבנייה. לדברי כהן, הפרויקטים של כוכב הנגב מתאפיינים בסטנדרט גבוה מאוד ותואמים את האזורים שבהם היא פועלת. החברה נהנית מגב כלכלי איתן של החברה האם – כ. כוכב הנגב, אשר מאז שנות ה-90 הקימה פרויקטים ציבוריים בכל רחבי הארץ ובכללם מאות יחידות דיור.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן