$
חדשנות

בלה שבירו: "מעצב פנים הוא המפתח להשבחת ערך הנכס"

שיפוץ הוא אחד התהליכים הקשים והמייגעים ביותר עבור כל בעל נכס. בלה שבירו מסבירה כיצד נמנעים מחריגה בתקציב, מי מנסה לגזור קופון על חוסר הידע בתחום ולמה איש המפתח הוא מעצב הפנים

יוליה אוחיון 09:4730.06.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

שורת ניסיונות חקיקה בוצעה בשנה האחרונה בניסיון להסדיר את תחום השיפוצים הפרוץ. בין היתר, עברה ב-2018 התקנה המחייבת קבלני שיפוץ בעבודות בהיקף של מעל 45 אלף שקל להירשם בפנקס הקבלנים, וכמעט ואושר חוק אחריות לעבודה בשיפוצים שביקש לדרוש אחריות של שנה לפחות על עבודות שיפוץ בהיקף העולה על 20 אלף שקל, אך לבסוף החוק נפל.

 

הניסיון להכניס קצת סדר בענף השיפוצים ולסייע לציבור בהתנהלות מול קבלני השיפוץ, מצביע על עובדה פשוטה: מדובר בתחום עם שטחים אפורים רבים, הן מבחינה חוקית והן מבחינה מעשית. אין שיפוץ אחד דומה למשנהו ומי שאינו שוחה בחומר עלול למצוא עצמו מהר מאוד טובע תחת צבע, ניילונים ואבק. לא בכדי כ-80% ממי שנכנסים להליך שיפוץ, יוצאים ממנו עם חריגה משמעותית בתקציב ובלוחות הזמנים, ועם תוצאה שונה מהותית מכוונתם המקורית.

 

 

 

אולם מי שיודעים לייצר סדר בבלגן ולהוביל שיפוץ מ-א' ועד ת' הם מעצבי הפנים. למרות מה שנהוג לחשוב, תפקידם כולל הרבה יותר מסטיילינג של סלון, הלבשה של משרד או בחירת צבע לקיר. להבדיל מתפקיד האדריכל, האחראי על תכנון מבנה בהיבט החיצוני, מעצב הפנים אחראי על תכנון החללים פנימיים לפרטי פרטים והוא אמון על תחומים נרחבים החורגים מההיבט האסתטי גרידא.

 

משרד בעיצובה של בלה שבירו. יתרונו של מעצב הפנים הוא בהיכרות עם השחקנים השונים בפרויקט משרד בעיצובה של בלה שבירו. יתרונו של מעצב הפנים הוא בהיכרות עם השחקנים השונים בפרויקט צילום: באדיבות B-unreal

 

מה התוכנית?

על מעצב הפנים לתכנן בחלל נתון חלוקה פנימית חדשה לגמרי בעלת פונקציונליות שונה על פני אותו תא שטח, לעשות זאת לפי מטרות השיפוץ של הלקוח ובתקציב מוגבל. בפשטות – עליו לייצר מוצר חדש ומשודרג עד הפרט האחרון בתחום אשר עבור רבים נחשב כאוטי.

 

המעצב אחראי להכיר את ההיבט התכנוני המלא של בית פרטי, דירה, מסעדה או משרד. בכלל זה עליו לדעת היכן עוברים עמודים תומכים, צנרת, מערכת החשמל ומערכת הביוב של הבניין. פעמים רבות המחשבה כי מדובר בשיפוץ "קטן" ותחילת עבודה ללא תוכניות, עלולים לפגוע בתשתיות המבנה, להסב נזק בעלויות גבוהות לחלל, לרבות חללים נוספים סמוכים בקומות מעל ומתחת, ולפגום בחומרי הגמר החדשים. בהיעדר הידע המתאים, הניסיון לחסוך במעצב הפנים עשוי לעלות ביוקר, על אחת כמה וכמה עבור מי שעיקר הונם מושקע בנכס.

 

לפני תחילת שיפוץ, מעצב הפנים אחראי לתכנן פרוגרמה לפרויקט, ולהכין תוכניות להריסת חלל קיים ויצירת חלל חדש. בכלל זה עליו להכין תוכנית הריסה למבנה, תוכנית בנייה, תוכניות צנרת, תוכנית חשמל, תוכנית תקשורת וכתב כמויות ולהעביר לקבלן השיפוצים המבצע כדי שידע כיצד לייצר מבנה חדש מאפס.

 

"השקעה במעצב פנים מנוסה הינה המפתח להשבחת ערך הנכס", קובעת מעצבת הפנים בלה שבירו, מייסדת ומנהלת B-unreal מקבוצת שבירו לנד, המתמחה בשירותי עיצוב פנים לבתים פרטיים, משרדים מסעדות. "לדוגמה הוספת ממ"ד לדירה יכול להעלות משמעותית את הערך שלה, אך אי אפשר לעשות זאת בלא מעצב פנים או באמצעות קבלן שיפוץ בלבד. צריך להכיר את התוכניות של ואת האפשרויות לעשות זאת בדירה נתונה. אחרת זה כמו לפזר את הכסף ברוח", היא מסבירה.

 

חדר שינה בעיצובה של בלה שבירו. מעצב הפנים אמון על תחומים נרחבים החורגים מההיבט האסתטי חדר שינה בעיצובה של בלה שבירו. מעצב הפנים אמון על תחומים נרחבים החורגים מההיבט האסתטי צילום: באדיבות B-unreal

 

שומר על הקופה

בהכירו את התוכנית הייעודית לחלל, מעצב פנים הוא האמון על תכנון חלל תוך שמירה על תקציב הלקוח, נקודת התורפה בלא מעט מתהליכי השיפוץ. המעצב יודע לתת הערכת מחיר עבור כל אלמנט אותו יש לשפץ ולשנות, להציע פשרות וחלופות לחלקים החורגים מהתקציב, ויודע לתמחר סדר גדול של כל אספקט בחלל. פעמים רבות הוא גם זה שעורך מכרז בין ספקים ובעלי המקצוע השונים המעורבים בתהליך, ומנהל מולם משא ומתן תקציבי עבור הלקוח.

 

לדברי שבירו, היתרון של מעצב פנים מנוסה הוא בהיכרות עם השחקנים הפועלים בשדות השונים והיכולת לחבר בין בעל המקצוע המתאים ביותר לדרישות הלקוח. "לדוגמה, באחד הפרויקטים לקוח רצה לבטל דלת על יד קיר ובמקומה לייצר מחיצה שתמשיך את הקיר. בחרנו לעצב לו ספרייה אותה המשכנו באמצעות אלמנטים דומים בעבודת נגרות ייחודית שסתמה את הדלת. במקרה זה, להיכרות עם בעל המקצוע הספציפי שמסוגל לייצר עבודה כזו היא קריטית", אומרת שבירו.

 

מנגד, לדבריה, לפעמים צריך לדעת לשקף ללקוחות כשהפרטים שהם רוצים עלולים לצאת יקרים מאוד ביחס למחיר הסטנדרטי בשוק. "זה דבר שאדם מן השורה, שלא עוסק יומם וליל בחומרי הגמר לא יכול לדעת, ואז כדאי שתהיה בתמונה הפונקציה המתכננת, שבראייה כוללת תעצור, תצביע על החריגה, תציע חלופה אחרת שתשביע את רצון הלקוח ותשמור לו על התקציב מבלי להתפשר על העיצוב. עבור מי ש'עושה זאת בעצמו' ופתאום נתקל בסכומים גבוהים, זו עלולה להיות נקודת משבר רצינית בשיפוץ", היא מסבירה.

 

בלה שבירו. "חזון המייצר איזון בין הפן היצירתי להיבט המעשי" בלה שבירו. "חזון המייצר איזון בין הפן היצירתי להיבט המעשי" צילום: באדיבות B-unreal

 

מעצבים מהשטח

למעצב פנים קיימת עדיפות גם בהיכרות עם המוצרים השונים שירכיבו את החלל ואת איכויותיהם. "מי שלא עוסק בתכנון מסעדות, לא יכול להכיר ספקי אינסטלציה איכותית, ריהוט לישיבה, או מטבחים תעשייתיים. מי שלא מעצב חללי משרדים לא יודע איזה חברות ריהוט משרדי נחשבות אמינות או איך לבחור מערכות אקוסטיות לחללים משותפים", מסבירה שבירו.

 

שבירו, רואת חשבון בהשכלתה, בעלת תואר ראשון במנהל עסקים וחשבונאות עם התמחות במימון, החליטה לעשות הסבה מקצועית ללימודי עיצוב פנים במכללת HIT. "החזון שלי כולל יצירת איזון בין הפן היצירתי להיבט המעשי אותו אני מכירה היטב מעיסוקי הקודם כרואת חשבון. לצד הקשבה לצורכי הלקוח, זוהי הדרך הנכונה ביותר ליצירת פרויקטים ברמת גימור עילית", מסבירה שבירו, המחזיקה גם בחותם אמינות מטעם חברת דן אנד ברדסטריט. לדאבונה, יש לא מעט ניצול של חוסר הידע בתחום המשמש לא פעם לשיווק תכונות שאינן נחוצות כלל, הרחבות אחריות שלא לצורך וניפוח מחירים. מניסיון אישי, היא מספרת כי נתקלה ביותר מדי מקרים בהם ניסו לחסוך במעצב הפנים, שהוזעק לפרויקט תוך כדי תנועה כדי להציל את המצב.

 

"אנשים מפחדים משיפוץ, ובצדק. אבל את הזמן הרב שהם משקיעים בלנהל ובלעצב הכל בעצמם הם היו יכולים לחסוך באמצעות מעצב פנים מנוסה וקשוב שגם ייתן להם ערך מוסף", היא אומרת, ומוסיפה: "זו אחת ההחלטות הנבונות ביותר שאפשר לקבל לפני שיפוץ".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

בטל שלח
  לכל התגובות
  פאנל התחדשות עירונית בחולון
  "תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
  ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
  דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
  עוד בזירת הנדל"ן