$
נדל"ן מסחרי
האדר מובייל זירת הנדל"ן מעודכן

MSN נדל"ן פועלת להקמת מרכז עסקים ומסחר בראש העין

העיר המתפתחת ממשיכה את תנופת הבנייה המסחרית ומקווה למשוך אליה חברות, עובדים ומבלים מפתח תקוה - ואף מתל אביב. בנצי ליברמן בתפקידו כמנהל ומקדם התוכנית: "ברגע שהתוכנית המוצעת תאושר נפעל במלוא המרץ להקמת המתחם"

יונתן סידון 09:3318.03.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

תנופת הבנייה שפוקדת בעשור האחרון רבות מערי ישראל מעמידה בפניהן אתגר לא פשוט: העמדת מקורות פרנסה לאוכלוסייה הצומחת בשטחן ויצירת תמהיל מאוזן בין מגורים לתעסוקה. ראש העין היא דוגמה מובהקת לאותן ערים המתפתחות בקצב מהיר – בהיותה אחת הערים הכי נבנות בארץ, שבה נחתם אחד מהסכמי הגג הגדולים ביותר, לא יהיה מוגזם לומר כי השקעה בתחום המסחר והתעסוקה היא כורח כמעט קיומי.

 

במסגרת הסכם הגג שנחתם ב-2014 סוכם על הקמתן של כ-16 אלף יחידות דיור חדשות – חלקן במסגרת תוכניות "מחיר למשתכן" ו"מחיר מטרה" שקדמה לה. מאז, בתוך חמש שנים, צמחה אוכלוסיית ראש העין בכמעט 20% ל-50 אלף תושבים, ובשנים הקרובות היא צפויה להכפיל את עצמה.

בזמן שלא מעט ערים בגוש דן מיצו מזמן את עתודות הקרקע האחרונות בשטחן, חלקה הדרום מזרחי של ראש העין מהווה את עתודת הקרקע למגורים הגדולה ביותר במרכז הארץ. עובדה זו מתבטאת בראש ובראשונה בביקוש למגורים במקום, בעיקר מצד זוגות צעירים.

 

כשזה מצב העניינים, לא פלא שבשנתיים האחרונות ניצבת העיר בראש טבלת ההגירה החיובית, בפער משמעותי מהדולקות אחריה. לפי הלמ"ס, ב-2017 נקלטו בעיר 5,223 תושבים חדשים לעומת 1,104 שעזבו אותה – יותר מפי שניים מהוד השרון ועפולה התופסות את המקומות השני והשלישי.

 

בנצי ליברמן. "פוטנציאל נדל"ני גדול במרכז הארץ"  בנצי ליברמן. "פוטנציאל נדל"ני גדול במרכז הארץ" צילום: עמית שעל

ראש העיר תומך

בשל מחירי הקרקע הגבוהים בתל אביב רבתי, בשנים האחרונות נרשמת מגמת זליגה של מתחמי תעשייה מהעיר הגדולה אל עבר המעגל השני של גוש דן – וראש העין היא יעד מרכזי. מבט חטוף במפה מלמד כי אין זה מקרה – פארק התעשייה אפק ואזור התעשייה לב הארץ מהווים המשך ישיר למתחמים בתל אביב, רמת גן, בני ברק סיטי ופתח תקוה.

 

לצד אלה, מיזם חדש המתוכנן להיבנות באזור מעורר באחרונה עניין רב בקרב השחקנים בענף התעשייה והמסחר המקומי. מדובר בפרויקט טופ סנטר של חברת MSN ייזום ושיווק נדל"ן וגופים נוספים, המבקש לספק מענה לצורכי התעסוקה של תושבי הסביבה – הקיימים ובעיקר אלה שיצטרפו בשנים הקרובות.

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל לשעבר, בנצי ליברמן, ישמש אחראי על קידום וניהול הפרויקט, ילווה את הבעלים בקידומו ובהקמתו של פארק העסקים והבילוי המתכונן בראש העין. "אנחנו מתכננים פרויקט מעניין ומתבקש במרכז הארץ". מספר ליברמן, "מדובר בשטח של כ-50 דונם הממוקם צמוד דופן לאזור התעשייה לב הארץ. אני משוכנע כי שינוי הייעוד של השטח צפוי להתרחש בסבירות גבוהה"

 

"המתחם עתיד לייצר פתרונות תעסוקה זמינים ונגישים לא רק לתושבי ראש העין אלא גם לתושבי האזור כולו. ברגע שהתוכנית המוצעת תאושר נפעל במלוא המרץ להקמת המתחם". 

 

לדברי ליברמן, "30%-40% מהשטח אנחנו מתכוונים לייעד למשרדים, כאשר שאר השטח יספק חללים פתוחים למסחר ותעסוקה, בילוי ופנאי. אנחנו נציע גם פתרונות אחסון ולוגיסטיקה עבור אותם היבואנים שהולכים ונדחקים בהדרגה ממרכזי הערים, כולל רמפות על פני חמש קומות שיובילו את המשאיות ממש עד פתחי הכניסה. זה יהיה מתחם עם עוצמה שימשוך אליו בעלי עסקים".

 

יזמי הפרויקט נפגשו עד כה עם הגורמים המוניציפליים בראש העין, ולדבריהם, הגורמים בירכו על היוזמה. בקרוב יגישו היזמים תוכנית לוועדה המקומית.

 

עניין מהותי הנוגע להמשך קידום הפרויקט הוא סוגיית התחבורה. לדברי ליברמן, גם בנושא הזה נעשית עבודה עם יועץ תנועה למציאת פתרונות המקובלים על הרשויות: "מעבר למיקום האידיאלי, בסמיכות לכבישים 5 ו-6, והקרבה לתחנת הרכבת, פתרונות תחבורתיים אחרים, משמעותיים לא פחות, כבר נמצאים בשלבי ביצוע ותכנון, ובהם היציאות המזרחיות החדשות באזור פארק סיבל. בכלל, האזור כולו נמצא בתנופת פיתוח של תשתיות, כבישים ומחלפים, שצפויים להקל ולייעל את זרימת התנועה אל המתחם וממנו", הוא אומר.

מתחם טופ סנטר. כשליש מהשטח ייועד למשרדים מתחם טופ סנטר. כשליש מהשטח ייועד למשרדים הדמיה: EVOLVE MEDIA

עירוניות אינטנסיבית

תכנון מתחם התעשייה החדש נמצא כבר בעיצומו. איה אלכסנדר ממשרד אלכסנדר אדריכלים, האחראים יחד עם משרד ברק גלבוע אדריכלים על תכנון המתחם, אומרת כי "בשלב זה מתוכננים בו ארבעה מגדלים לצד מבנה רב-תכליתי של חמש קומות. הדגש שלנו הוא על עירוב שימושים, דבר שימשוך סוגים שונים של קהלים וייצר עירוניות אינטנסיבית.

 

"המטרה היא לייצר חלל ציבורי המוזן ומזין את המתחמים השונים בסביבה ומאגד אותם לרצף פעילויות – תעסוקה, צריכה ובילוי. בנוסף יוקצו שטחי ציבור שיצרו קשר גם לאזורי המגורים בסביבה".

 

מחברת MSN נדל"ן נמסר: "זיהינו את המחסור בשטחי משרדים ואת הצורך בהקמתו של מרכז מתקדם שיציע מגוון שימושים. לשם כך איתרנו חטיבת קרקע צמודת דופן בלוקיישן אטרקטיבי ובסמיכות לעורקי תחבורה מרכזיים, המחברים את האזור עם תל אביב וגוש דן. מדובר במתחם עם פוטנציאל אדיר שכבר עכשיו זוכה להתעניינות גדולה. אנו בטוחים כי טופ סנטר יהיה פארק רב-תכליתי בסטנדרט שלא הכרנו עד כה בישראל".

 

הקרקע אינה זמינה לבנייה.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן