$
תשתיות

פארק הנחל: ההבדל בין שכונה מצליחה לכישלון תכנוני

מה הופך שכונת מגורים למוקד משיכה עבור זוגות צעירים ומשפרי דיור? מסתבר שמחירי הדירות רחוקים מלהיות הגורם היחיד. בפרויקט באר שבע טאצ' מנסים לענות על הצרכים האלה – עוד לפני האכלוס

דב כהן 09:4517.03.19

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

העוברים בעת האחרונה באזור מחלף שרה שבכניסה הדרומית לבאר שבע, בסמוך למתחם איקאה, ודאי הבחינו בתכונה רבה. מאות משאיות עוברות במחלף – חלקן לצורך העבודות להרחבת כביש 25, וחלקן נכנסות לשכונת פארק הנחל – שכונה ענקית בשטח של 5,300 דונמים, מעין עיר ממש, שבה ייבנו בשנים הקרובות כ-5,000 יחידות דיור.

 

השכונה החדשה תהיה ייחודית בנוף הדרומי, עם האגם המלאכותי הגדול בארץ – 90 דונם שטחו – ומתחם ספורטק רב-תכליתי, גם הוא הגדול מסוגו בארץ. עבודות הבנייה בשכונה נמצאות בתחילת דרכן, כשבאחרונה עלה על הקרקע פרויקט הבנייה הראשון והגדול ביותר שיקום בשכונה – באר שבע טאצ'.

 

 

 לפחות לפי היזמים – שאמורים למסור את המפתחות לדירות הראשונות בפרויקט בתוך 30 חודשים – עד כה נרשמת הצלחה יוצאת דופן במכירות: כמעט מחצית מ-800 הדירות שיכלול הפרויקט כבר מצאו קונים. לדבריהם, לאור הביקוש הרב לדירות שלב הפריסייל בפרויקט יסתיים בימים הקרובים.

 

שכונת פארק הנחל ממוקמת בכניסה הדרום-מזרחית לעיר באר שבע (35 דקות ברכבת מתל אביב ודקות נסיעה ספורות מכביש 6). היא גובלת באזור התעסוקה עמק שרה מדרום ובכביש 40 (עוקף באר שבע) ממזרח. מכוח הסכמי הגג שחתמה באר שבע עם המדינה, עשרות מיליוני שקלים כבר מוזרמים למינהלת השכונה על מנת שזו תדאג להקמתם של מבני הציבור והתשתיות עוד לפני אכלוס המקום בתושבים החדשים.

שכונת פארק הנחל. מרובת מוסדות ציבור ומחוברת לגז טבעי שכונת פארק הנחל. מרובת מוסדות ציבור ומחוברת לגז טבעי הדמיה: ALLIN

 

המתכון להצלחה

האם פארק הנחל היא השכונה שתשאיר את הבאר שבעים בעירם ותחזיר אליה את הזוגות הצעירים שעזבו? האם תצליח למשוך אליה אוכלוסייה חזקה, משפרי דיור? שייקה נפחא, המייסד והבעלים של חברת סלעית, אחת משלושת היזמים הפועלים בבאר שבע טאצ', מציין מהם לדעתו שמונת הסימנים המעידים על הצלחתה של שכונה חדשה:

 

1. התושבים מגיעים לשכונה מוכנה

להבדיל משכונות חדשות אחרות, התושבים הראשונים בפארק הנחל לא יחיו באתר בנייה. אם היזמים לא יסיימו את הבנייה תוך שלוש שנים – הם יחטפו קנסות.

 

2. חינוך ברמה גבוהה

קרית חינוך חדשה מוקמת בימים אלה בפארק הנחל, ולצדה בית ספר לנוער ציוני אמריקאי בהשקעה עירונית של 150 מיליון דולר. כמו כן מוקמים בשכונה מוסדות ציבור מגוונים כמו מתחמי בריאות ורווחה, וכן מערכות כבישים.

 

3. תיירות, נופש ופנאי

פארק הנחל מתהדרת בפארק הגדול בארץ (90 דונם), אגם המים המלאכותי הגדול בארץ (90 דונם), פארק צפרות, מתחם ספורטק ענק, קאנטרי-קלאב ומתחמי בילוי ופנאי, לרבות מרכזי קניות, מסעדות ובתי קפה.

 

4. ביטחון – בכל שעות היממה

שכונת שכונת פארק הנחל תהיה שכונה חכמה המרושתת במצלמות. מתכנניה משתמשים ב"טכנולוגיה האחרונה" שתבטיח ביטחון מרבי לתושבים.

 

5. ידידותיות לסביבה – ולבריאות

פארק הנחל תהיה השכונה הראשונה בבאר שבע שתחובר לגז טבעי. הדבר יתאפשר הודות לקו החלוקה של חברת "נגב גז טבעי בע"מ", המגיע ישירות ממאגר תמר ומחבר את העיר למערכת הארצית. העובדה הזו שלא רבים נותנים דעתם עליה תחסוך לתושבים עלויות ניכרות וכמובן – תמנע את הצורך בהטמנת צוברי גז לכל בניין בנפרד, ובכך גם יתרונה הבריאותי.

 

טקס הנחת אבן הפינה לבאר שבע טאצ', בהשתתפות הרב יצחק דוד גרוסמן טקס הנחת אבן הפינה לבאר שבע טאצ', בהשתתפות הרב יצחק דוד גרוסמן צילום: יח"צ ב"ש טאצ'

6. ידידותיות למשפחות

התוכנית לפארק הנחל מחלקת אותה לרובעים, עם שתי שדרות ראשיות המחברות את השכונה למרכז העיר ולאזור התעסוקה. לכל אזור בשכונה יש גן שעשועים קטן. כך שלצד המרכזים המסחריים יש בשכונה גם גינות חמד.

 

השכונה מתוכננת בדגש על קיימות והתאמה אקלימית, ותוכננה לטובת הולכי הרגל, רוכבי האופניים והתחבורה הציבורית. כך, פארק ליניארי להולכי רגל ורוכבי אופניים חוצה את השכונה, והוא יפותח כמרחב ציבורי ייחודי שלאורכו פזורים בתי הספר היסודיים ורחבת הכניסה לשכונה. הציר יסתיים מול אתר המורשת בית אשל.

 

7. תעסוקה וחיבור לעיר

השכונה ממוקמת בסמוך לאזור התעסוקה ומול מתחם איקאה, כאשר גשר להולכי רגל יחבר בינה לבין העיר, מעל למתווה הנחל.

 

8. נגישות לכל מקום

פארק הנחל, פרי יוזמתו של ראש העיר רוביק דנילוביץ', ממוקמת ביציאה הדרומית של באר שבע, וניתן להגיע אליה מכמה כיוונים – היישר מכביש 40 או מכביש 6 – בלי צורך לחצות את העיר ולצלוח את הפקקים בצירי התנועה הראשיים.

 

בתוך השכונה ייבנו מרכזים מסחריים, שירותים עירוניים, בתי ספר וגנים. השכונה קרובה מאוד לנתיבי התחבורה הציבורית, ובסמוך לה מתוכננת להיבנות תחנת רכבת.

שייקה נפחא, בעלי סלעית. גינות חמד קטנות לצד מרכזים מסחריים שייקה נפחא, בעלי סלעית. גינות חמד קטנות לצד מרכזים מסחריים צילום: תמר מצפי

 

סטנדרט בנייה של גוש דן

פרויקט באר שבע טאצ' ימנה 800 יחידות דיור בתמהיל מגוון של 3, 4, 5 ו-6 חדרים, וכן שטח מסחרי עם כ-4,000 מ"ר. בסך הכל ייבנו ברחבי השכונה 31 בניינים בני 3 עד 8 קומות.

לדברי גורמים בעירייה, מדובר בפרויקט האיכותי ביותר שנבנה בעיר, המציע עיצוב פנים מרהיב של השטחים המשותפים בבניינים, פרי עבודתו של מושיק גלאמין, וסטנדרט של בנייה ממש כמו בגוש דן. במשרד המכירות שהוקם בעלות של 1.5 מיליון שקל, וממוקם מול השכונה וליד מתחם איקאה, בנו היזמים את מודל השכונה הגדול בארץ בעלות של כ-300 אלף שקל.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"