$
חדשנות

בית שלם – חצי מחיר: שיטת הבנייה שטורפת את השוק

גל הבנייה המתקדמת ששוטף את העולם הגיע גם לישראל, ומאפשר הוזלת עלויות ניכרת, קיצור משמעותי של משך הבנייה - וחשיבה ירוקה. התלווינו לא.ב.ד., מהחברות הוותיקות בתחום, כדי לחקור את הנושא

יונתן סידון 09:3714.11.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

בזמן שבישראל ממשיכים לבנות בתים מבטון, בשאר העולם המערבי שיטת הבנייה המתקדמת (המוכרת בין היתר גם כבנייה קלה או כבנייה מודולרית), היא כבר שנים עניין שבשגרה. שיטה זו, הרווחת בעיקר במדינות דוגמת ארה"ב, קנדה ואוסטרליה אך גם במערב אירופה ובמזרח הרחוק, מאמצת את חידושי הטכנולוגיה של המילניום השלישי, ומייצרת אלטרנטיבה מודרנית, חסכונית, ירוקה ואיכותית לבנייה הקונבנציונלית המסורתית.

 

בבסיס הבנייה המתקדמת עומד הרעיון של שינוי קונספט הבנייה המוכר והשמרני, כשאת הטיח והבלוקים מחליפים שלדי פלדה עמידים ובאיכות גבוהה. למעשה, אפילו יותר משזו שיטת בנייה חדשנית, מדובר בהרכבה, כאשר הבית מגיע ללקוח כשהוא כבר מוכן - בהתאמה אישית לצורכיו, תקציבו ותפיסת עולמו, וללא הגבלות אדריכליות.

 

 

סלון בבית בקיבוץ נחשונים. חלופה מודרנית, חסכונית וירוקה  סלון בבית בקיבוץ נחשונים. חלופה מודרנית, חסכונית וירוקה יח"צ א.ב.ד.

 

גם אמזון נשבתה

עד כמה הענף מקובל כיום בעולם? על פי דו"ח שחיברה באוגוסט האחרון חברת המחקר והייעוץ הבינלאומי מרקטס אנד מרקטס (MARKETS AND MARKETS), מדובר בשוק המגלגל נכון ל-2018 כ-112 מיליארד דולר בשנה. בראייה לחמש שנים קדימה, הודגש בדו"ח, עתיד השוק להמשיך לצמוח ולהתרחב, וב-2023 ההערכה היא כי היקף הפעילות בו יגיע לכ-157 מיליארד דולר - כאשר נותני הטון המרכזיים יהיו השווקים באסיה והפסיפיק ובצפון אמריקה.

 

עדות נוספת לבאזז סביב הבנייה המתקדמת ניתן לראות עם כניסתה המתוכננת לענף של חברת אמזון. לפני שבועות ספורים הודיעה ענקית המסחר המקוון כי תשקיע בחברת פלאנט פריפאב (Plant Prefab)  מקליפורניה, המתמחה בייצור טרומי של בתים במפעל.

 

שתיים מהבשורות המרכזיות שמביאה איתה הבנייה המתקדמת הן קיצור משמעותי של לוחות הזמנים בשלב הבנייה, והוזלת ניכרת בעלויותיה. בעוד שפרק הזמן שנדרש להקמת בית בשיטות בנייה קונבנציונליות עומד בממוצע על כשנה וחודשיים, בשיטת הבנייה המתקדמת הוא מצטמצם לכארבעה חודשים בלבד; העלויות עצמן נחתכות ב-30%-50% ביחס להליך הבנייה הקונבנציונלית – כשבטווח הארוך, לאחר השלמת הפרויקט, מדובר בחיסכון של אלפי שקלים בשנה בהוצאות השוטפות על חימום וקירור הבית.

 

עוד ערך מוסף שטמון בבנייה המתקדמת הוא היותה ידידותית לסביבה, פוגעת במשאבי הטבע בצורה מינימלית וחסכונית באנרגיה. הבתים עצמם נבנים בבנייה יבשה, ללא טיט או אמצעי הדבקה חיצוניים, ומתאפיינים בדיוק וגימור מוקפדים, כשבניגוד אולי לדעה הקדומה והלא-מבוססת, הקירות הרב-שכבתיים מייצרים מידה מקסימלית של בידוד תרמי ואקוסטי.

 

בית משפחת רז בקיבוץ יהל. הבית מגיע מוכן, בהתאמה אישית לצורכי הדייר בית משפחת רז בקיבוץ יהל. הבית מגיע מוכן, בהתאמה אישית לצורכי הדייר יח"צ א.ב.ד.

 

מינימום הוצאה – מקסימום תוצאה

 

אף שבצעדים מדודים, גם ענף הבנייה בישראל הולך ומיישר בהדרגה קו עם העולם, כששיטת הבנייה המתקדמת רוכשת לה מוניטין כתעשייה עצמאית ופורצת דרך. אם בעבר בנייה מתקדמת בארץ שימשה בעיקר להקמתם של מבני ציבור ומשרדים, הרי שבמציאות הנוכחית – ובמיוחד על רקע מחירי הדירות המאמירים ומצוקת הדיור החריפה - מספק הענף פתרונות יצירתיים גם למגורים, ומסייע בין היתר למשפחות צעירות ומשפרי דיור להגשים חלום ולקנות בית משלהם - במחיר שפוי.

 

אחד השחקנים המקומיים הבולטים והוותיקים בתחום הוא חברת א.ב.ד. הבית של הבנייה קלה. לחברה, שנוסדה ב-2001, רזומה עשיר הכולל מאות פרויקטים בכל רחבי הארץ. הבתים המוכנים שמציעה החברה משונעים ישירות מהמפעל אל שטח הלקוח, כאשר הפרויקט כולו מרוכז במקום אחד.

 

"ייחודה של החברה שלנו הוא בליווי צמוד של התהליך כולו מא' ועד ת', כלומר מהשלב הראשוני של תכנון הבית ועד לשלב הסופי של מסירת המפתח וביצוע עבודות הגמר", אומר אלי בן דוד, מנכ"ל החברה. אנחנו מקפידים לספק את כל הפלטפורמה הנדרשת: תכנון, ייצור, אספקת החומרים והאביזרים הנלווים, ייעוץ אדריכלי והנדסי, וכמובן סיוע בפרוצדורה הביורוקרטית הנדרשת - הכל תחת פיקוח ובקרה קפדניים.

 

"באופן הזה, כאשר הפרויקט כולו מתבצע בפס ייצור אחד, והעלויות ותהליך העבודה ידועים מראש – ללקוחות יש את השקט הנפשי והביטחון לצאת לדרך. הם יודעים בדיוק לקראת מה הם הולכים, בלי הפתעות, בלי מוקשים ובלי חריגות תקציביות. מעבר לזה, כשההליך כולו מתבצע במפעל, נחסכים מהלקוחות הרעש, הפסולת והלכלוך שהם חלק בלתי נפרד מכל פרויקט בבנייה רגילה".

 

בית משפחת יניב במושב דבורה. פס ייצור אחד ועלויות ידועות מראש  בית משפחת יניב במושב דבורה. פס ייצור אחד ועלויות ידועות מראש יח"צ א.ב.ד.

 

לנוכח היותם של רעשי אדמה על סדר היום הציבורי (רק בקיץ, כזכור, אירעו עשרות רעידות באזור הכינרת), בן דוד מדגיש כי "חשוב מאוד לנפץ מיתוס שגוי ומוטעה, כאילו בתים שנבנו בהתאם לשיטת הבנייה המתקדמת הם לא יציבים ומועדים לפורענות. בפועל, מדובר בהיפך הגמור. אלה בתים עמידים, בטוחים וחזקים, העומדים בתקנים המחמירים ביותר".

 

בהקשר המקומי, דבריו של בן דוד מתבטאים, בין היתר, בהצעתה של א.ב.ד. לבנות ללקוחותיה מרחבים מוגנים בבתים, "המתלבש בצורה אידיאלית על המבנה הקיים", כלשון אתר החברה.

 

בדומה למגמת ההתרחבות של הבנייה המתקדמת מעבר לים, בן דוד סבור כי גם בארץ, היא תמשיך לתקוע יתד ולהתפתח, תוך שינוי דפוסי החשיבה בקרב הצרכנים. "מדובר בשיטת בנייה שלא עומדת במקום, וכל העת מתקדמת ומשתכללת. אנשים מפנימים שזה הדבר הבא, זה העתיד - ועל כן אנו רואים כי קיימת עלייה של ממש במודעות הציבורית לבנייה מתקדמת בישראל.

 

"כדי לרכוש בית לא חייבים להשתעבד למשכנתאות ולתשלומים של עשרות שנים – אפשר גם אחרת, וכאן אנחנו נכנסים לתמונה. השורה התחתונה היא שמי שמחפש דיור ברמה גבוהה במינימום תהליך והוצאה, ובמקסימום נוחות ותוצאה - מקבל פה את המענה האופטימלי".

שיטה בנייה מתקדמת – לבית יוקרתי ומפנק. בית שבנתה א.ב.ד. בסביון שיטה בנייה מתקדמת – לבית יוקרתי ומפנק. בית שבנתה א.ב.ד. בסביון יח"צ א.ב.ד.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן