$
פרויקטים

"ארל הציג חדשנות פורצת דרך לעולם הרפואי ופיתח מוצרים המצילים חיי אדם"

דברי ירון יצהרי, מנכ"ל חברת Medtronic ישראל על מייסדה המיתולוגי של החברה, ארל באקן שהלך לעולמו השבוע בגיל 94, "ארל היה אדם מעורר השראה – בזכות היצירתיות שלו מה שבעבר נראה דמיוני הפך היום למציאות"

בשיתוף מדטרוניק 14:4831.10.18
אחד מחלוצי התחום הטכנולוגי-רפואי, ארל א. באקן, הלך השבוע לעולמו בגיל 94. באקן שייסד בשנת 1949 את חברת מדטרוניק (Medtronic) ייזכר כמי שהמציא את קוצב הלב הראשון שהציל עד היום מיליוני אנשים ברחבי העולם.בתחילת דרכו עבד באקן כטכנאי אלקטרוניקה במספר בתי חולים מקומיים במינסוטה ארה"ב, בשנת 1957, בעקבות הפסקת חשמל נרחבת, התבקש על ידי אחד המנתחים שעבדו עמו, ליצור קוצב לב המופעל באמצעות סוללות. חודשיים לאחר מכן הוצג, לראשונה בעולם, קוצב לב נישא, ובשלב מאוחר יותר פותח גם קוצב הלב המושתל, המציל ומשפר חיים רבים ברחבי הגלובוס.

 

 

"בזכות הפיתוח הראשון שלו - התחום הרפואי נראה היום אחרת. בעבר קוצב לב היה בגודל של שולחן ולאחר מכן בגודל של טלפון. ולאחר מכן עבר מהפכה נוספת והוקטן עוד יותר – היום קוצב מודרני מיוצר בגודל של קפסולה והנו היחיד בעולם המושתל בשיטה צנתורית. בנוסף, הקוצב בעל תכונות שידור ייחודיות המאפשרות לנטר את המטופל במשך יממה שלמה. ההתפתחות הזו מצילה מיליוני חיי אדם והכול הודות לארל והעבודה החלוצית שלו", מסביר ירון יצהרי, מנכ"ל מדטרוניק ישראל (Medtronic) בריאיון ומדגיש, "החזון של ארל והרצון שלו להפוך את העולם למקום טוב יותר מעורר השראה ומורגש גם היום במסדרונות החברה. למעשה, אנו זוכים להמשיך את העבודה שארל התחיל לפני כ-70 שנה - ומחויבים גם כיום לחלוטין לעקרונות שהוא התווה".

 

מייסד מדטרוניק ארל באקן מייסד מדטרוניק ארל באקן צילום: מדטרוניק

 

 

באקן נולד במינסוטה, והחל לעסוק בתחום הטכנולוגיה והיזמות בגיל צעיר מאוד. בשלב מאוחר יותר בחייו, תיעל את החשיבה היזמית שלו לטובת הקמת חברת מדטרוניק, שהתחילה כחברה משפחתית בתוך מוסך קטן, והיום נחשבת לחברת המכשור הרפואי הגדולה בעולם.

 

ארל עצמו זיהה את החדשנות והיצירתיות במדינת ישראל עוד בשנת 1970, שנה בה הוקמה חברת מדטרוניק ישראל. החברה פועלת בארץ מעל ל-40 שנה וכיום אתריה השונים פרושים במספר ערים. החברה מונה מעל ל-1000 עובדים בישראל המועסקים במגוון תחומים ופעילויות אשר משפיעות על מיליוני מטופלים מידי שנה בישראל ובעולם.

 

"לא התחלנו כדי להפוך לחברת המכשור הרפואי הגדולה בעולם", אמר פעם באקן. "פשוט רצינו לעשות שינוי חיובי ומתמשך בחייהם של המטופלים", אמר באקן שבמשך שנים רבות, גם לאחר פרישתו, המשיך להיות פעיל בחברה. בשנת 1960 ניסח חזון שמיושם גם היום: "אנחנו פועלים על מנת לתרום לרווחת האדם על ידי יישום הנדסה ביו-רפואית באמצעות מחקר, עיצוב, ייצור ומכירה של מכשירים רפואיים המקלים על הכאב, משפרים את הבריאות ומאריכים חיי אדם".

 

 

ואכן כך, החברה שייסד לפני עשרות שנים מעסיקה 86 אלף עובדים ברחבי העולם ושווי השוק שלה נאמד ביותר מ-129 מיליארד דולר. ארל עמד בראש החברה במשך 40 שנים ופרש בשנת 1989. בתחילת 2015 רכשה חברת מדטרוניק את חברת קובידיאן (Covidien) בהיקף של 43 מיליארד דולר. לתהליך הרכישה היו גם השלכות על ישראל. מי שמשמש כמנכ״ל מדטרוניק ישראל בהצלחה רבה, ירון יצהרי, נדרש לבצע תהליך מורכב של איחוד הפעילויות המסחריות בין שתי החברות בישראל. הוא מספר: ״תהליך המיזוג היה מורכב ומאתגר וכלל, בין היתר, איחוד התרבות העסקית של שתי החברות, שימור המשאב האנושי, איחוד תפעולי ואימוץ מודלים חדשניים מול הלקוחות".

מדטרוניק ממשיכה לגדול גם היום, לאחרונה רכשה את חברת הרובוטיקה הישראלית מזור ב-1.6 מיליארד דולר. "מדטרוניק", אומר יצהרי לסיום, "רואה בישראל מקום מדהים, מאמצת את החשיבה הישראלית, את החדשנות וגם את החוצפה. אנו נמשיך לראות השקעות נוספות של מדטרוניק בישראל גם בשנים הבאות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x