מילון כלכליסט
עו"ד דני אורדן
עו"ד דני אורדן 
 

עורך דין מיסים דני אורדן מסביר על הקשר שבין עבירות מס להלבנת הון, וקבלת ייצוג מקצועי מתאים

עבירות מס לא רק שלא חלפו מהאופנה, אלא שהן קשורות קשר בל יינתק לעבירות הלבנת הון

בשיתוף עשהאל דרייר 07.10.18

לפני כשנה וחצי, בחודש מרץ 2016, שונה "חוק איסור הלבנת הון" באופן שהוסיף את עבירות המס כ"עבירות מקור", ומשכך, כל עבירת מס מעל לסכום מסוים הופכת לעבירת "הלבנת הון" אשר אחת הפעולות המיידיות של המדינה כנגדה היא תפיסות וחילוטים של כל רכושו וכספו של ה"עבריין", אשר מקורם בין השאר בביצוע העבירה או ששימשו לביצוע העבירה.בשל זיקה חקיקתית זו, קיים קשר הדוק בין הגופים המשטרתיים לבין יחידות החקירה ברשות המיסים, ולפיכך, עבירות המנויות ב"חוק העונשין" כדוגמת מתן שוחד, וקבלת דבר במרמה וכן עבירות עפ"י "חוק איסור הלבנת הון" כדוגמת הלבנת הון הקבועה בס' 3 (א) לחוק (לרבות עבירות מס כאמור), נחקרות בשנים האחרונות כדבר שגרתי על ידי יאל"כ (יחידה ארצית לחקירות כלכליות) בלהב 433 בשילוב חוקרים בכירים של רשות המסים.

 

לחקירת להב 433 בצוותא חדא עם רשות המיסים השפעה דרמטית על חייו ועתידו הכלכלי של כל חשוד אשר מדרך הטבע נחקר באזהרה בעת מעצרו. בימים של זרימת מידע חופשי בין הרשויות, עצם קיום "חקירה באזהרה" גורר רישום פלילי בתיק הנחקר במשטרת ישראל, ורישום זה מהווה גורם העלול לפגוע אנושות במטה לחמו, שכן ודרך משל, הוא לא יוכל לגשת למכרזים כלשהם עד לסיום ההליך המשפטי בעניינו, הליך העלול לעיתים להימשך שנים רבות.

 

במשרד עו"ד (רו"ח וכלכלן) דני אורדן ממליצים לקבל ייעוץ מקצועי בהול החל מהרגע בו עולה זיק של חשש כי הנכם עלולים להיחשד בעבירות מס ו/או בעבירה כלכלית אחרת ו/או בהלבנת הון וכיוב', וודאי במקרים של קיום חקירה על ידי רשויות המס ו/או מעצר חלילה. לצורך כך מפעיל עורך דין (רו"ח וכלכלן) אורדן את שירותי מומחיותו רבת השנים במיסוי, לרבות ובעיקר בייצוג חשודים ונאשמים, קיום שימועים מול הפרקליטות, "מלחמה" בבתי המשפט לשחרור נכסי חשודים שנתפסו, לעיתים ללא סיבה של ממש, כאשר הוא מתמחה בין היתר גם בדיני בנקאות ופשיטות רגל.

 

למרבה הצער, בשל העובדה שהעלמות הכנסה, עבירות הלבנת הון, מתן וקבלת שוחד וכיוב' הפכו ל"מכת מדינה", חל גידול עצום במספר המקרים הנחקרים, וכשהמספר עולה קורה לעיתים, כמפורט במקרה שלפנינו, כי רק לאחר כשנה ויותר, לעיתים עוד לפני תחילת ההליך המשפטי, מתחוור כי החשד אינו מבוסס, כי לא היתה סיבה של ממש לעצור ולחקור את האדם, וכי רק בשל ההליך החקירתי המיותר, שמו הטוב של האזרח, המוניטין שצבר, ועסקיו, קורסים ללא כל יכולת להשתקם.

 

משרד עו"ד ורואי חשבון אורדן
משרד עו"ד ורואי חשבון אורדן צילום: תום כתום

 

מעשה שהיה כך היה (לקרוא ולא להאמין):

מעשה בישראל ישראלי (שם בדוי), מהנדס בניין שהעסיק 20 מהנדסים בחברת הנדסה מצליחה בבעלותו אשר ניהלה פרוייקטים מורכבים וגדולים במשק, חלקם עבור חברת "נתיבי ישראל" שהיא חברה ממשלתית אשר עיסוקה העיקרי הוא סלילת כבישים ובנית תשתיות ברחבי הארץ. במהלך 2016, באופן דרמטי ומיוחצן תקשורתית אשר כלל מעצרים של מהנדסים רבים, מנכ"לים ואף חבר כנסת לשעבר, "התפוצצה" לה בוקר בהיר "פרשיית נתיבי ישראל" אשר נחקרה ע"י חוקרי להב 433 יחד עם חוקרי רשות המיסים. מר ישראל ישראלי היה בין העצורים והואשם באישומים חמורים   של הלבנת הון, מתן שוחד, קבלת דבר במרמה וביצוע עבירות מס.

 

חלק מהעדים בפרשה שיקרו בעדויותיהם והפלילו את מר ישראלי בעבירות המיוחסות לו. יחד עם החקירה ומעצר הבית, נתפסו ועוקלו רכוש רב וכספים בהיקף של 10 מיליון ₪ ע"י להב 433, אשר אף המליצה לפרקליטות להגיש כנגד מר ישראלי כתב אישום חמור בעבירות הנטענות האמורות. מר ישראלי מצא עצמו בוקר בהיר ללא כל כסף בחשבונותיו, ללא כרטיסי אשראי פעילים, כשעיקול מוטל על ביתו ועל הכספים המגיעים לו מלקוחותיו, והוא היה מנוע מלקבל עבודות חדשות בהיקף ניכר והולם דרך מכרזים ממשלתיים. לא למיותר להוסיף כי במצב שכזה, הבנקים "שכחו לפתע" כי ישראלי הינו "לקוח מועדף", ואף הם "הצטרפו לחגיגה", וסירבו להעניק לו אשראים זמניים, עד כדי שלא ניתן היה לשלם את הוצאות העסק ומר ישראל ישראלי וחברותיו עמדו בפני קריסה.

 

אין ספק כי הדבר החשוב ביותר עבור אדם הנקלע למצוקה מעין זו הוא קבלת שירותים משפטיים מיטביים, רצוי מעו"ד שהוא רו"ח המסוגל להזים חשבונאית את טענות המאשימה (מדינת ישראל).

 

עו"ד (רו"ח וכלכלן) דני אורדן הצליח בתוך ימים לשחרר בביהמ"ש כספים בסדרי גודל של כ-1.5 מיליון ₪ לצורך פעילות שוטפת של מר ישראלי, מספר חודשים מועט לאחר מכן אף הצליח לשחרר כמה מאות אלפי ₪ נוספים, ואח"כ אף להוכיח למחלקת השימועים בפרקליטות כי מסקנות להב 433 אשר המליצה כאמור להעמיד את מר ישראלי לדין היו שגויות, כי הן התבססו על עדים ששיקרו והטעו, כי התיזה של להב 433 "לא מחזיקה מים" מבחינה חשבונאית, וכי לא בוצעה כל עבירה ע"י מר ישראלי. בסופו של דבר הגיעה גם הפרקליטות למסקנה כי אין מקום להגשת כתב אישום. יודגש כי רק מרחק קטן וככל הנראה גם בחירה באיש המקצוע הנכון, הם שהפרידו בין מר ישראל ישראלי לבין הרשעה בעבירות החמורות הללו אשר עונשן מאסר בפועל וקנסות אדירים.

 

מעל לשלושה עשורים נחשב עו"ד ורו"ח דני אורדן (לשעבר גם ברשות המיסים, ומזה שנים מנהל פרקטיקה משולבת של עריכת דין וראיית חשבון) כמי שפועל ללא לאות למען חשודים, נישומים, נאשמים בעבירות מס, עבירות כלכליות, הלבנת הון וצווארון לבן, והוא מלווה אותם בניסיונו העשיר תוך גילוי אמפטיה רבה בתהליך הנוקשה והמלחיץ הזה.

 

הלבנת הון: הסיוט הגדול של רשות המיסים (ולאחרונה גם של הנישומים)

הגם שהמדינה מעוניינת ללכוד את ה"כרישים" הגדולים ועל אף שחוקרי המס מבצעים עבודת שטח מצויינת, יש צורך בראיות של ממש על מנת להכניס מאחורי סורג ובריח מלביני הון מתוחכמים ומקצועיים המבצעים בין השאר סחר בנשק ו/או סמים, גובים ריביות נשך ודמי חסות ומזייפים נתונים רלוונטיים. השיטות המתוחכמות שבהן הם משתמשים מטשטשות את היכולת לחשוף אותם ולהעמידם לדין ועל כן הקופה הציבורית עדיין צמאה לכספי המיסים מהם הם מתחמקים.

 

מדינת ישראל, אשר בעבר נחלצה בשן ועין מה"רשימה השחורה" – אותן מדינות מקלט אליהן נמלטו עברייני מסים בינלאומיים, רואה בהלבנת ההון כאיום ממשי על המוניטין שלה ומנסה כל העת להגביל את התופעה באמצעים נוקשים. כתוצאה מכך, אין שום אפשרות להתמודד משפטית וחשבונאית באופן עצמאי מול הרשות ויש צורך בייצוג מתאים של עו"ד (שהוא גם רו"ח) החל מהרגע הראשון.

 

בכל הנוגע לדיני רשלנות רפואית יש לפנות אל עו"ד דוד פייל ושות'

 

עו"ד דני אורדן ונמרוד
עו"ד דני אורדן ונמרוד צילום: תום כתום

 

חשיבות קבלת ייצוג, ליווי וייעוץ משפטי מקיף:

גם אנשים נורמטיביים לחלוטין נתקלים לא פעם במצב שבו הם חשופים לחקירות, בירורים ואף הליכים משפטיים המופעלים כלפיהם מצד רשות המיסים. סביר להניח שהרשות תמשיך להפעיל מערך נוקשה וחסר פשרות עד שתצליח סוף סוף למגר שלל תופעות קשות הקשורות לעבריינות מס. אם זומנתם לחקירה ואתם זקוקים להנחיה או ייעוץ מקדים, אם קיבלתם כתב אישום ואתם זקוקים לייצוג או אם יש לכם בעיה כלשהי מול הרשות, חשוב שלא להתנהל לבד! השתדלו לבחור בגורם המקצועי הבכיר והמנוסה ביותר בתחום שילווה אתכם כבר מהשלב הראשוני ויעזור לכם לצלוח את המשוכה תוך כדי מזעור נזקים ככל שאפשר לטובתכם ולטובת העסק שלכם.

 

דני אורדן וצוות עורכי הדין ורואי החשבון המקצועיים ממשרדו כבר ראו הכל. החל מעוסקים תמימים אשר נחשדו על לא עוול בכפם, ועד לבעלי חברות גדולות אשר נחקרו, לעיתים שלא בצדק, כעבריינים "כבדים", כשהמטרה היא ייצוג מיטבי של הלקוח מול המערכת המאיימת, תוך הצגת והבאת טיעוני הלקוח ועמדתו באופן שיביא להוכחת חפותו.

 

דין פרוטה כדין מאה והליך ה"גילוי מרצון":

רשות המיסים לא מבדילה בין נאשמים כאשר עוברים על חוקיה. רק בזכות מאמצי חקירות ואימוץ דפוסי פעולה קטנים אך יעילים, מצליחה הרשות לסגור מידי שנה פער של קרוב ל-3 מיליארד שקלים. למרבה הצער, רוב רובו מגיע מבעלי עסקים קטנים שנתפסים ונדרשים גם להסדיר את חובם הפתוח לרשות וגם לשלם קנס מנהלי.

 

כדי לחשוף בכל זאת גם את ה"גדולים", מעודדת הרשות את ההליך המכונה "גילוי מרצון" בו אנשים יכולים להצהיר באופן גלוי על ההון והנכסים שלא דווחו קודם לכן מבלי להיות מואשמים בהעלמת מס. בדרך זו מצליחה מפעם לפעם הרשות להשיב עוד כמה מיליארדי שקלים אל קופתה. למרות שהיא לכאורה מצהירה על אי הפעלת כל סנקציה על אנשים המבצעים גילוי מרצון, יש הכרח לקבל ליווי משפטי מקצועי וצמוד כדי שהמסרים יועברו כשורה דרך אחד משלושה מסלולים אפשריים של "גילוי מרצון" ולא יסכנו את אותו אדם.

 

בשל קיום קשר הדוק ובל יינתק בין תחום החשבונאות, הדיווח והפיננסים לבין התחום המשפטי, חקירתי ופלילי, משלב משרד אורדן בין השניים לאורך שנים רבות ובהצלחה יתרה, כאשר לרשותו רו"ח, כלכלנים ומשפטנים המסוגלים להעניק ייעוץ מקצועי בהבנה ובמקצועיות הגבוהים ביותר. באמצעות השילוב המיוחד הזה, מצליח המשרד לא רק להביא להישגים מרשימים ללקוחותיו, אלא גם להעניק להם סל שירותים רחב ומוצלח בהרבה המורכב מייעוץ בענייני מיסים, ניהול תיקי מיסוי בבתי המשפט (אזרחי ופלילי), תיקי צווארון לבן, עבירות כלכליות, ניהול משא ומתן כלכלי, דיני בנקאות, קבלת הפטרים ועוד.

 

לאתר של משרד עורכי דין ורואי חשבון אורדן >>

 

 
זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות