שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן בינלאומי

בדרכה מטה, לונדון מושכת את הנדל"ן הבריטי כולו

מחירי הדירות בבירה הבריטית ירדו בשיעור השנתי המהיר ביותר מאז המשבר הכלכלי, בעוד מחירי השכירות בה נפלו בשיעור החד ביותר זה שמונה שנים

דב כהן 10:0124.08.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

עליית מחירי הדירות בבריטניה הואטה ביוני לרמתה הנמוכה ביותר זה חמש שנים. לדברי מקורות רשמיים בממלכה, את מגמת הירידות הובילה לונדון.

 

מחיר בית ממוצע בבריטניה עלה ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני ב-3% - שיעור העלייה השנתית הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2013, לפי המשרד הלאומי לסטטיסטיקה. ביוני האחרון היה מחירו הממוצע של בית בבריטניה 228 אלף פאונד – כ-6,000 פאונד יותר מאשר ביוני 2017 וכ-1,000 פאונד יותר מאשר במאי.

האטת השוק ניכרת בצורה הבולטת ביותר בלונדון. מחירי הדירות בבירה ירדו בקצב השנתי המהיר ביותר מאז התהומות שאליהם צללו במשבר הכלכלי בסוף העשור הקודם, בעוד מחירי השכירות בעיר נפלו בשיעור החד ביותר זה שמונה שנים.

 

לונדון. בניגוד לשאר אזורי המדינה, מחירי השכירות בעיר ירדו    לונדון. בניגוד לשאר אזורי המדינה, מחירי השכירות בעיר ירדו צילום: Walkerssk/Pixabay

 

במשרד הסטטיסטיקה ציינו עוד כי השווקים בדרום המדינה ובמזרחה מובילים את מגמת ההאטה הארצית. לונדון רשמה את הנתונים החלשים ביותר, כשהמחירים בה ירדו ב-0.7% בסיכום 12 החודשים שהסתיימו ביוני. זהו החודש החמישי בשנה זו שבו מחירי הדירות בבירה הבריטית רשמו ירידות.

 

שיעור הצמיחה השנתי בבריטניה כולה האט בשיעור קבוע מאז קיץ 2016, ונותר מתחת ל-5% במהלך 2017 ו-2018, למעט באוקטובר 2017. הצמיחה השנתית השנייה בנמיכותה היתה בצפון מזרח המדינה, שם המחירים ירדו ב-0.6% ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני.

 

במקומות אחרים במדינה, המחירים עדיין עולים בחדות, ומובלים על ידי אזורי פנים המדינה (Midlands), שם המחירים עלו ב-5.8%, וכן באזורים המזרחיים יותר, שבהם המחירים עלו בשיעור שנתי של 4.1%.

 

בתים דו-משפחתיים הראו את עליית המחירים הגדולה ביותר, של 4.4% בשנה שהסתיימה ביוני, ל-216 אלף פאונד. מחירן הממוצע של דירות דופלקס עלה ב-0.5% ל-204 אלף פאונד – שיעור הצמיחה השנתית הנמוך ביותר מכל סוגי הבתים. הדבר הושפע בעיקר מהמתרחש בלונדון, שם התבצעו רבע מכלל עסקות המכר של דירות בנות שתי קומות.

 

בשוק של היום צריך לבלוט

 

משרד הסטטיסטיקה פירסם גם נתונים על השכירות במדינה. עלות השכירות הפרטית בבריטניה עלתה ב-0.9% בשנה שהסתיימה ביולי - ירידה קלה מאוד בהשוואה ל-12 החודשים שהסתיימו ביוני.

 

באנגליה לבדה, מחירי השכירות הפרטית עלו ב-0.9%, בוויילס הם רשמו עלייה של 1% ובסקוטלנד הם עלו ב-0.5%. לעומת זאת, מחירי השכירות בלונדון ירדו ב-0.3%, ובכך סימנו את שיעור הצמיחה השנתי השלילי ביותר מאז ספטמבר 2010.

 

ג'רמי ליף, סוכן נדל"ן לונדוני ובעברו יו"ר Rics residential, אמר כי "עליית מחירי הבתים מחוץ ללונדון נתמכת על ידי המחסור המתמשך בהיצע, בעוד שהבירה והמחוזות בדרום-מזרח המדינה לא יכולים עוד להסתתר מאחורי התירוץ הזה. התמשכות ירידות המחירים משקפת הבנה חדשה של השחקנים בשוק: אם אתה רוצה למכור את הנכס שלך, הוא צריך לבלוט – והמחיר הוא הדרך המתבקשת לגרום לכך".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

הכתבה תורגמה מאתר www.theguardian.com 

פאנל רמת גן
"תמ"א 38 היא לא פתרון לרמת גן - גם לא עם היטלי השבחה"
פאנל יבנה
צבי גוב ארי ועו"ד יהודית דוידוביץ' מסכימים: גדילתה של יבנה טמונה בהתחדשות