$
טכנולוגיה וחדשנות

חדשנות ברפואת חירום: הטכנולוגיה החכמה שמצילה חיים

יחידת טיפול נמרץ ניידת ומוניטור אלחוטי מאיישים את ארגז הכלים המתקדם של הצוותים בשטח. אייל גרינבאום, מנכ"ל ש.א.ג שירותי רפואה: "היום המכשור הרפואי קומפקטי ומתוחכם יותר"

שירלי שני 09:4907.06.18

בשיתוף קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה

 

פינוי פצועים מזירת מלחמה או פיגוע הם חלק ממציאות החיים בישראל. לצוותי הרפואה המיומנים המוזנקים באירועים שכאלו לשטח יש מספר דקות קריטיות לבצע את פעולות החירום. טכנולוגיות רפואיות חדשות ותרופות מתקדמות הפכו בהדרגה לחלק מארגז הכלים של צוותי החירום והן מסייעות להעלות באופן ניכר את שיעורי ההצלחה בהצלת חיים.

 

"בשנים האחרונות תחום רפואת החירום בשטח (Pre Hospital Trauma life Support) הולך ומתפתח, הטכנולוגיות החדשניות משפרות את סיכויי השרידות של פצועים", מציין אייל גרינבאום, מנכ"ל ומייסד קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה. "היום המכשור הרפואי לטיפול בזירה קומפקטי יותר, מתוחכם יותר ומצויד באפשרויות בלתי מוגבלות לשמירת הנתונים הרפואיים והעברתם און ליין".

אייל גרינבאום, מנכ"ל ומייסד קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה אייל גרינבאום, מנכ"ל ומייסד קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה צילום: קבוצת ש.א.ג שירותי רפואה בע"מ

 

קבוצת ש.א.ג עומדת מאחורי ייבוא של מגוון פיתוחים טכנולוגים רפואיים חדשים המיושמים בהצלחה בצבא, במשטרה ובגופים ממשלתיים. "טכנולוגיה חדשנית שהבאנו לארץ באחרונה ומשמשת לטיפול לפני ההגעה לבית החולים, היא מכשיר מוניטור אלחוטי WVSM של חברת ATHENA GTX", מרחיב גרינבאום, "מדובר במוניטור המאפשר לבצע ניטור מדדים כגון דופק, קצב הנשימה ולחץ הדם, לפצועים בכל שטח ובכל מרחק מבית החולים. רק במוניטור שכזה קיימת אפשרות לחבר עד 20 פצועים, למכשיר אחד קטן ולבצע ניטור בו זמנית לכולם – ועל כן המכשיר מתאים ביותר לטיפול גם באירועים רבי נפגעים. בתרחיש שכזה, המוניטור הזעיר מחובר במהירות ובקלות לפצועים וכל הנתונים לגבי כל אחד ואחד מהם נשמרים וניתנים להורדה מיד עם ההגעה אל בית החולים".

 

יחידת טיפול נמרץ ניידת

"פריצת הדרך המשמעותית ביותר בתחום הטיפול מציל החיים בשטח היא יחידת טיפול נמרץ ניידת, שכבר סיפקנו לצבא ולעוד גופים נוספים", מפרט גרינבאום. מדובר במערכת MOVES SLC שפותחה בישראל וכיום מיוצרת בקנדה על ידי Thornhill Medical, ונחשבת למערכת הראשונה בעולם שאינה תלויה במקור חמצן. המערכת עצמה כוללת מכונת הנשמה, מחולל חמצן מובנה, סקשן לשאיבת נוזלים, מערכת ניטור למדדים חיוניים, תמיכה בחיבור למשאבות אינפוזיה או מכשיר החייאה מסוג דפיברילטור.

 

"זו למעשה יחידת טיפול נמרץ ניידת קומפקטית אשר יכולה להיכנס לכל כלי רכב או כלי תעופה וניתן לטפל באמצעותה בכל תנאי שטח או תנאי מזג אוויר", מפרט גרינבאום ומוסיף: "על מנת להיחשף לטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות ביותר אנחנו מבקרים בתערוכות החשובות בעולם, בודקים את הטכנולוגיות מקרוב ובסיכומו של דבר בוחרים רק את המתקדמות ביותר וכמובן את אלו שהוכחו בניסויים קליניים מבחינת יעילות ובטיחות. בבחירת הטכנולוגיות החדשות מייעץ לנו פרופ' פיני הלפרין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי על שם סוראסקי בתל אביב".

 

מובילים בתחום ההחייאה

גרינבאום שהיה חובש נהג במד"א וחובש בצה"ל, הקים לאחר שחרורו מהצבא חברה המתמקדת במתן הדרכות וקורסי עזרה ראשונה והחייאה. פעילות החברה התרחבה עם השנים והיא מנהלת מערך של הדרכה בישראל ובחו"ל, וכן מייצגת את החברות המובילות בעולם בתחום המכשור הרפואי לטיפול חירום, החייאה וטראומה.

 

"יש לנו שני הישגים גדולים בתחום רפואת החירום", מתגאה גרינבאום, "הראשון, הצלחנו להעלות את רמת ההדרכה הרפואית בארץ בכל הקשור בהחייאה וטראומה. ההישג השני טמון בהצלחתנו לתרום להעלאת המודעות לטיפול מציל חיים במקרה של דום לב באמצעות דפיברילטור – מכשיר החייאה נייד המאפשר לבצע החייאה בקלות עד להגעת ניידת טיפול נמרץ. אם עד שנת 2008 היו בישראל מעט מאוד מכשירי דפיברילטור, הרי שכיום פזורים במוסדות שונים ברחבי הארץ אלפי מכשירים".

 

באשר לעבודה מעבר לים, מספר גרינבאום: "כיום אנחנו עובדים עם מדינות רבות ובהן גיאורגיה, יוון, תאילנד ומדינות מאפריקה, מול מוסדות ממשלתיים, צבאות וגופים עסקיים – ומתאימים על פי הצורך מערכי השתלמויות והדרכה בהתאם לתקנים בינלאומיים בתחום ההדרכה הרפואית, כולל גם תו תקן של AHA) American Heart Association) ו־NAEMT. בנוסף אנחנו מספקים לאותם גופים טכנולוגיות רפואיות לטיפולי החייאה. אחד ההישגים המכוננים מבחינתי בעבודה מול צבאות זרים, היה כאשר זומנתי לפגישה עם גורמים בכירים בצבא של מדינה מתפתחת, במסגרתה התבשרתי שזכינו במכרז לאספקת ציוד החייאה מתקדם. מעבר לפן העסקי, ההרגשה היתה אדירה שאנחנו מביאים הבשורה של רפואת חירום מתקדמת למדינה נחשלת. לעסוק בהצלת חיים ובשיפור איכות חיים זו פריבילגיה אדירה".

 

יחידת טיפול נמרץ ניידת   יחידת טיפול נמרץ ניידת צילום: Thornhill Medical

 

אירוע משנה חיים

ההצלחה של החברה בניהולו של גרינבאום התרחשה במקביל למלחמה הפרטית שלו, מלחמה להצלת חייו. מגיל צעיר סבל גרינבאום מבעיה בתפקודי הכבד, עד שהגיע למצב של אי ספיקת כבד. "לפני 12 שנים נזקקתי להשתלת כבד. מאז הניתוח שהציל את חיי הצבתי לעצמי מטרה: להמשיך במציאת פתרונות להצלת חיים ולפעול לשיפור איכות חיי חולים", מספר גרינבאום, "בהמשך להחלטה זו הקמתי גם מרכז רפואי רב תחומי בשער בנימין, המציע שירותים רפואיים במגוון תחומי הרפואה. חברה נוספת שהקמתי היא גאיה מדיקל, המתמקדת בטכנולוגיות רפואיות לטיפול במחלות עור בכלל ופסוריאזיס בפרט, ומפעילה מרפאות הנמצאות בהסכמים עם קופות החולים. המרפאה מעניקה שורה של טיפולים למחלות עור, כגון טיפולים בפוטותרפיה עבור חולי פסוריאזיס, הניתנים במסגרת של סדרות טיפולים בהתאם למצבו של החולה וכחלופה רציפה ויעילה לטיפולים בים המלח המוגבלים לתקופה קצרה של פעם-פעמיים בשנה. בנוסף לחברות הללו אני שותף בחברה שפיתחה תוסף תזונה טבעי לטיפול בהפרעות קשב (ADHD)".

 

רפואה מרחוק

אתגר נוסף שלקחה קבוצת ש.א.ג על עצמה טמון בכניסה לתחום הטלרפואה, וגרינבאום מרחיב: "אם עד כה השקענו בעיקר בתחום של מכשור המאפשר רפואה מרחוק בטיפולי עזרה ראשונה, הרי שבאחרונה נכנסנו גם לתחום של טלרפואה, בארץ ובחו"ל. לרפואה מרחוק יתרונות גדולים – הן בשיפור איכות חייו של החולה שמקבל טיפול המבוצע על ידי ניטור מרחוק ולא במסגרת אשפוז ממושך, והן למערכת הבריאות החוסכת סכומי כסף משמעותיים בעלויות אשפוז. כמי שעבר בעצמו השתלת כבד שהיתה כרוכה באשפוז ממושך, אהיה מאושר אם לאחר ניתוחים מורכבים יוכלו המטופלים לעבור את תקופת השיקום גם מהבית".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הבריאות >>

x