פרויקטים

המשפחות הצעירות מתקרבות ללב

שני טרנדים אורבניים עולמיים נפגשים בחשמונאים בתל אביב: טרנד החזרה ללב הערים של משפחות צעירות, יחד עם עקרון ההליכות, המקדם חיים פעילים, ירוקים וקהילתיים

בשיתוף גינדי TLV 15:0022.04.18
חשבתם שהמשפחות הצעירות והמצליחות עוזבות את תל אביב? אז חשבתם... מסתבר שדווקא רבות מהן מעדיפות להישאר בעיר משום שכך הן יכולות ליהנות מכל העולמות מבלי להגדיל באופן משמעותי את ההוצאות המשפחתיות. איך זה עובד? ובכן, כאשר מחשבים את עלויות החזקתם של שני רכבים, את הזמן שמבלים על הכביש בפקקים בדרך לעבודה בתל אביב מגלים כי ה"חסכון" שמגלם מעבר לפריפריה לא ממש מוכיח את עצמו: אמנם ההוצאות על דיור זולות יותר, אבל הפער נסגר במהירות עם הוצאות התחבורה המתעצמות ויותר מכך – על הדרך אובד זמן יקר בפקקים. לשם ההשוואה, מי שמתגורר בהרצליה ומגיע לעבודה בלב תל אביב, צפוי לבלות על הכביש כ- 50 דקות בממוצע בבוקר ואחר הצהרים: אובדן של שעתיים יקרות שאפשר היה להקדיש אותן לבילוי ופנאי עם המשפחה או לפיתוח תחביבים.

 

תל אביב מגלמת יתרונות לכל המשפחה

ומה עוד מקבלים בתל אביב? ובכן, מערכת החינוך של המטרופולין הגדול במדינה ממשיכה לשמור על מעמדה בראש טבלאות החינוך בישראל בגנים, בבתי הספר היסודיים ובתיכונים. יתר על כן, גודל האוכלוסייה מאפשר להורים למצוא את המסגרת המתאימה ביותר לילדים שלהם ולפתח את החוזקות והבחירות שלהם באמצעות בתי ספר מתמחים.

 

לצד מערכת החינוך אי אפשר שלא לדבר על קרבת אפס למוקדי הבילוי, הפנאי והתרבות שיש לתל אביב להציע והכל במרחק הליכה.

 

אז לאחר שהבנו שהמשפחות הצעירות והמובילות בישראל בוחרות בתל אביב ככתובת שלהם לחיי משפחה, חשוב לזכור כי אותן משפחות נמצאות בחיפוש מתמיד אחר דירות בפרויקטים חדשים בלב העיר.

 

נכון להיום מלאי הדירות החדשות בעיר נמצא ברובו מחוץ ללב הפועם של העיר בשכונות הצפוניות שלה. מבחינת המשפחות המבקשות להישאר בעיר השכונות האלה נמצאות רחוק ממוקד העניינים ולכן אין להם יתרון בענייהן. יתר על כן, גם דירות יד שניה ברחובות הוותיקים של העיר אינן אופציה למשפחות אלה משום שאינן מגלמות יתרונות שיש לפרויקטים חדשים להציע, כמו סטנדרט בניה, פיתוח סביבתי, שירותים לדייר ועוד.

 

חוויה משפחתית ירוקה בלב העיר חוויה משפחתית ירוקה בלב העיר הדמיה: VIEWPOINT

 

עקרון ההליכות מתווה את בחירות המגורים של המשפחות הצעירות

אז מה מחפשות המשפחות הצעירות והמצליחות? אם נתרגם את רשימת הרצונות של משפחות אלה, אפשר לזהות עיקרון אורבני ההולך ומתחזק בשנים האחרונות בקנה מידה בינלאומי – עקרון ההליכות –walkability. עקרון זה גורס בפשטות, כי איכות חיים מודרנית היא היכולת ללכת לכל מקום ברגל, מבלי להזדקק לרכב. היתרונות המהותיים שמגלם עיקרון זה הם לא רק בריאותיים אלא גם סביבתיים וקהילתיים: באמצעות עיקרון ההליכות חוזרים האנשים והילדים לרחובות, הם מנצלים פחות אנרגיה על תחבורה ויוצרים קהילה אמיתית ובת קיימא.

 

על זאת, על מנת שעיקרון ההליכות יתגשם יש להקפיד על מספר יתרונות:

 

עירוב שימושים: סביבת המגורים צריכה לכלול לא רק בנייני מגורים אלא גם מוסדות חינוך, מרכזים מסחריים, קרבה למוקדי תעסוקה איכותיים ולא פחות חשוב – מרכזי פנאי כמו מועדוני כושר, קאנטרי קלאב וכולי

 

ריאות ירוקות: הסביבה העירונית חייבת לכלול גם ריאות ירוקות שמהוות את הבסיס לקיומה של קהילה דינמית וצומחת. כאן גינות המשחקים, הגינות העירוניות ופינות הישיבה באזורים עירוניים מהווים את אבני היסוד לקהילה ותורמות לאיכות החיים ולסביבה שמשרתת את בני כל הגילאים.

 

נגישות גבוהה לתחבורה ציבורית אמינה: אחד מתתי העקרונות החשובים של עיקרון ההליכות מדבר על מרחק של עד 300 מטרים מאמצעי תחבורה ציבורית נוחים ואמינים, המאפשרים להגיע ממקום למקום ללא שימוש ברכב.

 

קרבה למוקדי הבילוי והתרבות בעיר: גם כאן היכולת ללכת ברגל או לרכב באופניים לכל מוקדי העניין בעיר מקודשת, לא רק בשל השחרור מהרכב הפרטי וחיפוש החניה, אלא גם מההזדמנות לחוות את העיר ואת האנרגיה שלה כל הדרך לתיאטראות, למוזיאונים, למסעדות ולמועדוני ההופעות שלה.

 

עקרון ההליכות מיושם בהצלחה בתל אביב

כדי לראות איך עקרון ההליכות הופך למציאות בישראל, כדאי לקפוץ למתחם GINDI TLV, הנמצא על רחוב החשמונאים, בין רחוב קרליבך ובין שדרות מנחם בגין ומיישם באופן מעניין ויצירתי את העקרון.

 

המתחם ההולך ומושלם בימים אלה כולל 11 בנייני מגורים ומגדל יוקרתי, בתכנונה של אדריכלית העל רחל פללר ממשרד יסקי מור סיוון. המתחם מגשים הלכה למעשה את עקרון ההליכות ומסמן וי על כל אחד מהיתרונות שהוא מייצג:

ברגל לכל מקום, כל היום: מיקומו של המתחם מאפשר לדייריו להגיע לכל מקום בתל אביב תוך מספר דקות, מבלי להזיז את הרכב או לחפש חניה, באופניים או ברגל.

 

24 שעות של חיים במתחם: המתחם כולל לא רק את קניון TLV שהולך וצובר לו אוהדים בקרב תושבי תל אביב והסביבה, אלא גם קרית חינוך הכוללת גני ילדים ובית ספר שיאפשר לילדים הגדלים במתחם ליהנות מטיול עם אבא ואמא בדרך אל וממוסדות החינוך.

 

סביבה ירוקה ומגוננת: בלב המתחם יוקם פארק ירוק רחב ידיים ובו גינות משחק, פינות ישיבה מוצלות וחשוב מכל – מהווה את נקודת המפגש של הקהילה ההולכת ונוצרת.

 

מועדון כושר ובריכה במתחם: כולנו יודעים שהסוד לשגרת אימונים קבועה היא הקרבה המיידית לחדר הכושר או לבריכה. במתחם המגורים יוקם קאנטרי קלאב הכולל חדר כושר, מגרשי ספורט, סטודיו לאימון ובריכת שחיה

 

קרבה לכל מוקדי העניין בתל אביב: כל מוסדות התרבות נמצאים ברדיוס של עשר דקות הליכה מהמתחם, כמו גם כל הסצנה הקולינרית בעיר ובתי הקפה האהובים שלה.

 

נגישות מיידית לתחנת הרכבת העתידית של הקו האדום: נכון להיום מתוכננות שלוש תחנות על ציר מנחם בגין: בסמיכות לרכבת מרכז, מול קניון עזריאלי ובצומת הרחובות מנחם בגין קרליבך. תושבי המתחם יוכלו ליהנות לא רק מנסיעה נוחה ובטוחה ברכבת אלא גם מירידה משמעותית בעומס התחבורה על צירים אלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x