שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן בינלאומי

מחירי הדיור יורדים, רק לא בישראל

מדוע שבדיה, בריטניה ואיטליה רשמו ירידות מחירים דרמטיות במחירי הדירות והבתים?

דניאל דותן 09:5808.02.18

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 

על פי בנק המשכנתאות הגדול בשבדיה SBAB, מחירי הדיור בשטוקהולם ירדו ב־9% תוך שלושה חודשים (אוקטובר-דצמבר 2017), ואף צפויים להמשיך לרדת. לדברי מנכ"ל הבנק, קלאס דניאלסון, נכון לסוף דצמבר 2017, במידה והמגמה תימשך, מחירי הבתים בבירה השוודית צפויים לרדת בכ־15-10 אחוזים נוספים. הסיבה לירידת המחירים בשטוקהולם, לפי בנק ABAB, נובעת מכך ששוק המשכנתאות בעיר הגיע לשיאו בשל עלייה בהיצע והחמרת התנאים לקבלת משכנתא על ידי הממשלה, שבכך הודפת קונים פוטנציאליים.

 

 

שטוקהולם. צפויה ירידה נוספת של 15-10 אחוזים במחירי הדירות   שטוקהולם. צפויה ירידה נוספת של 15-10 אחוזים במחירי הדירות צילום: Ljusetitunneln/Pixabay

 

"נתוני המחירים המצטברים לשוודיה בכללותם אינם נראים כה דרמטיים, אבל יש דברים שקורים במרכז שטוקהולם ובערים כמו אופסלה (Uppsala) ואורברו (Urebro), שם יש היצע גדול במיוחד של דירות חדשות שנבנו", אמר מנכ"ל SBAB קלאס דניאלסון.

 

בשוודיה כולה מחירי הדיור ירדו ב־7.3% בשלושת החודשים האחרונים, כך על פי מדד השיכון בנאסד"ק (OMX Valueguard-KTH Housing Index). הרשות השבדית לפיקוח פיננסי טוענת כי נדרשים כללי משכנתא מחמירים ביותר כדי לבלום את החוב המשפחתי העולה, שלדבריה מהווה איום על היציבות הפיננסית.

 

ואילו מחירי הבתים בבריטניה נפלו באופן בלתי צפוי בחודש דצמבר 2017, הנפילה הראשונה במחירים מזה שישה חודשים. כך, על פי בנק הליפקס (Halifax). המחיר הממוצע לבית בבריטניה ירד ב־0.6% וקצב הצמיחה השנתית ירד ל־2.7% בדצמבר, זאת לעומת רמה של 3.9% בשלושת החודשים הקודמים. ירידת המחירים המשמעותית בלונדון בחודש דצמבר האחרון, לראשונה מזה שמונה שנים, היא זו שהשפיעה בעיקר על ירידת המחירים הכללית בבריטניה כולה.

 

לדברי ראסל גאלי, מנכ"ל בנק הליפקס, לונדון הפכה להיות האזור החלש ביותר במדינה מבחינת גובה מחירי הדיור, עם שיעור ירידה שנתי של 2.6%, לעומת השיא האחרון של 21% ברבעון הראשון של 2016. הסיבה לירידת המחירים בלונדון, לדברי טארנט פארסונס מחברת ריקס אקונומיסט (RICS Economist), היא כי למרות העלאת הריבית באחרונה, שיעורי המשכנתאות נוחים מאוד ולצדן פועלות תכניות ממשלתיות לעידוד רכישת בתים.

 

גם באיטליה מחירי הדיור ירדו בשנה החולפת. ירידת מחירי הדיור מבליטה את שוק הנדל"ן האיטלקי בתוך האיחוד האירופי, שכן המפלגה הדמוקרטית השולטת במדינה ככל הנראה פועלת במרץ לשיפור המצב הכלכלי לקראת הבחירות ב־4 במרץ. על פי הנתונים הלאומיים שפורסמו השבוע, נרשמה ירידה נוספת במחירי הבתים ברבעון השלישי של שנת 2017, ובמדינה שבה יותר מ־72% ממשקי הבית מחזיקים בית משלהם, בעלי הבתים חשים חוסר שביעות רצון כלכלית. על פי סקרי אירוברומטר (Eurobarometer), יותר מ־80% מהאיטלקים חושבים שהמצב הכלכלי רע.

 

איטליה היתה המדינה היחידה באיחוד האירופי שבה מחירי הבתים התכווצו ברבעון השני של שנת 2017, כך על פי הנתונים האחרונים של אירוסטט (Eurostat) – סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. לעומת זאת, כמעט שני שלישים ממדינות האיחוד האירופי דיווחו על צמיחה במחירי הבתים בשיעור של יותר מ־5%. בסך הכל, מחירי הבתים באיטליה במגמת ירידה עקבית כבר משנת 2007, ונכון לינואר 2018 המחירים נמוכים ב־23% ביחס לתקופה המקבילה לפני עשור.

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

פאנל ממשלה חדשה זירת הנדלן
בעיני המשתכן: האם הממשלה החדשה תלמד מטעויות קודמתה?
פאנל פתח תקווה
פתח תקוה על הכוונת: ראש העיר גרינברג, עו"ד אורית רימון ומנכ"ל חברת קנדיין