$
פרויקטים

עולים כיתה: הנהגים הישראלים משקיעים ברכבי פרימיום

ביצועים, פינוקים ושפע של סטייל – מכוניות יוקרה במחיר נגיש שכדאי להכיר

בשיתוף קרסו 09:5417.02.19
רכבי היוקרה מהווים סגמנט חשוב ומיוחד בעולם הרכב. רכבים אלו מייצגים את שיאה של טכנולוגיית הרכב ברמת הנוחות, הביצועים, הבטיחות והמראה במטרה לייצר עבור הלקוחות המיועדים חוויה אחרת של נהיגה. מכוניות המשתייכות לקטגוריה הנחשקת הזו אמורות לבלוט בכל פרמטר מעל המכוניות המשפחתיות הסטנדרטיות, ההופכות למתקדמות יותר ויותר בתחרות הקשה על ליבו של הצרכן.

 

פלח מכוניות היוקרה גדל באופן ניכר בשנים האחרונות ורכבי יוקרה, שמחירם במרבית המקרים כפול מזה של רכב משפחתי סטנדרטי, הופכים למראה נפוץ. הדרישה ההולכת וגוברת לרכבים שהם מעבר מתקבלת בחיבוק אצל היצרנים, שמצדם משחררים לשוק דגמי יוקרה בשלל תצורות. תמו להם הימים בהם רכבי יוקרה השתייכו לאיזו קטגוריה אקזוטית והיו מגיעים בתצורה ספורטיבית בעלת נוכחות יוצאת דופן. כיום ניתן למצוא תחת הקטגוריה כלים בכל תצורה: החל ברכבי קופה ספורטיביים וכלה בדגמי סדאן וג'יפים שנותנים פשוט הרבה יותר.

 

שוק מכוניות היוקרה בסימן התפתחות מרשימה

 

טווח המחירים של מכוניות יוקרה רחב מאוד ויכול לנוע מ - 200,000 שקלים ואף פחות ועד למיליונים בודדים. אותנו עניין להבין מה מחפשים אותם אנשים הנמצאים, איך נאמר זאת בעדינות, בקצה השפוי של הסקאלה. שפיות היא דבר יחסי, כידוע, ולכן בחרנו להתמקד במספר דגמי יוקרה מוכרים בגרסתם המשודרגת, טיפונת מעל רף הכניסה לקטגוריה. מבט זריז מסביב מוכיח כי הקהל הישראלי מתחיל למצוא עניין הולך וגובר בפלח השוק הזה ולהשקיע ממיטב כספו על מנת לרכוש חווית נהיגה שונה מזו שרכב משפחתי יכול להציע. שוק הרכב המקומי מציע כלי רכב נהדרים במחירים האלו ולכן בחרנו לנו כמה וניסינו להבין מה חשוב באמת לאותם החבר'ה שבדיוק שוקלים להתחדש להם בצעצוע חדש.

 

אז אחרי שהחלטנו להתמקד במחיר הכניסה שצוין מעלה, העפנו מבט מסביב ויצאנו לבחור רכבים מתאימים ולבדוק מי מהם מהווה תמורה ראויה למחיר. בחרנו לבדוק רמת העניין על פי פרמטרים שחשובים לנהגים הבוחרים במכוניות מהסוג הזה ולהבין מהם השיקולים שלפיהם הם מקבלים החלטה שכזו.

 

בחירת הרכבים לא הייתה מורכבת במיוחד; בחרנו חמישה יצרנים מובילים ומוכרים המייצרים דגמי יוקרה מזה שנים ארוכות ונהנות ממותג חזק ויציב. הקפדנו שלא לגלוש מסף המחיר שציינו מעלה ויצרנו את הרשימה המכובדת הבאה:

 

 

כל שנותר כעת הוא לצאת ולהבין לליבו של הצרכן הישראלי ולהבין מהם הנושאים עליהם הוא נותן את הדעת טרם קבלת החלטה

 

חווית נהיגה - אוהבים מנועים חזקים ומתקדמים

 

חווית הנהיגה אמנם נקבעת על פי מכלול רחב של פרמטרים אך זה שעולה שוב ושוב בקרב קהלי היעד הוא זה העוסק במה שנמצא מתחת למכסה המנוע. האבולוציה שעברו מנועי הרכב בשנים האחרונות פוקדת גם את סגמנט מכוניות היוקרה וגם כאן אנו מגלים מנועים מודרניים בעלי נפח קטן יחסית, אך עם מספר הבדלים מעניינים בשורת ההספק.

 

כל המנועים שלפנינו הם בנפח 2.0 ליטר או מעט יותר והם מצוידים בטכנולוגיה של הגדשת טורבו, שמייצרת אצל כולן הספקים גבוהים. שלוש מהמכוניות נעזרות בטכנולוגיית בנזין-טורבו, המוכרת והמוכחת, והן משיגות שילוב של עוצמה רבה עם התנהגות כביש חדה ומהנה. בולטת ביניהן אינפיניטי עם 211 כ"ס, שמפגינה יכולת עילית גם בתחום חשוב נוסף. בעמודת הביצועים חשוב להסתכל גם על המומנט, כלומר, הכוח שהרכב מייצר ומספק לנהג ברגע שהוא חפץ בו. ה-Q50 של אינפיניטי בולטת לטובה עם תוצאה מרשימה המנפיקה ביצועים יפים גם בסל"ד נמוך יחסית, כוח זמין בשפע בכל שלב בנסיעה. השתיים האחרות, לקסוס וב.מ.וו, משיגות הספקים ומומנט גבוהים בטכנולוגיה ההיברידית. זו מייצרת צריכת דלק נמוכה ופחות זיהום ומאידך סובלת לעתים ממשקל גבוה ומתא מטען קטן משמעותית.

 

עוד נתון מעניין ששווה אזכור הוא ההנעה. כל הרכבים בהם בחרנו, פרט לאאודי, מצוידים בהנעה אחורית. כל מי שהתנסה אי פעם בנהיגה ברכב עם הנעה אחורית יודע כי מדובר בחוויית נהיגה שונה, במיוחד עם לוחצים קצת על הדוושה.

 

שימושיות תמיד משחקת תפקיד

 

רובם המכריע של הקונים הם גם בעלי משפחה ולכן הרכבים שנבחרו לבדיקה שלנו מסמנות יכולות ראויות בסעיף זה, מלבד הב.מ.וו. אמנם מדובר ברכבים שנותנים הרבה יותר בסעיפי הביצועים והתחושה אך בסוף היום, גם בבגאז' שלהם צריך להכניס ציוד לילדים.

נפח תא המטען, אם כן, מעניין כמעט את כולם, ומרבית הרכבים שבדקנו מתהדרים בנתונים דומים. את הרשימה מלמטה סוגרת ב.מ.וו עם נפח של 370 ליטר ובראש ניצבת אינפיניטי עם נתון מרשים של 500 ליטר. המרווח בין הסרנים, המשפיע על גודלו של תא הנוסעים, כמעט זהה בין חמשת הרכבים וגם פה מציגה אינפיניטי עליונות קלה עם נתון של 2,850 מ"מ בין הסרנים.

 

בשורה התחתונה, תאי הנוסעים כולם עשויים כהלכה והשהייה בהם נעימה מאוד. בנוגע לתחושה שכל אחד מהם משדר, הרחבנו בהמשך.

רכבי פרימיום רכבי פרימיום

 

חבילות אבזור מפנקות

 

הפינוק הוא הרי חלק בלתי נפרד מן העניין. הקונים הפוטנציאליים של רכבים שכאלו מצפים למצוא חבילות אבזור מושלמות ואיכותיות ובצדק. אבזור דוגמת חיישני גשם ותאורה, חיישני חנייה, מערכת סאונד איכותית וריפודים סופר איכותיים מהווים סוג של דרישת סף. גם בתחום הזה נרשמים הבדלים בין היצרניות. אינפיניטי זוכה לציון גבוה ומציגה ריפודי עור מושקעים למושבים מתכווננים חשמלית, מערכת מולטימדיה עם מסכים משולבים בגודל של 7 ו - 8 אינץ' ומצלמת רברס מקורית. בלקסוס מצאנו גג פנורמי. אמנם קטנות, אך כאלו העולות בסופו של עניין לא מעט כסף כשבאים לסגור את החשבון.

 

ניגשים לקופה

 

כאן מגיע הזמן לבדוק היטב את התמונה הכוללת ולהבין מה מקבלים אצל כל יצרן. הרי תסכימו שלא נעים להבין במעמד התשלום כי תוספת של מצלמת רברס, עניין טריוויאלי לכל הדעות, כרוך בתוספת תשלום של כמה אלפיות.

 

למרות שהקפדנו לבחור רכבים במחירים דומים, עדיין מתקיים לו הבדל משמעותי בין הרכב היקר לזול מבין החמישה. ה-ב.מ.וו מתומחרת גבוה מאוד ב- 295,000 שקלים בעוד לקסוס ואינפיניטי סוגרות את הרשימה מלמטה עם מחירים של 265,000 ו-269,000 שקלים בהתאמה. ה-אינפיניטי מרשימה מאוד בשורת האבזור והביצועים, עובדה ההופכת אותה לבחירה כלכלית ראויה מאוד.

 

Look & Feel - האלמנט האמוציונלי משחק תפקיד

 

לסיכום, יש להבין כי קנייה של אחד מהרכבים האלו מערבת המון טעם אישי. הרי לא מדובר כאן בבחירה של רכבים משפחתיים סטנדרטיים המספקים בסוף היום נתונים די דומים. העלייה ברמות המחיר מאפשרת לנו גישה לכלי רכב עם אמירה, כאלו שהושם בהם דגש על עיצוב וגימור ברמה שונה לגמרי. בסקר שערכנו חזרה על עצמה שוב ושוב המילה "חיבור". הקונים כולם מציינים כי אלמנט חשוב בבחירה הוא אכן חיבה שנוצרה בעיניהם מרכב ספציפי, כזה הנותן להם תחושה אמתית של יוקרה ואיכות. ברמה הזו משקיעים היצרנים מחשבה רבה בנראות, הן החיצונית והן זו שמשדר פנים הרכב. העיצוב אינו סטנדרטי ומשדר יוקרה בכל אחד מן הרכבים המשתייכים לסגמנט הזה ומבט קצר בכל אחד מהם אכן מאשר כי הם באמת משתייכים לרמה הבאה.

 

כל הרכבים אותם סקרנו משתייכים לחלוטין לפלח היוקרה ברמת המראה החיצוני. הרכבים הגרמנים ממשיכים להדגיש איכות ראויה עם המראה האופייני והשמרן יחסית, האלפא סקסית ולקסוס משדרת עידון מאופק. אינפיניטי מציגה חזית אגרסיבית מרשימה לצד אלגנטיות מאופקת ומהווה, לפחות לטעמנו, את הרכב היפה ביותר מבין החמישה. עניין של טעם...

x