$
אדריכלות

עיר תחתית: אזור נמל חיפה יהפוך למתחם גדול פי 10 מנמל תל אביב

המתחם החם בלב העיר התחתית של חיפה יקבל מתיחת פנים; בניין בן 100 בכניסה לנמל ישופץ ויחודש. כל הפרטים על חזון העירייה באזור בתנופה

דניאל דותן 10:0829.11.17
בשיתוף זירת הנדל"ן

 

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה באוגוסט אשתקד את תכנית חזית הים העירונית בחיפה, ארבע שנים לאחר שנהגתה לראשונה. התכנית זכתה לכינוי "ברצלונה הישראלית", מן הסתם בשל דמיונה למתרחש בבירה הקטלונית, כאשר רציפי הנמל הישן הסגורים מזה שנים ייפתחו ויצטרפו למתחם. כעת מנסים בעירייה ליצור חיבור בין העיר לחוף הים באזור שהיה סגור לציבור במשך שנים רבות.

 

ההסכם שנחתם בין שרי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) כולל את חידוש חזית הים העירונית ובנייה של שטחי מסחר, תיירות, מלונאות, פנאי, ומשרדי הייטק, לצד הקמת כ-1,000 יחידות דיור למגורים.

 

תכנית חזית הים העירונית. רציפי הנמל ייפתחו ויצטרפו למתחם תכנית חזית הים העירונית. רציפי הנמל ייפתחו ויצטרפו למתחם הדמיה: Ami Shinar- Amir Mann Architects & Planners

 

"תכנית חזית הים העירונית תהפוך את חיפה ל'ברצלונה הישראלית' – שם חזית העיר פתוחה לנמל. עיריית חיפה שמה דגש חזק על התיירות, וברגע שהנמל יפתח צפויים להגיע כארבעה מיליון תיירים לנמל בקרוזים", אומר אריאל וטרמן, מהנדס העיר חיפה. "עיריית חיפה מפתחת מזה עשור את תחום התיירות, כאשר קמפוס הנמל הכולל את השוק הטורקי, המסעדות, בתי הקפה והפאבים משמש כיום אזור הבילוי המרכזי של הצפון. השלב הבא על פי תכנית חזית הים העירונית הוא פתיחת רציפי הנמל שיצטרפו למתחם".

 

מה קורה שם היום, ברציפי הנמל?

"כיום, מסיבות בטיחותיות, אזור רציפי הנמל סגור ומשמש בעיקר מקום אחסון למכולות ומטענים. בהסכם חתמנו כי חלק מהשטח יוסב להיות חלק מהעיר. הכוונה היא להפוך את המחסנים הישנים למתחם עצום בגודלו, פי 10 מגודלו של נמל תל אביב, אשר יכלול מרכזי תיירות, מגורים, בילוי, מסחר, פנאי, נופש, בתי קפה על המים, בדומה לחזית הים בברצלונה. השטח ישמש ברובו (80%) לטיילות ושטחים פתוחים לנופש, ורוב השטח הבנוי ייהנה מפתיחה אל הים".

 

מהו לוח הזמנים של הבנייה?

"התוכנית קבעה שלושה שלבים. השלב הראשון החל בשנה שעברה והוא כולל הסבת האנגר 15, האנגר עצום בגודל של 10,000 מ"ר, למתחם פנאי ונופש. הוא יאפשר לציבור להיכנס לצורך שימוש בקו השייט חיפה-עכו. להערכתי, תוך כשנה ייפתחו בתי הקפה הראשונים על קו המים ותוך כשלוש שנים עבודתו תסתיים. שתי הפעימות הנוספות תהיינה בתוך שלוש שנים וחמש שנים".

 

תנופת ההתחדשות באזור נמל חיפה שמובילה הרשות המקומית סוחפת אחריה עניין בקרב יזמים ומשקיעים. יזמים שמבינים את המהלך שאליו העיר פונה, מתחילים בהשקעות מאסיביות באזור הנמל, כמו למשל הבנייה של משרדי WeWork ברחוב העצמאות הסמוך לשכונות המושבה הגרמנית, אשר בנייתם תושלם בקרוב. "מה שקרה בנמל תל אביב יקרה עכשיו בחיפה בגדול, בשטח של פי 10 משטחו של נמל תל אביב. הגענו להסכמה עם כל הגורמים הרלוונטיים – רמ"י, חנ"י (חברת נמלי ישראל) ונמל חיפה, למימוש תכנית חזית העם העירונית", מוסיף וטרמן. "תהיה פה סצנה שלמה של חברות הייטק. גם בתחום האקדמיה תהיה כאן פעילות מטעם אוניברסיטת חיפה, מכללת קרית אונו (במקום מכללת כרמל שנסגרה) ומכללת תלתן, עם אלפי סטודנטים. בסמוך אף צפוי להיפתח בית ספר לאחיות. כמו כן, יושלמו מעונות לסטודנטים בהיקפים גדולים מאוד שחלקם נבנו על ידי עיריית חיפה. גם בשכונות הסמוכות לנמל, כדוגמת שכונת ואדי סאלים, שהיתה עד לאחרונה שוממת, נצפה תהליך של חידוש ופעילות אינטנסיבית וכיום יש בשכונה חידוש של בתים ישנים ואפילו בית מלון".

 

הבניין הישן ברחוב העצמאות 41 הבניין הישן ברחוב העצמאות 41 צילום: באדיבות תלתן החזקות ופרויקטים

 

חידוש בניין היסטורי

הרשות המקומית מחדשת בימים אלה בניין היסטורי בן 100 שנה בכניסה למתחם נמל חיפה, שכאמור עובר שדרוג. הבניין הישן ברחוב העצמאות 41, הסמוך לשער פאלמר ובגבו של רחוב הנמל, עומד לשנות את מראהו ולהפוך לבניין מודרני וזאת מבלי שאופיו המוכר ייפגע. בפרויקט המכונה "יורדי הים", יעבור המבנה תהליך שימור קפדני של חיזוק וחידוש תשתיות. הבניין ההיסטורי, ששימש בעבר את הבנק הפולני הראשון, ישלב עירוב שימושים, כך שהקומה הראשונה תהיה קומת מסחר, מעליה קומת משרדים, ועוד ארבע וחצי קומות מגורים. בקומת הגג מוצעות שתי דירות של 4 חדרים בגודל 100 מ"ר עם 100 מ"ר מרפסת ו-123 מ"ר בהתאמה, לרבות מרפסות שמש. בסך הכל מוצעות בפרויקט 40 דירות, ובהן דירות סינגל (2 ו-3 חדרים). מבחינת רמות המחירים, דירת סטודיו למשל נמכרת החל ב-690 אלף שקלים.

 

בפרויקט עירוב שימושים נוסף ברחוב העצמאות 134, שנקרא המושבה על הים, הקומה הראשונה תהיה קומת מסחר ומעליה עוד שתי קומות של משרדים. בשבע קומות המגורים מעליהן ייבנו 24 יחידות דיור של שלושה חדרים בגודל 54-52 מ"ר הכוללות מרפסות שמש, ודירת מיני פנטהאוז אחת בגודל 90 מ"ר. הפרויקט נמכרות דירות החל ב-1.085 מיליון שקלים. שני הפרויקטים ברחוב העצמאות תוכננו בידי לוי לוסטיג אדריכלים.

 

הבניין ברחוב העצמאות 41 הבניין ברחוב העצמאות 41 צילום: באדיבות תלתן החזקות ופרויקטים

 

מול פרויקט המושבה על הים הזה ממוקם בניין ממגורות דגון ההיסטורי, ששימש בעבר טחנת קמח. בעירייה מוסרים כי כעת שוקלים להפכו למוזיאון. עוד באזור: בימים אלה מוקם בית מלון עם 250 חדרים, שייקרא על שם שכונת המושבה הגרמנית הסמוכה.

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן