$
פרויקטים

דה-מוין: העיר ששווה להכיר

מעטים האנשים שמכירים את דה-מוין בשמה ויודעים לומר כי היא עיר הבירה של מדינת איווה בארה"ב, אך בשנים האחרונות הפכה העיר לבירה אורבנית שוקקת, למרכז תעסוקתי מרשים וליעד אטרקטיבי להשקעות נדל"ן. הכירו את דה-מוין: העיר האמריקאית שעוד לא אמרה את המילה האחרונה

בשיתוף קרן הגשמה 15:5020.11.17
דה-מוין, עיר הבירה של איווה, לא נמצאת בראש רשימת הערים המתוירות בארה"ב ובטח לא בקרב התיירים הישראלים, אך לאנשי נדל"ן ולמשקיעים, כך מסתבר, יש לה לא מעט אטרקציות להציע. היא ממוקמת במיד-ווסט בארה"ב ומשמשת כאבן שואבת עבור צעירים שאפתנים, ובשנים האחרונות ניתן לראות צמיחה בענפים שונים וביניהם כלכלה, תרבות וטכנולוגיה.

 

כיצד הצליחה איווה, היושבת על חגורת התירס של ארצות הברית וידועה בשדותיה האין-סופיים, להקים בירה אורבנית שוקקת כל כך? מדוע קבעו אתרי הלוגיסטיקה וניהול המידע של פייסבוק ומיקרוסופט את מושבם דווקא בדה-מוין? כיצד הפכה עיר הבירה ליעד מבוקש עבור חברות ענק, ובכך הקדימה עשרות ערים מוכרות ממנה בכל הסטטיסטיקות הנחשקות? התשובות לשאלות הללו מצויות בין השורות, ונראה כי העיר נחושה להצדיק את האמון בה.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

 צילום: istock

 

עיר שאפתנית על אם הדרך

דה-מוין, המשובצת במרכז איווה, נהנית מנגישות אופטימלית ליעדים חשובים: היא הוקמה בסמיכות לכבישים בין-מדינתיים גדולים, 35 ו-80, ובקרבתה פועל שדה תעופה מתקדם ונוח. אוכלוסיית המטרופולין עומדת על כ-625 אלף איש, אך בזכות הפיתוח האזורי המהיר צפוי גידול משמעותי במספר התושבים, וכ-50 אלף איש אמורים להגיע עד סוף שנת 2020. מדובר באוכלוסייה צעירה, שההכנסה הממוצעת שלה גבוהה בכ-15% מממוצע ההכנסות בארה"ב, וזאת בשעה שהוצאות המחייה בעיר נמוכות בכ-14% מהממוצע.

 

בעידן שבו יוקר המחייה הוא שיקול מרכזי בבחירת אזור מגורים ובעיקר בקרב משפחות אמריקאיות צעירות, הפער שנוצר מטה את הכף לכיוון דה-מוין ומאפשר לתושבי העיר לנתב את רווחיהם לטובת שיפור איכות חייהם. אין זה פלא אפוא שהעיר ממוקמת ברשימת עשר הערים הטובות ביותר למחייה בארה"ב ואחת מעשר הערים שמומלץ להגר אליהן.

 

מכיוון שאנשים זקוקים להרבה יותר מאשר פרנסה, החליטה עיריית דה-מוין להתפתח גם בכיוונים המושכים אליה צרכני תרבות ובידור, וכיום היא נחשבת לשיאנית של פסטיבלים ואירועי אמנות ייחודיים. מדי שנה מתקיימים ברחובותיה הפקות ענק וירידים צבעוניים, המושכים למקום יוצרים מהשורה הראשונה.

 

גם מהבחינה הקולינרית מספקת העיר מגוון עשיר של אפשרויות. היא מציעה מטבחים שהפכו אותה לגולת הכותרת של מדינת איווה, וחובבי המזון מעידים כי היא אחת הערים האמריקאיות שטעים לבקר בהן.

 

בנוסף השקיעה עיריית דה-מוין סכומי עתק באצטדיונים ובמגרשי ספורט המיועדים לאוכלוסייה הצעירה, שיפרה את התשתיות, מתחה מדרכות עיליות בין הבניינים והורידה את מערכת החשמל אל מתחת לאדמה.

 

חשוב לציין כי העיר עצמה מעודדת בניית מבנים חדשים דוגמת אלו שהוזכרו, ויש לכך השלכות משמעותיות: יזמים הבוחרים להשקיע בדה-מוין, לבנות בה ולפתח אותה נהנים מתמריצים ומענקים כספיים, ההופכים את הבחירה בעיר למשתלמת אף יותר.

 

כלכלה במיטבה

שוק התעסוקה בדה-מוין נהנה בשנים האחרונות מפריחה חסרת תקדים. מעסיקים גדולים ובינוניים בעיר מספקים עבודה למאות אלפי תושבי המחוז, כאשר בראש הרשימה ניתן למצוא חברות המתמחות בפיננסים, לוגיסטיקה, ביטוח, נדל"ן, שירותי בריאות ורפואה, קמעונאות מזון וציוד לחקלאות.

 

מעבר להגדרתה כ'בירת הביטוח' של ארה"ב (ומקום שלישי בעולם כולו), העיתונות הכלכלית מצביעה בעקביות על דה-מוין כעיר המומלצת להשתקעות עבור אנשי עסקים ויזמים צעירים המבקשים לפתח לעצמם קריירה, בדגש על הסקטור הפרטי (אחוז המועסקים בשירות הציבורי עומד בדה-מוין על כ2% בלבד). בשעה שערים ומחוזות אחרים ברחבי ארה"ב מציגים נתוני תעסוקה קודרים למדי, דה-מוין מספקת אלפי מקומות עבודה חדשים מדי שנה.

 

השכלה גבוהה (מאד)

נקודה חשובה נוספת היא רמת ההשכלה בעיר. שיעור האנשים המשכילים המתגוררים בדה-מוין גבוה בצורה משמעותית מהשיעור שלהם בקרב האוכלוסייה הכללית, וזאת הודות לפרופיל התעסוקתי והאקדמי בעיר.

 

למעלה מעשרה (!) מוסדות להשכלה גבוהה, ובהם שני קמפוסים של אוניברסיטת איווה, פועלים בדה-מוין, והפקולטות המפורסמות ביותר מספקות מענה לצרכים שהפכו להיות מזוהים עם המחוז – עסקים, משפט ורוקחות. מדי שנה מזרימים מוסדות אקדמיים אלו לשוק העבודה אלפי בוגרים הלהוטים להוכיח את עצמם, ובכך מחזקים את ענפי הכלכלה בעיר ובסביבותיה.

 

 צילום: istock

 

לונה פארק לאנשי נדל"ן

דה-מוין נמצאת בתנופת צמיחה נדל"נית מתמשכת. היא מיתגה את עצמה כעיר הלופטים, וכיום היא נהנית מריבוי פרויקטים המשתרעים על פני מאות מ"ר. הבנייה במטרופולין מתמקדת בבניינים רבי קומות, ומחירי השכירות המקובלים בכל אחד מהאזורים שלה עולים בהתמדה.

 

הבנייה המוקפדת ברחבי העיר נשענת על חלוקה לאזורי תכנון ויצירת קווי מתאר ייחודיים בהתאם לחזון ולצרכים של כל אזור ואזור. התוצאה הישירה היא מענה מדויק המותאם לאוכלוסיות השונות בעיר והתעניינות הולכת וגוברת במה שיש לעיר להציע: מבנים היסטוריים ומשוחזרים, אזורי תעסוקה ומסחר ושכונות מגורים.

 

אחת השכונות המבוקשות ביותר בעיר היא האיסטווילג' – שכונה טרנדית המשלבת מגורים עם מסחר ותעסוקה. כאן אפשר למצוא מרכזי קניות ובילוי שוקקים, אטרקציות תיירותיות, גלריות מסקרנות ומסעדות מפורסמות. העירייה משתדלת לחסום את כניסת הרשתות הגדולות לשכונה כדי לשמר את אופייה ה'בוטיקי' ובכך מושכת אליה בהצלחה אמנים וצעירים, רווקים ובעלי משפחות הנהנים מהשילוב הנדיר של מבנים היסטוריים, פארקים וגנים, מתחמים אדריכליים מודרניים וחנויות מעוצבות.

 

סיפורו של יעד מבוקש

ערים רבות מבקשות למתג את עצמן כבשורה אזורית, כ'משהו אחר', במטרה לקרוץ לצעירים ולספק להם את עיר החלומות. דה-מוין, עיר שניחוח צרפתי מלווה אותה מהרגע שבו מצליחים לבטא את שמה, הצליחה לעשות בדיוק את זה: היא מגנטה אליה לא מעט חברות וגופים שהימרו עליה והיום קוטפים את פירות ההימור המוצלח.

 

דה-מוין של היום היא ללא ספק סיפור הצלחה: בעקבות הגעת החברות הגדולות היא התפתחה מבחינה כלכלית, התרחבה פיזית לכל הכיוונים כדי לקלוט את התושבים החדשים, גיוונה את ההזדמנויות התעסוקתיות, פתחה בפני משקיעים מקומיים וזרים השקעות נדל"ן אטרקטיביות והעשירה את המרקם האנושי שלה, וההערכה היא כי העיר תמשיך להתפתח גם בשנים הקרובות.

 

גם הישראלים, כמו משקיעים ממדינות אחרות בעולם, גילו את קסמה של העיר ובעיקר את הפוטנציאל הטמון בה וכיום ניתן לראות יותר ויותר משקיעים ישראלים, כולל משקיעים 'רגילים', המשלבים בתיק ההשקעות שלהם פרויקטים בדה-מוין.

 

והשוק, מטבע הדברים, מגיב בהתאם: בהגשמה, מחברות השקעות הנדל"ן המובילות בישראל, זיהו את הצורך ואת המגמה העולמית המתרחבת, בחנו השקעות רלוונטיות וכיום מציעה החברה השקעת נדל"ן אטרקטיבית במיוחד בעיר שעוד לא אמרה את המילה האחרונה: דה-מוין.

 

 

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x