שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן בינלאומי

פולין: גן עדן למשקיעים

שיאי הבנייה, הנוכחות של תאגידים גדולים במדינה, המיקום על המפה האירופית ותכנית החומש הממשלתית: כל הסיבות לקנות נכסים ברפובליקה הפולנית

יובל גולן 14:0031.10.17

בשיתוף זירת הנדל"ן

 

שוק הנדל"ן בישראל מאופיין מזה מספר שנים במחירים גבוהים ובחוסר יציבות. יחד עם זאת, בשנים האחרונות עבור יותר ויותר ישראלים ההשקעה בנדל"ן מעבר לים מתחזקת תדמית אטרקטיבית בעיקר בשל התמורה הגדולה יותר יחסית עבור ההשקעה הכספית.

 

אחד מאזורי ההשקעה המובילים של השנים האחרונות הוא ללא ספק מזרח אירופה, כאשר אחת המדינות המובילות את המגמה היא פולין, אשר כלכלתה נהנית בשנים האחרונות מתנופה של פיתוח וצמיחה. מיקומה המרכזי של פולין ביבשת על שטח המשתרע על מעל ל־300 אלף קמ"ר, אוכלוסייה של כ־40 מיליון תושבים וכן שכנותה עם חברות האיחוד האירופי (גרמניה, צ'כיה סלובקיה וליטא), לצד אוקראינה ובלרוס מהווים יתרון משמעותי לעסקים אשר פותח בפניה שוק של כ־250 מיליון צרכנים ברדיוס של כ־1,000 ק"מ.

ורשה: פולין היא המדינה היחידה באירופה שכלכלתה לא קטנה במשבר הפיננסי העולמי ב-2008 ורשה: פולין היא המדינה היחידה באירופה שכלכלתה לא קטנה במשבר הפיננסי העולמי ב-2008 צילום: MrsBrown

 

ראיה ליציבות ולראייה הכלכלית הנכונה היא העובדה כי פולין היא המדינה היחידה באירופה שכלכלתה לא קטנה בעקבות משבר הפיננסי הגלובלי של שנת 2008. בזמן שכל היבשת נכנסה למיתון, כלכלת פולין המשיכה לגדול בזכות מדיניות כלכלית זהירה וניהול תקציבי נבון, מה שאפשר למדינה לתמוך בכלכלה המקומית ולהגן עליה מפני משבר האשראי העולמי.

 

עם כניסתה של פולין לאיחוד האירופי בשנת 2004 החלו להשקיע במדינה חברות גדולות שהקימו בה מערכי ייצור ופיתוח, וחברות קמעונאיות החלו לשווק את מוצריהן במדינה המתפתחת. על פי נתוני ה־OECD התוצר המקומי הגולמי (GDP) ימשיך לצמוח בשיעור שנתי של 3.5% שנתית, יחד עם הצמיחה בהשקעה ובצריכה הפרטית. ההשקעה הניכרת של האיחוד האירופי בתשתיות בפולין ממשיכה להוות בסיס חזק לפריון והצמיחה בתוצר הגולמי.

 

יתרה מכך, בחודש פברואר 2016 הציג סגן ראש הממשלה והשר לפיתוח של פולין (Mateusz Morawieck) תכנית חומש חסרת תקדים, שזכתה לשם הגנרי משהו תכנית פיתוח אחראית (Responsible Development Plan), שבמהלכה צפויה פולין להשקיע כטריליון זלוטי (ערך הזלוטי היום קרוב מאוד לשקל) במטרה לעודד חדשנות וצמיחה בכלכלה הפולנית. לתכנית הוגדרו יעדים ולוחות זמנים על מנת להספיק לנצל את מסגרות הזמן של תקציבי האיחוד האירופאי שניתנו לפולין באמצעות קרנות התמיכה לשנים 2020-2014. ההשקעות הפולניות מתוכננות, בין היתר, להתמקד בהגנת המולדת וטכנולוגיית סייבר על ידי יצירת תשתית אקדמית באוניברסיטאות, תשתית לפיתוח כלכלי דרך חברות IT פולניות ושיתופי פעולה ליצירת חדשנות.

 

נכון להיום, פולין היא יעד מיקור חוץ מועדף על חברות אירופיות וגם אמריקאיות ונמצאת במקום השלישי בעולם אחרי סין והודו. בנקים זרים כמו UBS, קרדיט סוויס ו־BNY Mellon מחזיקים במדינה מרכזים לניהול אדמיניסטרטיבי ותמיכה, וחברות כמו רויאל דאץ'־של ופרוקטר אנד גמבל מנהלות את מרכזי הלוגיסטיקה האירופיים שלהן מפולין. אמזון החליטה לנצל את כוח העבודה המשכיל והזול ואת המיקום במרכז אירופה, ופתחה שלושה מרכזים לוגיסטיים במדינה.

 

לדברי מומחי השקעות נדל"ן בפולין, על יעדי ההשקעה המובילים כיום במדינה ניתן למנות את ורשה, קראקוב, ורוצלאב, קטוביץ, לודג' וגליביצה. אפיק ההשקעה בעולם הנדל"ן הפולני נמצא בעלייה מתמדת כבר מעל לעשור והוא מאפשר למשקיעים ליהנות מתשואה יציבה ורווחים חודשיים, דרך השכרת הנכס באופן חודשי ועליית ערך לצורך מכירתו העתידית ברווח לא קטן.

 

בזכות הביקוש הבלתי פוסק לדירות טובות באזורים איכותיים בערים הגדולות בפולין והעובדה כי מאז 1989 לא נבנו במדינה דירות חדשות, שיאי הבנייה שוברים שיאים בשנים האחרונות ורק בשנת 2016 נבנו מעל 80 אלף דירות חדשות במדינה, כ־25% יותר מאשר בתקופה המקבילה אשתקד, ונמכרו 20% יותר דירות מאשר ב־2015. נכון להיום, קיים במדינה ביקוש גדול לדירות, קטנות יחסית, של כ־50 מ"ר ברמות מחירים של 350–450 אלף שקל. התשואה על השכירות גבוהה ומגיעה לכ־6%.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: adam_gorka

 

לדברי גורמים בשוק הנדל"ן המקומי, הצטרפותה של פולין לאיחוד האירופאי מאפשרת ביצוע עסקאות נדל"ן על פי החקיקה האירופאית המתקדמת בתחום – חקיקה המספקת הגנה לרוכשים. כמו כן, המס הקבוע בחוק בפולין בתחום הנדל"ן נמוך בצורה משמעותית מסכומי המס הנדרשים ממשקיעים בתחום הנדל"ן בשאר מדינות אירופה. יתר על כן, בפולין אין שום חוק האוסר על תושבי חוץ להשכיר את הנכס העומד לרשותם. הדרישה היחידה של המדינה מהמשקיעים היא במקרה והחוזה הוא לתקופה של יותר משנה אחת החוזה חייב להיות בכתב.

 

נראה אפוא כי באם אכן תממש ממשלת פולין את תוכניותיה וחברות עסקיות זרות ויזמי נדל"ן ימשיכו לנהור אליה תוך הגירה של אוכלוסייה חזקה ואיכותית, תהפוך המדינה המזרח אירופאית בעלת התדמית האפרורית והמיושנת, לפנינת הנדל"ן החדשה של מזרח אירופה.

לאן צועדת ההתחדשות העירונית
עו"ד תומר המר לעינת גנון: "מחייבים דיירים בפינוי-בינוי? תנו להם מסלול מהיר"
פאנל באר יעקב
ניסים גוזלן בונה על המטרו: "שיפור הנגישות התחבורתית הוא הבשורה הגדולה של באר יעקב"