פרויקטים

לא רק מחמם ומקרר – המזגן שלכם קובע את איכות האוויר שאתם נושמים

אמנם אנו נמצאים בתחילתו של יוני אך מספר הימים בו שקלנו להפעיל את המזגן בבית כבר מגיע בקלות למספר דו ספרתי. אם עוצרים וחושבים על כך לרגע מגלים כי פרקי הזמן בהם אנו מבלים במקומות ממוזגים במהלך חודשי הקיץ הם אסטרונומיים.מיזוג אוויר הפך להכרח המציאות בחודשי הקיץ החמים. עם זאת, כמה מאיתנו עוצרים לחשוב כיצד משפיע העניין על זיהום האוויר בבית ובהקשר ישיר, על בריאותנו ועל בריאות ילדינו?

בשיתוף מזגני TCL 11:2518.06.17
אחת הדרכים לדעת מתי הקיץ מתחיל בישראל, היא ללא ספק הקמפיינים הפרסומיים של החברות לייצור ושיווק מזגנים. אם לפני כעשור המסרים השיווקיים הבולטים עסקו במחיר המזגן ובחברה המשווקת, הרי שבשנים האחרונות נכנסו שני מסרים עיקריים לעולם הפרסום של המזגנים: צריכת החשמל ועלותה ותודעת השירות של החברה המשווקת.

 

למרות שמדובר בשני מסרים חשובים, נראה כי עדיין חסרה ההתייחסות לסוגיה החשובה מכולן, בכל הנוגע לשימוש האינטנסיבי במזגנים במהלך הקיץ – איזה אוויר אנחנו נושמים כאשר אנחנו נמצאים בבית, עם חלונות סגורים, כדי שקור לא יברח...

 

בהקשר זה חשוב לציין, כי המערכות המודרניות למיזוג אוויר משלבות טכנולוגיות לייעול צריכת האנרגיה, באמצעות בידוד הבית ומניעת כניסת אוויר חם מבחוץ. זאת, במקביל לעובדה כי חומרים רבים הנמצאים תדיר בין קירות הבית, דוגמת חומרי ניקוי וחומרים משמרים, חושפים את דיירי הבית לסיכונים שונים הנובעים מזיהום האוויר שנוצר בתוך הבית.

 

שמים דגש על אוויר נקי

 

המזגנים של הדור החדש מייצרים סירקולציה של אוויר בחלל הבית ובמקביל דואגים להזרים אוויר המסנן אלרגנים ושאר מזהמים הנמצאים בשפע בסביבת המגורים העירונית בה רובנו חיים. כולנו מכירים את ההמלצה הגורפת לתחזק את המזגנים בבית ובעבודה, ולשטוף את הפילטרים, כדי להבטיח את תפקודם התקין מחד וליכולתם להמשיך לסנן את האוויר בחלל באופן יעיל מאידך.

 

כל אותם מרכיבים אותם מסנן מיזוג האוויר, דוגמת אבק, מצטברים במזגן עצמו ועלולים לגרום לתפקוד לקוי. לרוב, הראשונים שירגישו כי המזגן מייצר אוויר בעייתי בבית, יהיו האנשים הסובלים מקוצר נשימה ומאלרגיות כאלו ואחרות, אולם גם על הבריאים מדובר באפקט מצטבר שכולנו סובלים ממנו.

 

למידע נוסף לחצו כאן>>

 צילום: שאטרסטוק

 

 

אחוז ניכר מן הישראלים מצהירים בגלוי כי אוויר נקי מהווה שיקול מרכזי בקביעת מקום מגוריהם אך באותה נשימה אין הם מודעים באופן משמעותי לחשיבותו של הנושא בבית. לראייה, רובם המכריע של הקמפיינים השיווקיים של מערכות המיזוג המופצות בישראל נוגעות בעיקר בהיבט של החיסכון הכרוך בהפעלתם ולא בטכנולוגיה הנמצאת ברקע ומסייעת בשמירה על אוויר נקי וזיהום. חיסכון בהפעלת מוצרי חשמל אינו משהו שאנו מקלים בו ראש אך הוא אינו מתקרב לחשיבותו של האוויר הנקי בחללים הסגורים.

 

תסמונת הבית החולה – לא נעים להכיר

 

אנו ערים במיוחד לאיכות הסביבה שמקיפה אותנו. עם זאת, לא רק הסביבה משפיעה על איכות האוויר שאנחנו נושמים בבית אלא גם הבית והבניין עצמו בו אנו חיים. בשנים האחרונות אחד המושגים שהולכים ומתבססים בכל הנוגע לבריאות הציבור היא: תסמונת הבית החולה. מדובר במונח המתאר מצבים בהם דיירי בניין סובלים מכל מני מחלות ומצבים בריאותיים שלא ניתן להסביר, אלא בשל ההפעלה המסיבית של מערכות מיזוג וחימום, יחד עם שיפור מהותי שחל בכל נושא הבידוד והאיטום של הדירות, המשרדים והמבנים.

 

כולנו מכירים את זה: שפעות קיץ בלתי מוסברות, כאבי ראש, סחרחורות ועוד שהופכות את השהות בחללים ממוזגים לבעייתית. למעשה, כל אלה נובעות מאוויר באיכות ירודה שנוצר מחשיפה למזהמיםרבים כמו נזקי רטיבות, חלקיקי אבק, עשן סיגריות וגזים שונים הנפלטים מבטון או מצבע, הגורמים ם לנזק מצטבר שאין להקל בו ראש. כל אלה מתעצמים בשל העובדה שאנו מקפידים לשמור על בידוד ואיטום הבית, כדי לשמור על הטמפרטורה הרצויה. לכן, המזגן שלנו הוא שחקן חשוב מאוד בכל מה שנוגע לאיכות האוויר שאנו נושמים, וכל עבודת סינון האוויר תלויה למעשה בטכנולוגיית מיזוג האוויר.

 

בהתחשב בעובדה כי סקרים עדכניים בתחום קובעים כי 93% מן הישראלים משתמשים במיזוג אוויר לקירור ביתם בקיץ ולמעלה מ-50% מהם מפעילים אותו גם לאורך הלילה. לא פלא, אם כן, שנושא סינון אוויר איכותי במערכות המיזוג הולך וצובר תאוצה והופך בהדרגה לשיקול מרכזי בבחירה.

 

שאנחנו הולכים לקנות מזגן חדש עבור הבית שלנו חשוב מאוד לשים דגש מהותי לא רק על היכולת לחממם או לקרר ביעילות, בחסכנות ואם אפשר גם בשקט מופתי, אלא גם על העובדה כי המזגן שאנו בוחרים אחראי להזרמת האוויר לתוך החדרים בבית שלנו ולאיכותו.

 

מרגישים את ההבדל באוויר

 

חברת יורוקום, ענקית מוצרי הצריכה הישראלית, נכנסת לתחום המזגנים בישראל וחוברת לתאגיד המיזוג הבינלאומי TCL. "הבחירה בחברה זו היא תולדה של מחקר מקיף שערכנו בתחום טרם הכניסה לשוק זה" אומרת רוני קרני – מנהלת השיווק של יורוקום ומוסיפה: " TCL נחשבת לאחד מיצרניות המיזוג הגדולות בעולם ושמה דגש מיוחד על מוצרים פורצי דרךמבחינה טכנולוגית"

 

מזגנים אלו מצוידים בטכנולוגיית סינון אוויר ייחודית בעלת יכולות סינון אוויר מתקדמות. המערכת בנויה משישה פילטרים שונים המסייעים בשמירה על אוויר נקי במשך שעות היום כולו. בנוסף, מצוידים בפונקציית ניקוי עצמי המסלקת את הנוזלים המצטברים במערכת ובנויים מציפוי מבודד מעולה המאריך את חיי המזגן ותורם לעבודה יעילה וחיסכון אנרגטי משמעותי.

 

קרני מסכמת ואומרת כי: "הישראלים חיים בסביבה ממוזגת כחמישה חודשים בשנה – מיוני ועד סוף אוקטובר. במקביל, חלה עלייה משמעותית בשימוש במזגנים לחימום בחורף. במקביל, חל שיפור מהותי באיטום ובבידוד הבתים בישראל, מה שמחייב שינוי תפיסתי מהותי בכל הנוגע לבחירת המזגן בבית. התייעלות אנרגטית חשובה מאין כמוה, אולם לצידה יש הכרח מהותי להתייחס לסוגיית איכות האוויר שאנחנו נושמים. יורוקום חרתה על דגלה לייצר שינוי מהותי בשיח בכל הנוגע למיזוג, ואת זאת, אנו עושים בין השאר, באמצעות הצגת מזגני TCL המצטיינים ביצירת אוויר נקי ובריא, מבלי לזנוח את נושא ההתייעלות האנרגטית והשירות לאחר הקניה".

 

למידע נוסף לחצו כאן>> 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x