$
משפטיפ

הצעת חוק בדרך: גם נשים ישלמו מזונות

הצעת החוק החדשה לשוויון בתשלום המזונות מעלה תקוות וחששות בקרב הורים גרושים

מערכת משפטיפ 11:5216.01.17

שרת המשפטים, איילת שקד, צפויה להגיש בחודשים הקרובים הצעת חוק ממשלתית חדשה בנושא המזונות. ההצעה מתבססת על מסקנות ועדת שיפמן שקבעו כי ההסתמכות על הדין הדתי שמטיל את תשלום המזונות באופן בלעדי על האב, כנהוג אצל יהודים - תבוטל. בנוסף, זהות ההורה שישלם מזונות וגובה התשלום - ייקבעו בהתאם לרמת ההכנסה של שני ההורים ולמידת הטיפול בילד.

 

מי ישלם יותר?

בהתאם לחוק החדש, אישה שתרוויח יותר מהגרוש שלה אך תשהה פחות זמן עם ילדיה – תשלם את דמי המזונות. במקרים בהם שני ההורים ירוויחו שכר דומה וחלוקת זמני השהות של הילד אף היא תהיה שווה, לא תתקיים העברת מזונות וכל הורה יכלכל את ילדו בעת שישהה עמו. עם זאת, השרה שקד מינתה צוות מקצועי שיבחן את המסקנות ויערוך בהן שינויים מסוימים.

 

לפעול לשוויון צודק יותר

ההצעה מתקבלת בתחושות מעורבות מצד עורכי הדין העוסקים בתחום דיני המשפחה. לדברי עו״ד ומגשר דרור דיין, העוסק בדיני משפחה: ״הצעת החוק, ייתכן ותביא לשוויון ולתיקון עוול של שנים ארוכות, אך מצד שני תגרור תביעות סרק רבות מצד שני בני הזוג, דבר אשר יגרום לעומס נוסף על בתי הדין ובתי המשפט בנוסף לקיים היום".

 

הסכם גירושין, אילוסטרציה. האם גם האם תשלם מזונות? הסכם גירושין, אילוסטרציה. האם גם האם תשלם מזונות? צילום: bigstock

 

האב משלם פעמיים

עו״ד דיין מוסיף: "בחוק החדש ישנה סתירה ישירה לחזקת הגיל הרך לפיה ילדים, עד גיל שש, גדלים אצל האם כברירת מחדל. לדעתי, יש לשלב את שני הנושאים יחד ולפעול במקביל גם לשוויון צודק יותר בחלוקת הנטל בגידול הילדים. כיום, כשהחובה במזונות מוטלת על האב בלבד נוצר עיוות בהטלת האחריות הכלכלית. רוב הילדים חולקים את זמנם בין בתי שני ההורים והאב נאלץ לשאת בנטל כלכלת הילדים פעמיים. בפעם הראשונה כאשר הוא מעביר סכום חודשי לידי האם, ובפעם השנייה כאשר הוא משלם את הוצאות הילדים כשהם שוהים בביתו."

 

מעמד האישה נשאר מאחור

עד היום נתפסו הנשים בעיני בית הדין כחסרות יכולת לכלכל את עצמן כאשר המשאבים והנכסים השייכים להן לא נבחנו באופן מדוקדק. עם זאת, כיום, נשים רבות מרוויחות סכומים גבוהים בהרבה מהממוצע, לעתים אף יותר מגברים ומצד שני, גברים רבים מעוניינים לקחת חלק פעיל בגידול ובחינוך ילדיהם.

 

מדגיש ואומר עו"ד דיין: "קיים צורך אמיתי לשלב את החוק המוצע קרוב ככל הניתן גם לשוויון המשמורת המשותפת עם האב. את רוח הפסיקה כדאי להתאים למצב העכשווי והמתקדם, ולא להשאיר את מעמד האישה הרחק מאחור. השאיפה של בתי הדין היא לשלב את החוק בנושאי תשלום מזונות יחד עם משמורת משותפת, על מנת שייווצר שוויון בין ההכנסות ורמת החיים של האם - לבין תשלום המזונות מצד האב".

  

עו"ד דרור דיין עו"ד דרור דיין צילום: ליאור פאוסט

עומס תביעות בבתי המשפט

 

מנגד מבהיר דיין כי עולים קולות ספקניים וחששות בירוקרטיים רבים ביחס להצעת החוק החדש. "הפסיקות האחרונות של השופטים בבית הדין מוכיחות כי אין עדיין בסיס לשינוי החלטות והלכות המקובלות מזה שנים. מעבר לכך שהנושא החדש לדיון - מזונותיו של ילד - עלול לגרום למשבר בבתי המשפט. מאחר ושני הצדדים ירגישו שווים בפני החוק, ייתכן וכל צד ירגיש צורך לערער או להגיש תביעות נוספות. זה מעלה את החשש כי בית המשפט לא יעמוד בעומס התביעות ההדדיות בין ההורים - הנמצאים לרוב במצב של אי הסכמה ובדיונים כלכליים בעקבות הגירושין".

 

"בין אם יאושר החוק חדש או לא, מדובר בפסיקה היכולה לשפר מצבם של הורים רבים ולנו אסור להתעלם מטובת הילדים העומדים בתווך. נותר לנו לקוות כי לאחר אינספור הועדות שהוקמו - הנושא בדרכו להיות מעוגן ומוסדר בחוק".

 

בכתיבת הכתבה סייע דרור דיין עו״ד ומגשר, עוסק בדיני משפחה וגירושים בשיתוף פעולה, משמש גם כמגשר מטעם הארגון העולמי לגירושין ושת"פ IACP

 

 

השאר פרטים לעורך הדין
*
*
* שדה חובה
שלחו
בטל שלח
    לכל התגובות
    x